Škoda na zraze pri Wörthersee

Streda, 13 máj 2015

Každoročne sa pri rakúskom jazere Wörthersee v spolkovom štáte Korutánsko koná významná motoristická prehliadka, jeden z najväčších zrazov automobilového tuningu a športových áut. V tomto roku sa v poradí už 34. ročník zrazu GTI uskutočňuje od 13. do 16. mája 2015.

1 Škoda Fabia R5
Novinka pre automobilové súťaže Fabia R5 nahradí doterajší úspešný model Fabia S2000

Pri jazere Wörthersee sa v týchto dňoch očakáva okolo 200 000 motoristických nadšencov z celej Európy. Na kultovom zraze GTI predstaví česká automobilka Škoda päť športových automobilov, z ktorých štyri budú športové verzie modelu Fabia.

Hlavnú pozornosť má pútať nový súťažný automobil Škoda Fabia R5, ktorý sa na zraze predstavuje aj ako štúdia vo verzii Combi. Svetovú premiéru tu zažíva aj Škoda FUNstar, ktorú pripravila skupina mladoboleslavských žiakov a Škoda Fabia s dizajnovým balíkom Red&Grey Plus z programu príslušenstva. Škoda na prehliadke pri jazere Wörthersee predstavuje aj doteraz svoj historicky najrýchlejší model, Octaviu Combi RS 230.

Ako sa na toto podujatie pozerá predseda predstavenstva spoločnosti Škoda Auto Winfried Vahland?"Šport má značka Škoda v génoch," vraví a dodáva:"Na pretekárskych tratiach je doma už 114 rokov a na poli motoristického športu dosiahla skvelé úspechy. Zraz GTI je mekkou tuningu a skvelou príležitosťou podeliť sa o našu športovú vášeň a emócie s našimi fanúšikmi z celej Európy."

1 Škoda Fabia R5 2 Škoda Fabia R5 Combi koncept 3 Škoda Octavia Combi RS 230 4 Škoda Fabia FUNstar 5 Škoda Fabia
Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda Auto
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.