Škoda: návrat na svetové trate

Pondelok, 22 december 2008

Továrenský tím Škoda sa vracia do majstrovstiev sveta rallye. Oficiálna premiéra súťažného špeciálu Škoda Fabia Super 2000 sa odohrá na januárovej Rallye Monte Carlo (21.-24.1.2009) v rámci šampionátu IRC (Intercontinental Rally Challenge).

Škoda Fabia Super 2000

Vo farbách továrenského tímu Škoda Motorsport sa predstaví Jan Kopecký so spolujazdcom Petrom Starým a fínska posádka Juho Hänninen s Mikkom Markkulom. Stalo sa tak po tom, čo Škoda Auto úspešne dokončila proces homologizácie vozidla a od medzinárodnej automobilovej federácie FIA dostala oficiálne potvrdenie, ktoré povoľuje štart Fabia Super 2000 na súťažiach organizovaných FIA.

Škoda tak nadviaže na viac ako storočnú tradíciu motoristického športu značky s okrídleným šípom. Automobilka bude nasadzovať svoje dve posádky na vybraných súťažiach, najmä v seriáli IRC. Prichádza dobre pripravená a s konkurencieschopným automobilom. Na tomto poli chce spolupracovať so svojimi importérmi a hľadať možnosti využitia súťažného špeciálu na jednotlivých národných úrovniach. Chce tiež úspešne naštartovať predaj súťažného automobilu záujemcom z radov súkromných jazdcov a tímov. Popritom bude ďalej prebiehať vývoj a testovanie Fabie Super 2000.

Škoda Fabia Super 2000

Šéfom tímu Škoda Motorsport je Michal Hrabánek. Obaja vybraní jazdci, Jan Kopecký i Juho Hänninen, sú podľa neho napriek svojmu mladému veku na veľmi dobrej jazdeckej úrovni a disponujú aj dostatkom skúseností. Obaja majú dôveru vedenia a Škoda Motosport verí, že aj vďaka novému súťažnému špeciálu ich výkonnosť bude ďalej rásť a že spolu budú úspešne reprezentovať značku Škoda v automobilových súťažiach.

Základné parametre špeciálu Škoda Fabia Super 2000

Motor zážihový atmosférický štvorvalec, 16 ventilov, hliníkový blok a hlava valcov
Zdvihový objem 1998 cm³
Výkon 265 koní
Krútiaci moment 245 Nm
Prevodovka 6stupňová sekvenčná X-trac s troma mechanickými diferenciálmi
Spojka AP Racing, priemer 184 mm
Elektronika Magneti Marelli
Dĺžka/šírka 3992/1798 mm
Rázvor 2486 mm
Hmotnosť 1200kg
Pohon 4x4
Zavesenie McPherson – vpredu aj vzadu
Tlmiče Reiger Racing systém
Brzdy Brembo, kotúče s priemerpm 355 mm vpredu a 300 mm vzadu (asfalt), šotolina 300 mm vpredu aj vzadu
Kolesá disky OZ s pneumatikami BF Goodrich 18" (asfalt) a 15" (šotolina)

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.