Škoda Octavia: dva milióny

Utorok, 11 marec 2008

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto vyrobila 10. marca tohto roku dvojmiliónty automobil modelového radu Škoda Octavia.

Škoda Octavia Scout

Jubilejným dvojmilióntym automobilom, ktorý zišiel z výrobného pásu vo vrchlabskom závode spoločnosti Škoda Auto, je verzia pre voľný čas – Škoda Octavia Scout 2,0 TDI striebornej farby. Škoda Auto vyrába Octavie novej generácie od roku 1996 (pôvodná Škoda Octavia sa vyrábala v šesťdesiatych rokoch minulého storočia). Od roku 2004 je v ponuke pre zákazníkov aj druhá generácia tohto modelu. Dodnes sa vyrába aj starší model pod označením Tour.

Model Octavia Tour sa vyrába vo Vrchlabí a montuje taktiež v zahraničných montážnych závodoch v Indii, Rusku, Kazachstane, Ukrajine a v Bosne. Škoda Octavia má ťažisko výroby v Mladej Boleslavi, montáže prebiehajú v Indii, v Rusku, na Ukrajine a v Bosne. Licenčná výroba je od apríla 2007 aj v Číne. Na indickom trhu je Škoda Octavia v ponuke pre zákazníkov pod označením Laura, v Číne pod označením Ming Rui.

Oba modely Octavie sa vyrábajú aj vo vyhotovení 4x4, tiež v športovej verzii RS a vo verzii Scout. Od spustenia výroby v roku 1996 zišlo z liniek automobilovej spoločnosti celkovo 1 315 000 vozidiel prvej generácie a 685 000 vozidiel Škoda Octavia novej generácie. V roku 2007 bolo zákazníkom dodaných celkovo 72 529 vozidiel Škoda Octavia Tour a 237 422 vozidiel Škoda Octavia.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda Auto
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.