Škoda Octavia: dva milióny

Utorok, 11 marec 2008

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto vyrobila 10. marca tohto roku dvojmiliónty automobil modelového radu Škoda Octavia.

Škoda Octavia Scout

Jubilejným dvojmilióntym automobilom, ktorý zišiel z výrobného pásu vo vrchlabskom závode spoločnosti Škoda Auto, je verzia pre voľný čas – Škoda Octavia Scout 2,0 TDI striebornej farby. Škoda Auto vyrába Octavie novej generácie od roku 1996 (pôvodná Škoda Octavia sa vyrábala v šesťdesiatych rokoch minulého storočia). Od roku 2004 je v ponuke pre zákazníkov aj druhá generácia tohto modelu. Dodnes sa vyrába aj starší model pod označením Tour.

Model Octavia Tour sa vyrába vo Vrchlabí a montuje taktiež v zahraničných montážnych závodoch v Indii, Rusku, Kazachstane, Ukrajine a v Bosne. Škoda Octavia má ťažisko výroby v Mladej Boleslavi, montáže prebiehajú v Indii, v Rusku, na Ukrajine a v Bosne. Licenčná výroba je od apríla 2007 aj v Číne. Na indickom trhu je Škoda Octavia v ponuke pre zákazníkov pod označením Laura, v Číne pod označením Ming Rui.

Oba modely Octavie sa vyrábajú aj vo vyhotovení 4x4, tiež v športovej verzii RS a vo verzii Scout. Od spustenia výroby v roku 1996 zišlo z liniek automobilovej spoločnosti celkovo 1 315 000 vozidiel prvej generácie a 685 000 vozidiel Škoda Octavia novej generácie. V roku 2007 bolo zákazníkom dodaných celkovo 72 529 vozidiel Škoda Octavia Tour a 237 422 vozidiel Škoda Octavia.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda Auto
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.