Škoda Octavia: dva milióny

Utorok, 11 marec 2008

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto vyrobila 10. marca tohto roku dvojmiliónty automobil modelového radu Škoda Octavia.

Škoda Octavia Scout

Jubilejným dvojmilióntym automobilom, ktorý zišiel z výrobného pásu vo vrchlabskom závode spoločnosti Škoda Auto, je verzia pre voľný čas – Škoda Octavia Scout 2,0 TDI striebornej farby. Škoda Auto vyrába Octavie novej generácie od roku 1996 (pôvodná Škoda Octavia sa vyrábala v šesťdesiatych rokoch minulého storočia). Od roku 2004 je v ponuke pre zákazníkov aj druhá generácia tohto modelu. Dodnes sa vyrába aj starší model pod označením Tour.

Model Octavia Tour sa vyrába vo Vrchlabí a montuje taktiež v zahraničných montážnych závodoch v Indii, Rusku, Kazachstane, Ukrajine a v Bosne. Škoda Octavia má ťažisko výroby v Mladej Boleslavi, montáže prebiehajú v Indii, v Rusku, na Ukrajine a v Bosne. Licenčná výroba je od apríla 2007 aj v Číne. Na indickom trhu je Škoda Octavia v ponuke pre zákazníkov pod označením Laura, v Číne pod označením Ming Rui.

Oba modely Octavie sa vyrábajú aj vo vyhotovení 4x4, tiež v športovej verzii RS a vo verzii Scout. Od spustenia výroby v roku 1996 zišlo z liniek automobilovej spoločnosti celkovo 1 315 000 vozidiel prvej generácie a 685 000 vozidiel Škoda Octavia novej generácie. V roku 2007 bolo zákazníkom dodaných celkovo 72 529 vozidiel Škoda Octavia Tour a 237 422 vozidiel Škoda Octavia.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda Auto
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.