Škoda Octavia RS v špeciálnej úprave: 325 km/h

Piatok, 19 august 2011

Octavia RS v špeciálnej úprave dosiahla na pláni amerického soľného jazera Bonneville rýchlosť 325,33 km/h a zapísala tak do klubu automobilov schopných prekonať rýchlosť 200 míľ za hodinu, čo je 321,8 km/h. Plán prekonať túto hranicu sa zrodil v hlavách Angličanov, ktorý zastupujú značku Škoda na britských ostrovoch.

Škoda Octavia RS
Škoda Octavia RS po úprave s výkonom nad 500 koní je najrýchlejšou Škodou v histórii

Prekonaním rýchlosti 325 km/h sa tak Škoda Octavia stala najrýchlejšou automobil Škoda všetkých čias. Britské zastúpenie značky Škoda tak zároveň oslávilo 10. výročie modelu RS na britskom trhu a 110. výročie účasti značky Škoda v motoristickom športe.

Rekordnú Octaviu poháňal upravený motor 2,0 TSI s priamym vstrekovaním. Zmenená bola elektronika a pôvodné tubdodúchadlo vymenené za Garrett s vyšším plniacom tlakom 1,93 bar. Použilo sa aj iné palivo so 120 oktánovým číslom. Výkon motora takto upravenej Octavie bol 550 až 600 koní a najvyšší krútiaci moment 450 Nm. Predná časť dostala kvôli výkonnému motoru pomocný rám a väčší medzichladič stlačeného vzduchu.

Podvozok upravenej Octavie znížili o 80 milimetrov. Oceľové disky kolies dostali kvôli lepšej aerodynamike špeciálne kryty, na ktorých boli obuté pneumatiky pre vysoké rýchlosti. Súčasťou "rekordnej" Octavie bol aj brzdiaci padák na skrátenie brzdnej dráhy.

Rýchlostný rekord upravenej Octavie RS uskutočnili na soľnej pláni severozápadne od Salt Lake City v priestore úseku dlhom necelých 15 kilometrov, na ktorom je meraný úsek približne v jeho polovici.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda Auto
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.