Škoda Octavia: výroba na Slovensku

Štvrtok, 19 jún 2008

Slávnostným oznámením svojho návratu na Slovensko potvrdila spoločnosť Škoda Auto svoj záujem o významného výrobcu automobilov. Symbolicky sa tak značka Škoda výrobou modelu Octavia vracia do svojho druhého domova, na Slovensko.

Škoda Octavia Škoda Octavia

Významnou udalosťou v závode Volkswagen Slovakia v Bratislave – Devínskej Novej Vsi bol návrat výroby automobilov Škoda na Slovensko. Zúčastnili sa ho významní predstavitelia automobilky – predseda predstavenstva Škoda Auto Reinhard Jung, predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia Andreas Tostmann, konateľ spoločnosti Škoda Auto Slovensko Matej Bugár a ďalší. Hosťom historickej udalosti bol aj prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič.

Škoda bola na Slovensku dlho vnímaná ako domáca značka. V minulosti sa tu vyrábali osobné automobily Škoda Rapid, Garde i dodávka 1203. Terajšie začatie výroby je výrazom uznania pre všetkých občanov Slovenska, z ktorých takmer každý z nedávnej minulosti, ale aj zo súčasnosti, má vlastné skúsenosti s niektorým z modelov Škoda. Aj preto sa Škoda Auto rozhodla premiestniť výrobu modelu Škoda Octavia na Slovensko.

Škoda Octavia

Spustenie produkcie modelu Škoda Octavia znamená pre spoločnosť Škoda, Volkswagen Bratislava i koncern VW dosiahnutie ďalšieho cieľa. Posilní to tiež postavenie spoločnosti na slovenskom trhu, pričom tento úspech je podmienený kvalitnou prácou nielen zamestnancov fabriky, ale aj slovenských dodávateľov dielov a komponentov, povedal okrem iného Reinhard Jung.

Sériová výroba modelu Škoda Octavia sa začala v marci tohto roka. V deň slávnosti zišiel z výrobného pásu 5-tisíci automobil Škoda Octavia. Je vybavený dieselovým motorom s objemom 2,0 l a výkonom 140 koní a 6-stupňovou manuálnou prevodovkou. Karoséria jubilejného automobilu je vo farbe Capuccino-Beige, stupeň výbavy Elegance. Jubilejný automobil symbolicky prevzal MUDr. Juraj Miklušica z projektu Modrý Anjel, ktorého cieľom je záchrana života novorodencov a kojencov s vrodenou srdcovou chybou.

Automobily Škoda Octavia vyrobené v závode Volkswagen Slovakia sa budú vyvážať do 17 európskych krajín. Škoda Octavia vo verziách limuzína, combi a Scout bola v roku 2007 celosvetovo najpredávanejším modelom automobilky Škoda s celkovým počtom 237 422 vozidiel dodaných zákazníkom, čo je nárast viac ako 18% oproti predchádzajúcemu roku. Obľúbeným modelom je naďalej aj Škoda Octavia Tour, ktorej sa predalo spolu 72 529 exemplárov. V priebehu minulého roka sa celosvetovo predalo 630 032 automobilov Škoda.

V bratislavskom závode Volkswagen Slovakia sa v súčasnosti vyrábajú automobily štyroch koncernových značiek VW. Okrem Škody sú to Audi, Volkswagen a Porsche.

Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.