Škoda Octavia: výroba na Slovensku

Štvrtok, 19 jún 2008

Slávnostným oznámením svojho návratu na Slovensko potvrdila spoločnosť Škoda Auto svoj záujem o významného výrobcu automobilov. Symbolicky sa tak značka Škoda výrobou modelu Octavia vracia do svojho druhého domova, na Slovensko.

Škoda Octavia Škoda Octavia

Významnou udalosťou v závode Volkswagen Slovakia v Bratislave – Devínskej Novej Vsi bol návrat výroby automobilov Škoda na Slovensko. Zúčastnili sa ho významní predstavitelia automobilky – predseda predstavenstva Škoda Auto Reinhard Jung, predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia Andreas Tostmann, konateľ spoločnosti Škoda Auto Slovensko Matej Bugár a ďalší. Hosťom historickej udalosti bol aj prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič.

Škoda bola na Slovensku dlho vnímaná ako domáca značka. V minulosti sa tu vyrábali osobné automobily Škoda Rapid, Garde i dodávka 1203. Terajšie začatie výroby je výrazom uznania pre všetkých občanov Slovenska, z ktorých takmer každý z nedávnej minulosti, ale aj zo súčasnosti, má vlastné skúsenosti s niektorým z modelov Škoda. Aj preto sa Škoda Auto rozhodla premiestniť výrobu modelu Škoda Octavia na Slovensko.

Škoda Octavia

Spustenie produkcie modelu Škoda Octavia znamená pre spoločnosť Škoda, Volkswagen Bratislava i koncern VW dosiahnutie ďalšieho cieľa. Posilní to tiež postavenie spoločnosti na slovenskom trhu, pričom tento úspech je podmienený kvalitnou prácou nielen zamestnancov fabriky, ale aj slovenských dodávateľov dielov a komponentov, povedal okrem iného Reinhard Jung.

Sériová výroba modelu Škoda Octavia sa začala v marci tohto roka. V deň slávnosti zišiel z výrobného pásu 5-tisíci automobil Škoda Octavia. Je vybavený dieselovým motorom s objemom 2,0 l a výkonom 140 koní a 6-stupňovou manuálnou prevodovkou. Karoséria jubilejného automobilu je vo farbe Capuccino-Beige, stupeň výbavy Elegance. Jubilejný automobil symbolicky prevzal MUDr. Juraj Miklušica z projektu Modrý Anjel, ktorého cieľom je záchrana života novorodencov a kojencov s vrodenou srdcovou chybou.

Automobily Škoda Octavia vyrobené v závode Volkswagen Slovakia sa budú vyvážať do 17 európskych krajín. Škoda Octavia vo verziách limuzína, combi a Scout bola v roku 2007 celosvetovo najpredávanejším modelom automobilky Škoda s celkovým počtom 237 422 vozidiel dodaných zákazníkom, čo je nárast viac ako 18% oproti predchádzajúcemu roku. Obľúbeným modelom je naďalej aj Škoda Octavia Tour, ktorej sa predalo spolu 72 529 exemplárov. V priebehu minulého roka sa celosvetovo predalo 630 032 automobilov Škoda.

V bratislavskom závode Volkswagen Slovakia sa v súčasnosti vyrábajú automobily štyroch koncernových značiek VW. Okrem Škody sú to Audi, Volkswagen a Porsche.

Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.