Škoda spustila výrobu Superbu Combi

Streda, 11 november 2009

Včera popoludní zišiel z montážnej linky závodu Škoda Auto v Kvasinách prvý sériovo vyrobený Superb Combi. Je v sivej saténovej metalíze, vo výbave Elegance, s motorom 2,0 TDI CR DPF s výkonom 170 koní a automatickou prevodovkou.

Škoda Superb Combi
Komfort, elegancia a priestrannosť zdobia novú Škodu Superb Combi, ktorá odvčera schádza z výrobnej linky mladoboleslavskej automobilky v závode v Kvasinách

Škoda nové kombi svojej vlajkovej lode predstavila v septembri na autosalóne vo Frankfurte. Potom nasledovali prípravy na spustenie sériovej výroby, ktorá sa práve včera 10. novembra oficiálne začala. Nový Superb Combi, automobil vyššej strednej triedy, disponuje nadpriemerným priestorom. Veď napríklad batožinový priestor má objem 633 litrov, po sklopení zadných sedadiel až 1865 litrov. Tak veľkú kapacitu batožinového priestoru v segmente strednej triedy neponúka v súčasnosti žiadna iná automobilka.

Nový Superb Combi je dlhý 4838 mm, široký 1817 mm a vysoký 1510 mm. Paleta motorov pre Superb Combi zodpovedá ponuke limuzíny. Základná cena modelu Superb Combi s najmenším benzínovým agregátom 1,4 TSI/125 k a šesťstupňovou manuálnou prevodovkou začína od 23 379 € (704 315,75 Sk). Verziu vybavenú dieselovým motorom 2,0 TDI PD DPF s výkonom 140 koní v základnej výbave Comfort si môžu zákazníci objednať už za 25 959 € 782 040,83 Sk. Model Superb Combi môže byť aj s odpočtom DPH bez deliacej mreže. Kvalitu použitých materiálov, technológií a dielenského spracovania potvrdzuje predĺžená záruka a bezplatný servis na 4 roky alebo do 120 000 km.

Nová Škodu Superb sa aj veľmi dobre predáva. Od januára do októbra tohto roku dodala automobilka na trh celkom 33 434 týchto automobilov (z toho 623 prvej generácie), čo je oproti rovnakému obdobiu minulého roku nárast o 78,2 %. Okrem závodu v Kvasinách sa Škoda Superb vyrába aj v Číne a montuje v závodoch v Indii, Rusku, Kazachstane a na Ukrajine.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.