Škoda Yeti: Auto roka 2010 v ČR

Piatok, 11 december 2009

Škoda Yeti získala titul Auto roka 2010 v Českej republike. Rozhodla o tom porota českého Klubu motoristických novinárov zložená z 37 vybraných členov klubu. Slávnostné vyhlásenie a odovzdanie ceny sa konalo na včerajšom gala večere v Prahe. Yeti získal prvenstvo celkom suverénne, keď spomedzi piatich finalistov mal pred druhou Opel Astrou náskok 59 bodov a tretím Mercedesom-Benz E rovných 80 bodov.

Škoda Yeti

V škodovke mali radosť zo zisku titulu, ale aj z toho, že Škoda Yeti je v histórii prvým automobilom kategórie športovo úžitkových automobilov, ktorému sa podarili získať prestížne ocenenie Auto roka. Od polovice júla minulého roka, kedy bol Yeti uvedený na trh, si ho len Českej republike kúpilo viac ako 2400 zákazníkov a na celom svete bolo predaných približne 13 500 exemplárov. Navyše, už po troch mesiacoch od uvedenia na trh sa Škoda Yeti stal najpredávanejším autom v segmente SUV v ČR.

Zisk titulu Auto roka 2010 nie je jediným ocenením, ktoré nový model Yeti stihol získať od svojho uvedenia na trh. V Rakúsku a Švajčiarsku získala nová Škoda Yeti prestížne ocenenie Zlatý volant magazínu Auto Bild. Najčerstvejším víťazstvom je následný titul Auto Thropy z Nemecka ako najobľúbenejší importovaný terénny automobil.

Škoda Yeti zvíťazila so ziskom 223 bodov a s prehľadom porazila v tvrdej konkurencii automobily Opel Astra (164 bodov), Mercedes Benz triedy E (143 bodov), BMW X1 (136 bodov) a Volkswagen Polo (134 bodov). V prvom kole sa ankety zúčastnilo celkom 34 vozidiel, naprieč širokým spektrom značiek, ktoré boli na český trh uvedené v období od 21. októbra 2008 do 31. decembra 2009.

Pri posudzovaní sa brali do úvahy kritériá ako celková konštrukcia a dizajn, bezpečnosť, hospodárnosť, jazdné vlastnosti a správanie sa na ceste, plnenie ekologických noriem, cena atď. Jedným z kritérií umožňujúcich porovnanie vozidiel najrôznejších tried a kategórií je tzv. value for money - hodnota získaná za vynaložené peniaze.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.