Škoda Yeti: Auto roka 2010 v ČR

Piatok, 11 december 2009

Škoda Yeti získala titul Auto roka 2010 v Českej republike. Rozhodla o tom porota českého Klubu motoristických novinárov zložená z 37 vybraných členov klubu. Slávnostné vyhlásenie a odovzdanie ceny sa konalo na včerajšom gala večere v Prahe. Yeti získal prvenstvo celkom suverénne, keď spomedzi piatich finalistov mal pred druhou Opel Astrou náskok 59 bodov a tretím Mercedesom-Benz E rovných 80 bodov.

Škoda Yeti

V škodovke mali radosť zo zisku titulu, ale aj z toho, že Škoda Yeti je v histórii prvým automobilom kategórie športovo úžitkových automobilov, ktorému sa podarili získať prestížne ocenenie Auto roka. Od polovice júla minulého roka, kedy bol Yeti uvedený na trh, si ho len Českej republike kúpilo viac ako 2400 zákazníkov a na celom svete bolo predaných približne 13 500 exemplárov. Navyše, už po troch mesiacoch od uvedenia na trh sa Škoda Yeti stal najpredávanejším autom v segmente SUV v ČR.

Zisk titulu Auto roka 2010 nie je jediným ocenením, ktoré nový model Yeti stihol získať od svojho uvedenia na trh. V Rakúsku a Švajčiarsku získala nová Škoda Yeti prestížne ocenenie Zlatý volant magazínu Auto Bild. Najčerstvejším víťazstvom je následný titul Auto Thropy z Nemecka ako najobľúbenejší importovaný terénny automobil.

Škoda Yeti zvíťazila so ziskom 223 bodov a s prehľadom porazila v tvrdej konkurencii automobily Opel Astra (164 bodov), Mercedes Benz triedy E (143 bodov), BMW X1 (136 bodov) a Volkswagen Polo (134 bodov). V prvom kole sa ankety zúčastnilo celkom 34 vozidiel, naprieč širokým spektrom značiek, ktoré boli na český trh uvedené v období od 21. októbra 2008 do 31. decembra 2009.

Pri posudzovaní sa brali do úvahy kritériá ako celková konštrukcia a dizajn, bezpečnosť, hospodárnosť, jazdné vlastnosti a správanie sa na ceste, plnenie ekologických noriem, cena atď. Jedným z kritérií umožňujúcich porovnanie vozidiel najrôznejších tried a kategórií je tzv. value for money - hodnota získaná za vynaložené peniaze.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.