Škoda Yeti: Auto roka 2010 v ČR

Piatok, 11 december 2009

Škoda Yeti získala titul Auto roka 2010 v Českej republike. Rozhodla o tom porota českého Klubu motoristických novinárov zložená z 37 vybraných členov klubu. Slávnostné vyhlásenie a odovzdanie ceny sa konalo na včerajšom gala večere v Prahe. Yeti získal prvenstvo celkom suverénne, keď spomedzi piatich finalistov mal pred druhou Opel Astrou náskok 59 bodov a tretím Mercedesom-Benz E rovných 80 bodov.

Škoda Yeti

V škodovke mali radosť zo zisku titulu, ale aj z toho, že Škoda Yeti je v histórii prvým automobilom kategórie športovo úžitkových automobilov, ktorému sa podarili získať prestížne ocenenie Auto roka. Od polovice júla minulého roka, kedy bol Yeti uvedený na trh, si ho len Českej republike kúpilo viac ako 2400 zákazníkov a na celom svete bolo predaných približne 13 500 exemplárov. Navyše, už po troch mesiacoch od uvedenia na trh sa Škoda Yeti stal najpredávanejším autom v segmente SUV v ČR.

Zisk titulu Auto roka 2010 nie je jediným ocenením, ktoré nový model Yeti stihol získať od svojho uvedenia na trh. V Rakúsku a Švajčiarsku získala nová Škoda Yeti prestížne ocenenie Zlatý volant magazínu Auto Bild. Najčerstvejším víťazstvom je následný titul Auto Thropy z Nemecka ako najobľúbenejší importovaný terénny automobil.

Škoda Yeti zvíťazila so ziskom 223 bodov a s prehľadom porazila v tvrdej konkurencii automobily Opel Astra (164 bodov), Mercedes Benz triedy E (143 bodov), BMW X1 (136 bodov) a Volkswagen Polo (134 bodov). V prvom kole sa ankety zúčastnilo celkom 34 vozidiel, naprieč širokým spektrom značiek, ktoré boli na český trh uvedené v období od 21. októbra 2008 do 31. decembra 2009.

Pri posudzovaní sa brali do úvahy kritériá ako celková konštrukcia a dizajn, bezpečnosť, hospodárnosť, jazdné vlastnosti a správanie sa na ceste, plnenie ekologických noriem, cena atď. Jedným z kritérií umožňujúcich porovnanie vozidiel najrôznejších tried a kategórií je tzv. value for money - hodnota získaná za vynaložené peniaze.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.