Slovakia Ring: kvalifikáciu vyhral Ferrari

Nedeľa, 10 jún 2012

V kvalifikácii na hlavné nedeľňajšie preteky seriálu majstrovstiev sveta GT1 triumfovala s prehľadom stajňa AF Corse na aute Ferrari 458 Italia s Fínom Tonim Vilanderom a Čechom Filipom Salaquardom. České farby zdupľoval druhým miestom Tomáš Enge na Lamborghini Gallardo LP 560-4 spolu s Albertom von Thurn und Taxis. Tretiu pozíciu na štarte bude mať posádka tímu Vita4One Racing na BMW Z4 Michaela Bartels a Yelmer Buurman.

Ferrari 458 Italia
Pole posiotion na dnešné hlavné preteky majstrovstiev sveta GT1 vybojovala fínsko-česká posádka Toni Vilander - Filip Salaquarda na červenom Ferrari 458 Italia

Ferrari sa najlepšie vysporiadalo s hustnúcim dažďom a olejovou škvrnou, ktoré na trati ešte z kvalifikačného tréningu zanechalo jedno z Porsche z tímu Exim Bank China. Ferrari sa tak po prvýkrát v tejto sezóne dostalo na zoznam víťazov. Pretekársky okruh Slovakia Ring tak ako pri pretekoch WTCC potvrdil, že jeho rýchly profil s dvoma horizontmi dokáže zamiešať "stabilným" poradím v pretekoch. Pri WTCC to bol Gabriele Tarquini, ktorý prelomil dovtedajšiu absolútnu hegemóniu vozidiel Chevrolet Cruze, v tomto prípade vedúce duo Mankowiecki – Dusseldorp zo stajne exis McLaren skončili hlboko porazení na 9. pozícii.

Výbornú jazdu predviedol Čech Tomáš Enge Tomas Enge. Pri výmene jazdcov preberal od Alberta von Thurn und Taxis svoje auto na 13. pozícii. Za zvyšných 30 minút pretekov však dokázal neuveriteľne zrýchliť a jazdiť v závere pretekov o vyše 4 sekundy rýchlejšie kolá ako jeho konkurenti. A to aj napriek silnejúcemu dažďu. Týmto spôsobom predbehol všetkých jazdcov a len veľmi tesne o necelých 5 sekúnd skončil druhý.

Slovák Štefan Rosina prezývaný "Štofi" mal smolu. Počas pretekov sa po prevzatí auta od tímového kolegu Derryla O'Younga postupne posúval až na štvrtú pozíciu, keď pri kontakte so súperom dostal defekt pneumatiky a nemohol pokračovať v pretekoch. Štofi však chce v nedeľu urobiť všetko preto, aby v samotných pretekoch dosiahol čo najlepší výsledok. Enge ukázal, že Lamborghini Gallardo LP 560-4 na to výkonovo rozhodne má.

Tomášovi Engemu profil Slovakia Ringu vyhovuje:"Slovakia Ring som si letmo vyskúšal už minulý rok. Nová šikana pred druhým horizontom najprv vzbudzovala obavy, no napokon z nej spravili veľmi rýchlu a adrenalínovú zákrutu, ktorú prechádzame na štvrtý prevodový stupeň v rýchlosti vyše 160 km/h."

Štart dnešných hlavných pretekov GT1 je o 14,45 hodine.

Ferrari 458 Italia Tomáš Enge Tomas Enge a Albert von Thurn und Taxis
Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."