Slovensko aj v roku 2016 vyrobilo vyše milióna áut

Utorok, 17 január 2017

Volkswagen, Kia a koncern PSA vyrobili v uplynulom roku na Slovensku viac ako jeden milión automobilov. Presné číslo predstavitelia Zväzu automobilového priemyslu ešte nepoznajú, je to však viac ako 1 040 000 automobilov, ktoré vyprodukovali fabriky v Devínskej Novej Vsi Bratislava, Tepličke pri Žiline a Trnave. Prekonali tak rekord roku 2015, kedy sa v týchto troch závodoch vyrobilo 1 038 000 áut a po prvý raz sa na Slovensku prekročila miliónová hranica vyrobených vozidiel.

vyroba
Výroba automobilov na Slovensku v rokoch 2006-2016 a min. prognóza na rok 2017

V Trnave koncern PSA Peugeot Citroën vyrobil 315 tisíc a Kia pri Žiline 339 500 nových vozidiel, Volkswagen Bratislava tradične zverejňuje počet vyrobených áut až v marci, takže presné čísla na Slovensku vyrobených áut spoznáme až potom. Produkcia VW za rok 2016 by podľa dostupných údajov mala byť 386 000 áut. Na Slovensku sa tak v roku 2016 vyrobilo spomínaných viac ako milión štyridsať tisíc. Kia navyše na Slovensku vyrobila aj viac ako 612 tisíc motorov pre ďalšie európske závody.

Trend počtu vyrobených automobilov v troch slovenských automobilkách by sa mal udržať aj v roku 2017. Kia, ktorá u nás vyrába modely Sportage, C'eed a Venga, má v pláne pre tento rok vyrobiť minimálne 335 tisíc nových áut. PSA ráta s miernym rastom a chce zvýšiť produkciu z 315 tisíc z roku 2016 na 350 tisíc v roku 2017.

Plánované počty Volkswagenu pre rok 2017 známe nie sú, ich výroba po veľkých investíciách do výroby v roku 2016 výstavbou novej karosárne a montážnej haly bude v tomto roku pravdepodobne rásť. V globále by to znamenalo, že aj v roku 2017 by celkový počet vyrobených áut na Slovensku mal prekonať rok 2016 a dosiahnuť približne 1,1 milióna nových vyrobených automobilov.

Pripomeňme, že v bratislavskom závode Volkswagenu sa portfólio výroby v roku 2017 zameriava na dva hlavné produkty segmentu SUV – Porsche Cayenne a VW Tuareg, ale aj najmenšie VW Up! a elektrický VW eUp!, ktorý sa okrem Bratislavy nevyrába nikde inde vo svete.

To sú pozitíva slovenského automobilového priemyslu. Problémom by v budúcnosti mohla byť situácia na pracovnom trhu, teda nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. V najbližších rokoch by automobilovému priemyslu mohlo chýbať približne štrnásť tisíc pracovníkov, čo súvisí aj s novou automobilkou Jaguar Land Rover pri Nitre. Školy by mohli dodať okolo štyri tisíc nových pracovníkov. Ďalší by mohli pribudnúť z rekvalifikácií, v čom by mal pomôcť štát.

Situáciu s pracovnou silou v automobilovom priemysle bude musieť riešiť aj import nových pracovníkov zo zahraničia v počte štyri až šesť tisíc. Posilnili by tak súčasné počty pracovníkov zamestnaných v tomto odvetví priemyslu, ktorých na Slovensku je 129 tisíc.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.