Slovensko aj v roku 2016 vyrobilo vyše milióna áut

Utorok, 17 január 2017

Volkswagen, Kia a koncern PSA vyrobili v uplynulom roku na Slovensku viac ako jeden milión automobilov. Presné číslo predstavitelia Zväzu automobilového priemyslu ešte nepoznajú, je to však viac ako 1 040 000 automobilov, ktoré vyprodukovali fabriky v Devínskej Novej Vsi Bratislava, Tepličke pri Žiline a Trnave. Prekonali tak rekord roku 2015, kedy sa v týchto troch závodoch vyrobilo 1 038 000 áut a po prvý raz sa na Slovensku prekročila miliónová hranica vyrobených vozidiel.

vyroba
Výroba automobilov na Slovensku v rokoch 2006-2016 a min. prognóza na rok 2017

V Trnave koncern PSA Peugeot Citroën vyrobil 315 tisíc a Kia pri Žiline 339 500 nových vozidiel, Volkswagen Bratislava tradične zverejňuje počet vyrobených áut až v marci, takže presné čísla na Slovensku vyrobených áut spoznáme až potom. Produkcia VW za rok 2016 by podľa dostupných údajov mala byť 386 000 áut. Na Slovensku sa tak v roku 2016 vyrobilo spomínaných viac ako milión štyridsať tisíc. Kia navyše na Slovensku vyrobila aj viac ako 612 tisíc motorov pre ďalšie európske závody.

Trend počtu vyrobených automobilov v troch slovenských automobilkách by sa mal udržať aj v roku 2017. Kia, ktorá u nás vyrába modely Sportage, C'eed a Venga, má v pláne pre tento rok vyrobiť minimálne 335 tisíc nových áut. PSA ráta s miernym rastom a chce zvýšiť produkciu z 315 tisíc z roku 2016 na 350 tisíc v roku 2017.

Plánované počty Volkswagenu pre rok 2017 známe nie sú, ich výroba po veľkých investíciách do výroby v roku 2016 výstavbou novej karosárne a montážnej haly bude v tomto roku pravdepodobne rásť. V globále by to znamenalo, že aj v roku 2017 by celkový počet vyrobených áut na Slovensku mal prekonať rok 2016 a dosiahnuť približne 1,1 milióna nových vyrobených automobilov.

Pripomeňme, že v bratislavskom závode Volkswagenu sa portfólio výroby v roku 2017 zameriava na dva hlavné produkty segmentu SUV – Porsche Cayenne a VW Tuareg, ale aj najmenšie VW Up! a elektrický VW eUp!, ktorý sa okrem Bratislavy nevyrába nikde inde vo svete.

To sú pozitíva slovenského automobilového priemyslu. Problémom by v budúcnosti mohla byť situácia na pracovnom trhu, teda nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. V najbližších rokoch by automobilovému priemyslu mohlo chýbať približne štrnásť tisíc pracovníkov, čo súvisí aj s novou automobilkou Jaguar Land Rover pri Nitre. Školy by mohli dodať okolo štyri tisíc nových pracovníkov. Ďalší by mohli pribudnúť z rekvalifikácií, v čom by mal pomôcť štát.

Situáciu s pracovnou silou v automobilovom priemysle bude musieť riešiť aj import nových pracovníkov zo zahraničia v počte štyri až šesť tisíc. Posilnili by tak súčasné počty pracovníkov zamestnaných v tomto odvetví priemyslu, ktorých na Slovensku je 129 tisíc.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.