Slovensko aj v roku 2016 vyrobilo vyše milióna áut

Utorok, 17 január 2017

Volkswagen, Kia a koncern PSA vyrobili v uplynulom roku na Slovensku viac ako jeden milión automobilov. Presné číslo predstavitelia Zväzu automobilového priemyslu ešte nepoznajú, je to však viac ako 1 040 000 automobilov, ktoré vyprodukovali fabriky v Devínskej Novej Vsi Bratislava, Tepličke pri Žiline a Trnave. Prekonali tak rekord roku 2015, kedy sa v týchto troch závodoch vyrobilo 1 038 000 áut a po prvý raz sa na Slovensku prekročila miliónová hranica vyrobených vozidiel.

vyroba
Výroba automobilov na Slovensku v rokoch 2006-2016 a min. prognóza na rok 2017

V Trnave koncern PSA Peugeot Citroën vyrobil 315 tisíc a Kia pri Žiline 339 500 nových vozidiel, Volkswagen Bratislava tradične zverejňuje počet vyrobených áut až v marci, takže presné čísla na Slovensku vyrobených áut spoznáme až potom. Produkcia VW za rok 2016 by podľa dostupných údajov mala byť 386 000 áut. Na Slovensku sa tak v roku 2016 vyrobilo spomínaných viac ako milión štyridsať tisíc. Kia navyše na Slovensku vyrobila aj viac ako 612 tisíc motorov pre ďalšie európske závody.

Trend počtu vyrobených automobilov v troch slovenských automobilkách by sa mal udržať aj v roku 2017. Kia, ktorá u nás vyrába modely Sportage, C'eed a Venga, má v pláne pre tento rok vyrobiť minimálne 335 tisíc nových áut. PSA ráta s miernym rastom a chce zvýšiť produkciu z 315 tisíc z roku 2016 na 350 tisíc v roku 2017.

Plánované počty Volkswagenu pre rok 2017 známe nie sú, ich výroba po veľkých investíciách do výroby v roku 2016 výstavbou novej karosárne a montážnej haly bude v tomto roku pravdepodobne rásť. V globále by to znamenalo, že aj v roku 2017 by celkový počet vyrobených áut na Slovensku mal prekonať rok 2016 a dosiahnuť približne 1,1 milióna nových vyrobených automobilov.

Pripomeňme, že v bratislavskom závode Volkswagenu sa portfólio výroby v roku 2017 zameriava na dva hlavné produkty segmentu SUV – Porsche Cayenne a VW Tuareg, ale aj najmenšie VW Up! a elektrický VW eUp!, ktorý sa okrem Bratislavy nevyrába nikde inde vo svete.

To sú pozitíva slovenského automobilového priemyslu. Problémom by v budúcnosti mohla byť situácia na pracovnom trhu, teda nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. V najbližších rokoch by automobilovému priemyslu mohlo chýbať približne štrnásť tisíc pracovníkov, čo súvisí aj s novou automobilkou Jaguar Land Rover pri Nitre. Školy by mohli dodať okolo štyri tisíc nových pracovníkov. Ďalší by mohli pribudnúť z rekvalifikácií, v čom by mal pomôcť štát.

Situáciu s pracovnou silou v automobilovom priemysle bude musieť riešiť aj import nových pracovníkov zo zahraničia v počte štyri až šesť tisíc. Posilnili by tak súčasné počty pracovníkov zamestnaných v tomto odvetví priemyslu, ktorých na Slovensku je 129 tisíc.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.