Slovensko vyrobilo vyše milióna áut

Piatok, 22 január 2016

Skutočnosť, že Slovensko je svetovou automobilovou veľmocou, je nie je novinkou. Sme prví na svete v počte vyrobených automobilov na tisíc obyvateľov. V roku 2014 to bolo 179 vyrobených automobilov na tisíc obyvateľov, v roku 2015 už 184 automobilov.

Kia Sportage

Už v roku 2014 sa Slovensko k hranici milióna vyrobených áut v Bratislave, Trnave a pri Žiline priblížilo veľmi tesne, keď z ich výrobných liniek zišlo spolu 971 160 nových áut. Presné číslo vyrobených áut v troch slovenských automobilkách v roku 2015 ešte nie je známe, ale podľa zástupcov automobiliek Volkswagen, Peugeot Citroën Slovakia a Kia Slovakia výroba zaručene prekročila jeden milión. Vie sa, že v roku 2015 vyrobila Kia 338.020 a Peugeot Citroën 303.025 nových áut. Volkswagen oznámil len výsledok za prvý polrok - 202.788 automobilov, a odhaduje sa, že približne toľko aj za druhý polrok, takže milión vyprodukovaných áut v roku 2015 by mal byť hodnoverný výsledok.

Po roku 2014, ktorý sa hodnotil ako úspešný, rok 2015 potvrdil mierne stúpajúci trend výroby a slovenský automobilový priemysel si udržal stabilne silnú pozíciu. Za posledných desať rokov, od roku 2006, kedy sa na Slovensku vyrobilo vtedy v ešte len dvoch fabrikách 295.360 áut, až do uplynulého roku výroba až na malé výnimky stále rástla. K jednému miliónu sme sa najviac priblížili v roku 2013 s počtom 987.718 vyrobených automobilov.

zap
Výsledky dosiahnuté vo výrobe automobilov na Slovensku hodnotili na tlačovej konferencii činovníci Zväzu automobilového priemyslu Slovenskej republiky

Výroba automobilov na Slovensku je zaujímavá aj z iného pohľadu. S podielom 44 % je totiž automobilový priemysel pilierom slovenskej priemyselnej výroby. Automobilová výroba na Slovensku dominuje aj v exporte, na ktorom sa podieľa 35 %. Okrem toho automobilový priemysel živí na Slovensku viac ako 80.000 ľudí a ďalších vyše 200.000 pracuje v nadväzujúcej výrobe pre automobilový priemysel. Toto číslo sa ešte zvýši po tom, keď pri Nitre začne vyrábať v poradí už štvrtá automobilka Jaguar Land Rover a kde nájdu prácu ďalšie tisícky Slovákov.

Automobilový priemysel je pilier, na ktorom slovenský priemysel i ekonomika stoja. Istou nevýhodou je len to, že tento priemysel má na území republiky nerovnomerné rozloženie. Tak samotná výroba ako aj subdodávatelia pre automobilový priemysel sú výrazne sústredené v západnej časti republiky, pričom východ dosť zaostáva. V západnej časti je lokalizovaných 279 dodávateľov, kým na východe len 64.

Aký bol rok 2015 z pohľadu predaja nových automobilov? Tu sa situácia oproti roku 2014 mierne zlepšila. Nastal obrat k lepšiemu., keďže v roku 2015 činil počet registrovaných nových áut 77.948, čo je nárast oproti roku 2014 o 7,91 %. Predpoklad na tento rok znie na 78.000 vozidiel, teda malý nárast. V kategórii malých úžitkových vozidiel bolo za rok 2015 zaregistrovaných 7292 vozidiel oproti 5630 vozidlám za rok 2014.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.