Slovensko vyrobilo vyše milióna áut

Piatok, 22 január 2016

Skutočnosť, že Slovensko je svetovou automobilovou veľmocou, je nie je novinkou. Sme prví na svete v počte vyrobených automobilov na tisíc obyvateľov. V roku 2014 to bolo 179 vyrobených automobilov na tisíc obyvateľov, v roku 2015 už 184 automobilov.

Kia Sportage

Už v roku 2014 sa Slovensko k hranici milióna vyrobených áut v Bratislave, Trnave a pri Žiline priblížilo veľmi tesne, keď z ich výrobných liniek zišlo spolu 971 160 nových áut. Presné číslo vyrobených áut v troch slovenských automobilkách v roku 2015 ešte nie je známe, ale podľa zástupcov automobiliek Volkswagen, Peugeot Citroën Slovakia a Kia Slovakia výroba zaručene prekročila jeden milión. Vie sa, že v roku 2015 vyrobila Kia 338.020 a Peugeot Citroën 303.025 nových áut. Volkswagen oznámil len výsledok za prvý polrok - 202.788 automobilov, a odhaduje sa, že približne toľko aj za druhý polrok, takže milión vyprodukovaných áut v roku 2015 by mal byť hodnoverný výsledok.

Po roku 2014, ktorý sa hodnotil ako úspešný, rok 2015 potvrdil mierne stúpajúci trend výroby a slovenský automobilový priemysel si udržal stabilne silnú pozíciu. Za posledných desať rokov, od roku 2006, kedy sa na Slovensku vyrobilo vtedy v ešte len dvoch fabrikách 295.360 áut, až do uplynulého roku výroba až na malé výnimky stále rástla. K jednému miliónu sme sa najviac priblížili v roku 2013 s počtom 987.718 vyrobených automobilov.

zap
Výsledky dosiahnuté vo výrobe automobilov na Slovensku hodnotili na tlačovej konferencii činovníci Zväzu automobilového priemyslu Slovenskej republiky

Výroba automobilov na Slovensku je zaujímavá aj z iného pohľadu. S podielom 44 % je totiž automobilový priemysel pilierom slovenskej priemyselnej výroby. Automobilová výroba na Slovensku dominuje aj v exporte, na ktorom sa podieľa 35 %. Okrem toho automobilový priemysel živí na Slovensku viac ako 80.000 ľudí a ďalších vyše 200.000 pracuje v nadväzujúcej výrobe pre automobilový priemysel. Toto číslo sa ešte zvýši po tom, keď pri Nitre začne vyrábať v poradí už štvrtá automobilka Jaguar Land Rover a kde nájdu prácu ďalšie tisícky Slovákov.

Automobilový priemysel je pilier, na ktorom slovenský priemysel i ekonomika stoja. Istou nevýhodou je len to, že tento priemysel má na území republiky nerovnomerné rozloženie. Tak samotná výroba ako aj subdodávatelia pre automobilový priemysel sú výrazne sústredené v západnej časti republiky, pričom východ dosť zaostáva. V západnej časti je lokalizovaných 279 dodávateľov, kým na východe len 64.

Aký bol rok 2015 z pohľadu predaja nových automobilov? Tu sa situácia oproti roku 2014 mierne zlepšila. Nastal obrat k lepšiemu., keďže v roku 2015 činil počet registrovaných nových áut 77.948, čo je nárast oproti roku 2014 o 7,91 %. Predpoklad na tento rok znie na 78.000 vozidiel, teda malý nárast. V kategórii malých úžitkových vozidiel bolo za rok 2015 zaregistrovaných 7292 vozidiel oproti 5630 vozidlám za rok 2014.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.