Slovensko vyrobilo vyše milióna áut

Piatok, 22 január 2016

Skutočnosť, že Slovensko je svetovou automobilovou veľmocou, je nie je novinkou. Sme prví na svete v počte vyrobených automobilov na tisíc obyvateľov. V roku 2014 to bolo 179 vyrobených automobilov na tisíc obyvateľov, v roku 2015 už 184 automobilov.

Kia Sportage

Už v roku 2014 sa Slovensko k hranici milióna vyrobených áut v Bratislave, Trnave a pri Žiline priblížilo veľmi tesne, keď z ich výrobných liniek zišlo spolu 971 160 nových áut. Presné číslo vyrobených áut v troch slovenských automobilkách v roku 2015 ešte nie je známe, ale podľa zástupcov automobiliek Volkswagen, Peugeot Citroën Slovakia a Kia Slovakia výroba zaručene prekročila jeden milión. Vie sa, že v roku 2015 vyrobila Kia 338.020 a Peugeot Citroën 303.025 nových áut. Volkswagen oznámil len výsledok za prvý polrok - 202.788 automobilov, a odhaduje sa, že približne toľko aj za druhý polrok, takže milión vyprodukovaných áut v roku 2015 by mal byť hodnoverný výsledok.

Po roku 2014, ktorý sa hodnotil ako úspešný, rok 2015 potvrdil mierne stúpajúci trend výroby a slovenský automobilový priemysel si udržal stabilne silnú pozíciu. Za posledných desať rokov, od roku 2006, kedy sa na Slovensku vyrobilo vtedy v ešte len dvoch fabrikách 295.360 áut, až do uplynulého roku výroba až na malé výnimky stále rástla. K jednému miliónu sme sa najviac priblížili v roku 2013 s počtom 987.718 vyrobených automobilov.

zap
Výsledky dosiahnuté vo výrobe automobilov na Slovensku hodnotili na tlačovej konferencii činovníci Zväzu automobilového priemyslu Slovenskej republiky

Výroba automobilov na Slovensku je zaujímavá aj z iného pohľadu. S podielom 44 % je totiž automobilový priemysel pilierom slovenskej priemyselnej výroby. Automobilová výroba na Slovensku dominuje aj v exporte, na ktorom sa podieľa 35 %. Okrem toho automobilový priemysel živí na Slovensku viac ako 80.000 ľudí a ďalších vyše 200.000 pracuje v nadväzujúcej výrobe pre automobilový priemysel. Toto číslo sa ešte zvýši po tom, keď pri Nitre začne vyrábať v poradí už štvrtá automobilka Jaguar Land Rover a kde nájdu prácu ďalšie tisícky Slovákov.

Automobilový priemysel je pilier, na ktorom slovenský priemysel i ekonomika stoja. Istou nevýhodou je len to, že tento priemysel má na území republiky nerovnomerné rozloženie. Tak samotná výroba ako aj subdodávatelia pre automobilový priemysel sú výrazne sústredené v západnej časti republiky, pričom východ dosť zaostáva. V západnej časti je lokalizovaných 279 dodávateľov, kým na východe len 64.

Aký bol rok 2015 z pohľadu predaja nových automobilov? Tu sa situácia oproti roku 2014 mierne zlepšila. Nastal obrat k lepšiemu., keďže v roku 2015 činil počet registrovaných nových áut 77.948, čo je nárast oproti roku 2014 o 7,91 %. Predpoklad na tento rok znie na 78.000 vozidiel, teda malý nárast. V kategórii malých úžitkových vozidiel bolo za rok 2015 zaregistrovaných 7292 vozidiel oproti 5630 vozidlám za rok 2014.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.