Smart so systémom štart-stop

Štvrtok, 24 júl 2008

Smart je ďalšou značkou, ktorá zavádza pri svojich modeloch systém štart-stop a robí z týchto mikroautomobilov ešte úspornejšie dopravné prostriedky.

Smart

Technológia smart micro hybrid drive (mhd) sa osvedčuje už od roku 2007 aj napriek tomu, že sa doteraz ponúkala iba so 71koňovým modelom. V snahe o ďalšie znižovanie nákladov za palivo pri smart fortwo budú od októbra tohto roku oba benzínové modely s výkonmi 61 a 71 koní sériovo vybavené technológiou mhd. Spotreba oboch verzií sa tak zníži približne o osem percent na 4,3 l/100 km. Emisie CO2 sa zredukujú na 103 g/km.

Smart

V mestskej premávke, ktorá sa vyznačuje častými situáciami typu stop-and-go, je možná dokonca úspora až do 20 percent. To prispeje k tomu, že až 7 z 10 zákazníkov v Európe, ktorí sa rozhodnú pre kúpu benzínového smartu, budú jazdiť s touto ekologickou technológiou.

Riadiaca jednotka pri štart-stop automatike vypne motor v momente, keď smart pribrzdí a rýchlosť klesne pod 8 km/h, napríklad pri približovaní sa k svetelnej križovatke. Po uvoľnení brzdového pedálu motor opäť v zlomku sekundy znovu naštartuje. Systém štart-stop je pritom plne zosúladený s automatickou prevodovkou, takže nie je nutné používať spojku a prevody radiť ručne.

Nový modelový rad automobilov smart má okrem iného tiež filter pevných častíc, nový kombinovaný prístroj s optimalizovaným LCD ukazovateľom rozšíreným o digitálne hodiny a ukazovateľ vonkajšej teploty. Prináša rozmanitejšiu ponuku farieb (namiesto doterajších štyroch až šesť), čo vytvára s dvomi farbami tridionového bezpečnostného rámu 12 možných kombinácií. Zároveň aj harmonicky zosúladené čalúnenie a tkaniny interiéru a tiež voliteľné tvary a vyhotovenia diskov kolies – nové šesťlúčové športové hliníkové disky titánovo-striebornej farby a hliníkové disky s pochrómovaným vzhľadom kolies.

Autor: J. Goldberger
Foto: Smart
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.