Smart zazelenený skutočným porastom

Streda, 09 december 2015

Možno raz takéto automobily budeme častejšie vídať najmä v mestskej premávke vo väčších mestách. Tak by to malo byť podľa nemeckej skupiny Moovel Lab zo Štuttgartu, ktorá rieši projekt realizovateľnosti zazelenia automobilu a zníženia škodlivého CO2 z výfukových plynov.

Smart Green Skin

Green Skin je mestský automobil Smart Fortwo, ktorý je obrastený naozajstným porastom. Pokrýva strechu, časti prednej a zadnej kapoty a z časti aj boky karosérie. To má okrem dekoračného účinku zvýšiť biodiverzitu, čo by mohlo ročne eliminovať približne sedem kilogramov CO2.

Taký je cieľ pilotného projektu interdisciplinárnej skupiny Moovel Lab, ktorá je súčasťou skupiny Moovel Group zo Štuttgartu. Projekt využíva vlastnosti rastliny Sedum, po slovensky Rozchodník. Rozchodník ako trvalka má vlastnosť, že veľmi dobre znáša extrémne sucho, prebytok tepla i svetla, ale aj mráz.

Cieľom projektu je technická realizovateľnosť zazelenenia automobilu pri zachovaní tvarov vozidla. Prototypy Green Skin majú otestovať ich účinnosť a ako verejnosť akceptuje smarty zazelenené naozajstným porastom.

Zámery skupiny Moovel priblížl Michael Kuhn. Dôvodí, že na celom svete možno pozorovať napríklad zazeleňovanie fasád. Projektom Green Skin chce Moovel otestovať technickú realizovateľnosť zazelenenia automobilu a získať pre ne možných zákazníkov.

Autor: jGold
Foto: Smart
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.