Smart zazelenený skutočným porastom

Streda, 09 december 2015

Možno raz takéto automobily budeme častejšie vídať najmä v mestskej premávke vo väčších mestách. Tak by to malo byť podľa nemeckej skupiny Moovel Lab zo Štuttgartu, ktorá rieši projekt realizovateľnosti zazelenia automobilu a zníženia škodlivého CO2 z výfukových plynov.

Smart Green Skin

Green Skin je mestský automobil Smart Fortwo, ktorý je obrastený naozajstným porastom. Pokrýva strechu, časti prednej a zadnej kapoty a z časti aj boky karosérie. To má okrem dekoračného účinku zvýšiť biodiverzitu, čo by mohlo ročne eliminovať približne sedem kilogramov CO2.

Taký je cieľ pilotného projektu interdisciplinárnej skupiny Moovel Lab, ktorá je súčasťou skupiny Moovel Group zo Štuttgartu. Projekt využíva vlastnosti rastliny Sedum, po slovensky Rozchodník. Rozchodník ako trvalka má vlastnosť, že veľmi dobre znáša extrémne sucho, prebytok tepla i svetla, ale aj mráz.

Cieľom projektu je technická realizovateľnosť zazelenenia automobilu pri zachovaní tvarov vozidla. Prototypy Green Skin majú otestovať ich účinnosť a ako verejnosť akceptuje smarty zazelenené naozajstným porastom.

Zámery skupiny Moovel priblížl Michael Kuhn. Dôvodí, že na celom svete možno pozorovať napríklad zazeleňovanie fasád. Projektom Green Skin chce Moovel otestovať technickú realizovateľnosť zazelenenia automobilu a získať pre ne možných zákazníkov.

Autor: jGold
Foto: Smart
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."