Smart zazelenený skutočným porastom

Streda, 09 december 2015

Možno raz takéto automobily budeme častejšie vídať najmä v mestskej premávke vo väčších mestách. Tak by to malo byť podľa nemeckej skupiny Moovel Lab zo Štuttgartu, ktorá rieši projekt realizovateľnosti zazelenia automobilu a zníženia škodlivého CO2 z výfukových plynov.

Smart Green Skin

Green Skin je mestský automobil Smart Fortwo, ktorý je obrastený naozajstným porastom. Pokrýva strechu, časti prednej a zadnej kapoty a z časti aj boky karosérie. To má okrem dekoračného účinku zvýšiť biodiverzitu, čo by mohlo ročne eliminovať približne sedem kilogramov CO2.

Taký je cieľ pilotného projektu interdisciplinárnej skupiny Moovel Lab, ktorá je súčasťou skupiny Moovel Group zo Štuttgartu. Projekt využíva vlastnosti rastliny Sedum, po slovensky Rozchodník. Rozchodník ako trvalka má vlastnosť, že veľmi dobre znáša extrémne sucho, prebytok tepla i svetla, ale aj mráz.

Cieľom projektu je technická realizovateľnosť zazelenenia automobilu pri zachovaní tvarov vozidla. Prototypy Green Skin majú otestovať ich účinnosť a ako verejnosť akceptuje smarty zazelenené naozajstným porastom.

Zámery skupiny Moovel priblížl Michael Kuhn. Dôvodí, že na celom svete možno pozorovať napríklad zazeleňovanie fasád. Projektom Green Skin chce Moovel otestovať technickú realizovateľnosť zazelenenia automobilu a získať pre ne možných zákazníkov.

Autor: jGold
Foto: Smart
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.