Smart zazelenený skutočným porastom

Streda, 09 december 2015

Možno raz takéto automobily budeme častejšie vídať najmä v mestskej premávke vo väčších mestách. Tak by to malo byť podľa nemeckej skupiny Moovel Lab zo Štuttgartu, ktorá rieši projekt realizovateľnosti zazelenia automobilu a zníženia škodlivého CO2 z výfukových plynov.

Smart Green Skin

Green Skin je mestský automobil Smart Fortwo, ktorý je obrastený naozajstným porastom. Pokrýva strechu, časti prednej a zadnej kapoty a z časti aj boky karosérie. To má okrem dekoračného účinku zvýšiť biodiverzitu, čo by mohlo ročne eliminovať približne sedem kilogramov CO2.

Taký je cieľ pilotného projektu interdisciplinárnej skupiny Moovel Lab, ktorá je súčasťou skupiny Moovel Group zo Štuttgartu. Projekt využíva vlastnosti rastliny Sedum, po slovensky Rozchodník. Rozchodník ako trvalka má vlastnosť, že veľmi dobre znáša extrémne sucho, prebytok tepla i svetla, ale aj mráz.

Cieľom projektu je technická realizovateľnosť zazelenenia automobilu pri zachovaní tvarov vozidla. Prototypy Green Skin majú otestovať ich účinnosť a ako verejnosť akceptuje smarty zazelenené naozajstným porastom.

Zámery skupiny Moovel priblížl Michael Kuhn. Dôvodí, že na celom svete možno pozorovať napríklad zazeleňovanie fasád. Projektom Green Skin chce Moovel otestovať technickú realizovateľnosť zazelenenia automobilu a získať pre ne možných zákazníkov.

Autor: jGold
Foto: Smart
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.