Špeciál pre Loeba na Pikes Peak

Piatok, 19 apríl 2013

Legendárnych pretekov do vrchu Pikes Peak v americkom štáte Colorado sa v tomto roku zúčastní aj Peugeot svojim špeciálne pripraveným modelom 208 T16, za volant ktorého si sadne deväťnásobný majster sveta v rallye Sebastien Loeb. Prinášame prvé fotografie špeciálu Peugeot 208 T16, s ktorým by sa Loeb mal zapísať do listiny víťazov týchto slávnych pretekov.

Peugeot 208 T16
S týmto špeciálom odštartuje Sebastien Loeb v posledný júnový deň na vrch Pikes Peak

Pikes Peak je jedinečný. Napríklad svojou dĺžkou 20 kilometrov a 156 zákrutami, tiež tým, že štart pretekov je vo výške 2862 metrov nad morom a cieľ vo výške 4300 metrov. Pikes Peak patrí medzi najstaršie automobilové preteky v Amerike a po prvý raz sa uskutočnili už pred takmer sto rokmi, v roku 1916.

V článku, ktorým sme prednedávnom informovali o pretekoch do vrchu na Pikes Peak, ešte nebola verejnosti známa podoba auta, na ktorom bude Loeb štartovať. Teraz Peugeot už zverejnil fotografie Peugeota 208 T16, modelu s ktorým sa Loeb pokúsi vyhrať preteky na Pikes Peak, ktorých štart bude 30. júna tohto roku.

Peugeot 208 T16
Peugeot 208 T16 má zaujímavý detail - rozmerný zadný spojler na zvýšenie prítlaku

Loeb bude s Peugeotom 208 T16 štartovať v kráľovskej kategórii Unlimited s jediným cieľom – vyhrať legendárne preteky. Peugeot už preteky do vrchu Pikes Peak raz vyhral. Bolo v roku 1988 a vtedy na volantom Peugeota 405 T16 sedel Fín Ari Vatanen.

Autor: J. Goldberger
Foto: Peugeot
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.