Spolupráca Renault-Nissan s Daimlerom napreduje

Streda, 18 september 2013

Partnerstvo medzi alianciou Renaultom/Nissan a Daimlerom sa podľa generálneho riaditeľa Daimleru Dietera Zetscheho ďalej prehlbuje a má medzi oboma partnermi veľkú budúcnosť. Povedal tiež, že obe spoločnosti budú aj naďalej hľadať spoločný priestor pre nové projekty.

Infinity Q50
Na vývoji modelu Infiniti Q50, predstavenom v Ženeve, sa podieľal aj Daimler

Obe automobilky majú v pláne spoločne vyvíjať nové technológie, ktoré budú menej zaťažovať životné prostredie, čo potvrdzuje aj vývoj nových motorov a angažovanosť koncernov v segmente elektrických vozidiel. Carlos Ghosn, generálny riaditeľ aliancie Renault–Nissan, privítal vývoj elektrických vozidiel v Nemecku.

Francúzsko-japonsko-nemecké partnerstvo naštartovali v apríli 2010 tromi základnými projektmi zameranými hlavne na Európu. Odvtedy sa spolupráca prehĺbila na 10 veľmi významných projektov vrátane veľkých iniciatív smerujúcich zo Severnej Ameriky do Japonska.

Kooperácia medzi oboma spoločnosťami nie je iba na papieri, ale má aj reálne výsledky. Výsledkom je napríklad spojená továreň na štvorvalcové motory v USA, v Ženeve predstavený model Infiniti Q50 alebo Mercedes-Benz Citan. To všetko sú už existujúce príklady využívania potenciálu oboch spoločností.

Partnerská spolupráca pokračuje aj projektom Smart/Twingo, ktorého výsledkom bude malý dvoj- a štvormiestny automobil. Každý model bude jasne odlíšený, ale ťažiť budú so spoločnej architektúry. Predaj tohto automobilu je naplánovaný na prvú polovicu roka 2014.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.