Spolupráca Renault-Nissan s Daimlerom napreduje

Streda, 18 september 2013

Partnerstvo medzi alianciou Renaultom/Nissan a Daimlerom sa podľa generálneho riaditeľa Daimleru Dietera Zetscheho ďalej prehlbuje a má medzi oboma partnermi veľkú budúcnosť. Povedal tiež, že obe spoločnosti budú aj naďalej hľadať spoločný priestor pre nové projekty.

Infinity Q50
Na vývoji modelu Infiniti Q50, predstavenom v Ženeve, sa podieľal aj Daimler

Obe automobilky majú v pláne spoločne vyvíjať nové technológie, ktoré budú menej zaťažovať životné prostredie, čo potvrdzuje aj vývoj nových motorov a angažovanosť koncernov v segmente elektrických vozidiel. Carlos Ghosn, generálny riaditeľ aliancie Renault–Nissan, privítal vývoj elektrických vozidiel v Nemecku.

Francúzsko-japonsko-nemecké partnerstvo naštartovali v apríli 2010 tromi základnými projektmi zameranými hlavne na Európu. Odvtedy sa spolupráca prehĺbila na 10 veľmi významných projektov vrátane veľkých iniciatív smerujúcich zo Severnej Ameriky do Japonska.

Kooperácia medzi oboma spoločnosťami nie je iba na papieri, ale má aj reálne výsledky. Výsledkom je napríklad spojená továreň na štvorvalcové motory v USA, v Ženeve predstavený model Infiniti Q50 alebo Mercedes-Benz Citan. To všetko sú už existujúce príklady využívania potenciálu oboch spoločností.

Partnerská spolupráca pokračuje aj projektom Smart/Twingo, ktorého výsledkom bude malý dvoj- a štvormiestny automobil. Každý model bude jasne odlíšený, ale ťažiť budú so spoločnej architektúry. Predaj tohto automobilu je naplánovaný na prvú polovicu roka 2014.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.
Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."