Spolupráca Renault-Nissan s Daimlerom napreduje

Streda, 18 september 2013

Partnerstvo medzi alianciou Renaultom/Nissan a Daimlerom sa podľa generálneho riaditeľa Daimleru Dietera Zetscheho ďalej prehlbuje a má medzi oboma partnermi veľkú budúcnosť. Povedal tiež, že obe spoločnosti budú aj naďalej hľadať spoločný priestor pre nové projekty.

Infinity Q50
Na vývoji modelu Infiniti Q50, predstavenom v Ženeve, sa podieľal aj Daimler

Obe automobilky majú v pláne spoločne vyvíjať nové technológie, ktoré budú menej zaťažovať životné prostredie, čo potvrdzuje aj vývoj nových motorov a angažovanosť koncernov v segmente elektrických vozidiel. Carlos Ghosn, generálny riaditeľ aliancie Renault–Nissan, privítal vývoj elektrických vozidiel v Nemecku.

Francúzsko-japonsko-nemecké partnerstvo naštartovali v apríli 2010 tromi základnými projektmi zameranými hlavne na Európu. Odvtedy sa spolupráca prehĺbila na 10 veľmi významných projektov vrátane veľkých iniciatív smerujúcich zo Severnej Ameriky do Japonska.

Kooperácia medzi oboma spoločnosťami nie je iba na papieri, ale má aj reálne výsledky. Výsledkom je napríklad spojená továreň na štvorvalcové motory v USA, v Ženeve predstavený model Infiniti Q50 alebo Mercedes-Benz Citan. To všetko sú už existujúce príklady využívania potenciálu oboch spoločností.

Partnerská spolupráca pokračuje aj projektom Smart/Twingo, ktorého výsledkom bude malý dvoj- a štvormiestny automobil. Každý model bude jasne odlíšený, ale ťažiť budú so spoločnej architektúry. Predaj tohto automobilu je naplánovaný na prvú polovicu roka 2014.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.