Šťastné a veselé Vianoce

Sobota, 24 december 2011

Popoludňajší pokoj Štedrého dňa, keď bežné obchody, supermarkety i hypermarkety zavreli svoje brány, sa mení v domácnostiach na prípavu štedrovečernej hostiny, na azda jediný deň v roku, keď si za stôl spoločne sadnú celé rodiny a doprajú si hojnosť sviatočného jedla, a k tomu aj darčeky, pokiaľ na ne zostalo.

Vianoce

Dnešné vianočné hodovanie je iné ako bývalo v minulosti, keď základom bolo to, čo si rodina dorobila vo svojom dvore či gazdovstve. I tak sa však niektoré jedná a zvyky zachovali a na vianočnom stole ani teraz nebudú chýbať tradičné pokrmy či jedlá, ako sušené či čerstvé ovocie, aj keď zväčša kupované a z dovozu, kapustnica, vianočný kapor, makové opekance, oplátky s medom a iné dobroty.

Počas Štedrého večera a Vianoc sa denný kolotoč zastaví. Utíchne aj ruch na cestách. Nebývalý pokoj a ticho zavládnu všade. Započúvajme sa do tohto ticha a poprajme si, aby takéto pokojné dni neboli len počas Vianoc, ale aby ich bolo v nasledujúcich dňoch, v celom budúcom roku, ale aj tých ďalších, čo najviac. Aby bolo čo najmenej nehôd na cestách a aby sa pohoda Vianoc preniesla aj do nášho každodenného života.

Na čas Vianoc sa zastaví aj naše denné spravodajstvo zo sveta štyroch kolies. Ale už po dvoch vianočných dňoch vás budeme znovu informovať o aktuálnych novinkách zo sveta motorizmu. Škoda, že to už nebudú správy typu, že ceny benzínov či nafty trvale klesajú a dostávajú sa na úroveň cien spred desiatich či dokonca dvadsiatich rokov, alebo že slovenské cestné správy zmazali manko predchádzajúcich rokov a všetky cesty, vrátane ciest tretej triedy, sú bez výtlkov. Ale – prečo by sme sa mali práve teraz týmto zaoberať? Veď máme pred sebou najkrajšie sviatky roka, Vianoce.

Ján Goldberger
vydavateľ a šéfredaktor

Komentáre
Vážená pani Anna Austová,
prajem Vám šťastný a veselý Nový rok 2016.
S pozdravom Vaša žiačka

Adela Sabolová
Pridal Anna Austová v nedeľu 17 januára 2016 o 16:34
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.