Šťastné a veselé Vianoce

Sobota, 24 december 2011

Popoludňajší pokoj Štedrého dňa, keď bežné obchody, supermarkety i hypermarkety zavreli svoje brány, sa mení v domácnostiach na prípavu štedrovečernej hostiny, na azda jediný deň v roku, keď si za stôl spoločne sadnú celé rodiny a doprajú si hojnosť sviatočného jedla, a k tomu aj darčeky, pokiaľ na ne zostalo.

Vianoce

Dnešné vianočné hodovanie je iné ako bývalo v minulosti, keď základom bolo to, čo si rodina dorobila vo svojom dvore či gazdovstve. I tak sa však niektoré jedná a zvyky zachovali a na vianočnom stole ani teraz nebudú chýbať tradičné pokrmy či jedlá, ako sušené či čerstvé ovocie, aj keď zväčša kupované a z dovozu, kapustnica, vianočný kapor, makové opekance, oplátky s medom a iné dobroty.

Počas Štedrého večera a Vianoc sa denný kolotoč zastaví. Utíchne aj ruch na cestách. Nebývalý pokoj a ticho zavládnu všade. Započúvajme sa do tohto ticha a poprajme si, aby takéto pokojné dni neboli len počas Vianoc, ale aby ich bolo v nasledujúcich dňoch, v celom budúcom roku, ale aj tých ďalších, čo najviac. Aby bolo čo najmenej nehôd na cestách a aby sa pohoda Vianoc preniesla aj do nášho každodenného života.

Na čas Vianoc sa zastaví aj naše denné spravodajstvo zo sveta štyroch kolies. Ale už po dvoch vianočných dňoch vás budeme znovu informovať o aktuálnych novinkách zo sveta motorizmu. Škoda, že to už nebudú správy typu, že ceny benzínov či nafty trvale klesajú a dostávajú sa na úroveň cien spred desiatich či dokonca dvadsiatich rokov, alebo že slovenské cestné správy zmazali manko predchádzajúcich rokov a všetky cesty, vrátane ciest tretej triedy, sú bez výtlkov. Ale – prečo by sme sa mali práve teraz týmto zaoberať? Veď máme pred sebou najkrajšie sviatky roka, Vianoce.

Ján Goldberger
vydavateľ a šéfredaktor

Komentáre
Vážená pani Anna Austová,
prajem Vám šťastný a veselý Nový rok 2016.
S pozdravom Vaša žiačka

Adela Sabolová
Pridal Anna Austová v nedeľu 17 januára 2016 o 16:34
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.