Šťastné a veselé Vianoce

Sobota, 24 december 2011

Popoludňajší pokoj Štedrého dňa, keď bežné obchody, supermarkety i hypermarkety zavreli svoje brány, sa mení v domácnostiach na prípavu štedrovečernej hostiny, na azda jediný deň v roku, keď si za stôl spoločne sadnú celé rodiny a doprajú si hojnosť sviatočného jedla, a k tomu aj darčeky, pokiaľ na ne zostalo.

Vianoce

Dnešné vianočné hodovanie je iné ako bývalo v minulosti, keď základom bolo to, čo si rodina dorobila vo svojom dvore či gazdovstve. I tak sa však niektoré jedná a zvyky zachovali a na vianočnom stole ani teraz nebudú chýbať tradičné pokrmy či jedlá, ako sušené či čerstvé ovocie, aj keď zväčša kupované a z dovozu, kapustnica, vianočný kapor, makové opekance, oplátky s medom a iné dobroty.

Počas Štedrého večera a Vianoc sa denný kolotoč zastaví. Utíchne aj ruch na cestách. Nebývalý pokoj a ticho zavládnu všade. Započúvajme sa do tohto ticha a poprajme si, aby takéto pokojné dni neboli len počas Vianoc, ale aby ich bolo v nasledujúcich dňoch, v celom budúcom roku, ale aj tých ďalších, čo najviac. Aby bolo čo najmenej nehôd na cestách a aby sa pohoda Vianoc preniesla aj do nášho každodenného života.

Na čas Vianoc sa zastaví aj naše denné spravodajstvo zo sveta štyroch kolies. Ale už po dvoch vianočných dňoch vás budeme znovu informovať o aktuálnych novinkách zo sveta motorizmu. Škoda, že to už nebudú správy typu, že ceny benzínov či nafty trvale klesajú a dostávajú sa na úroveň cien spred desiatich či dokonca dvadsiatich rokov, alebo že slovenské cestné správy zmazali manko predchádzajúcich rokov a všetky cesty, vrátane ciest tretej triedy, sú bez výtlkov. Ale – prečo by sme sa mali práve teraz týmto zaoberať? Veď máme pred sebou najkrajšie sviatky roka, Vianoce.

Ján Goldberger
vydavateľ a šéfredaktor

Komentáre
Vážená pani Anna Austová,
prajem Vám šťastný a veselý Nový rok 2016.
S pozdravom Vaša žiačka

Adela Sabolová
Pridal Anna Austová v nedeľu 17 januára 2016 o 16:34
Pridať komentár
Bleskovky
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.