STK 2007: takmer milión kontrol

Streda, 19 marec 2008

V roku 2007 bolo vo všetkých staniciach technickej kontroly v Slovenskej republike vykonaných celkovo 898 452 technických kontrol motorových vozidiel.

STK STK

Najčastejšie vykonávaným druhom technickej kontroly boli technické kontroly pravidelné s počtom 716 953, čo predstavuje 79,80 % celkového počtu technických kontrol motorových vozidiel. Druhým najčastejším druhom technickej kontroly boli technické kontroly administratívne s počtom 106 114 (11,81 %) a tretím opakované technické kontroly s počtom 35 259 (3,92 %).

Výsledkom vykonaných 716 953 technických kontrol pravidelných bolo v 677 204 prípadoch, čiže pri 94,46 % vozidiel, hodnotenie spôsobilé na premávku na pozemných komunikáciách. V 11 849 prípadoch (1,65 %) boli vozidlá z dôvodu zistenej vážnej chyby vyhodnotené ako dočasne spôsobilé a v 27 900 prípadoch (3,89 %) kvôli zistenej nebezpečnej chybe ako nespôsobilé na premávku.

STK

Najčastejšími vážnymi a nebezpečnými chybami zisťovanými na osobných automobiloch a ľahkých úžitkových automobiloch do 3,5 tony boli nesúmernosť pôsobenia prevádzkovej brzdy (1,63 % kontrolovaných vozidiel), nedostatočný účinok parkovacej brzdy (1,58 %), nesprávne nastavenie stretávacích svetiel (1,42 %) a zlý stav brzdovej kvapaliny (0,82 %).

V prípade úžitkových vozidiel nad 3,5 tony boli najčastejšími vážnymi a nebezpečnými chybami opäť nesúmernosť pôsobenia prevádzkovej brzdy (3,36 % vozidiel), nedostatočný účinok parkovacej brzdy (2,89 %), nesprávne nastavenie stretávacích svetiel (1,06 %) a vôľa v kĺboch, riadiacich pákach a tyčiach (0,98 %).

Autor: TESTEK, s.r.o.
Foto: P. Hron
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.