STK 2007: takmer milión kontrol

Streda, 19 marec 2008

V roku 2007 bolo vo všetkých staniciach technickej kontroly v Slovenskej republike vykonaných celkovo 898 452 technických kontrol motorových vozidiel.

STK STK

Najčastejšie vykonávaným druhom technickej kontroly boli technické kontroly pravidelné s počtom 716 953, čo predstavuje 79,80 % celkového počtu technických kontrol motorových vozidiel. Druhým najčastejším druhom technickej kontroly boli technické kontroly administratívne s počtom 106 114 (11,81 %) a tretím opakované technické kontroly s počtom 35 259 (3,92 %).

Výsledkom vykonaných 716 953 technických kontrol pravidelných bolo v 677 204 prípadoch, čiže pri 94,46 % vozidiel, hodnotenie spôsobilé na premávku na pozemných komunikáciách. V 11 849 prípadoch (1,65 %) boli vozidlá z dôvodu zistenej vážnej chyby vyhodnotené ako dočasne spôsobilé a v 27 900 prípadoch (3,89 %) kvôli zistenej nebezpečnej chybe ako nespôsobilé na premávku.

STK

Najčastejšími vážnymi a nebezpečnými chybami zisťovanými na osobných automobiloch a ľahkých úžitkových automobiloch do 3,5 tony boli nesúmernosť pôsobenia prevádzkovej brzdy (1,63 % kontrolovaných vozidiel), nedostatočný účinok parkovacej brzdy (1,58 %), nesprávne nastavenie stretávacích svetiel (1,42 %) a zlý stav brzdovej kvapaliny (0,82 %).

V prípade úžitkových vozidiel nad 3,5 tony boli najčastejšími vážnymi a nebezpečnými chybami opäť nesúmernosť pôsobenia prevádzkovej brzdy (3,36 % vozidiel), nedostatočný účinok parkovacej brzdy (2,89 %), nesprávne nastavenie stretávacích svetiel (1,06 %) a vôľa v kĺboch, riadiacich pákach a tyčiach (0,98 %).

Autor: TESTEK, s.r.o.
Foto: P. Hron
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."