STK 2007: takmer milión kontrol

Streda, 19 marec 2008

V roku 2007 bolo vo všetkých staniciach technickej kontroly v Slovenskej republike vykonaných celkovo 898 452 technických kontrol motorových vozidiel.

STK STK

Najčastejšie vykonávaným druhom technickej kontroly boli technické kontroly pravidelné s počtom 716 953, čo predstavuje 79,80 % celkového počtu technických kontrol motorových vozidiel. Druhým najčastejším druhom technickej kontroly boli technické kontroly administratívne s počtom 106 114 (11,81 %) a tretím opakované technické kontroly s počtom 35 259 (3,92 %).

Výsledkom vykonaných 716 953 technických kontrol pravidelných bolo v 677 204 prípadoch, čiže pri 94,46 % vozidiel, hodnotenie spôsobilé na premávku na pozemných komunikáciách. V 11 849 prípadoch (1,65 %) boli vozidlá z dôvodu zistenej vážnej chyby vyhodnotené ako dočasne spôsobilé a v 27 900 prípadoch (3,89 %) kvôli zistenej nebezpečnej chybe ako nespôsobilé na premávku.

STK

Najčastejšími vážnymi a nebezpečnými chybami zisťovanými na osobných automobiloch a ľahkých úžitkových automobiloch do 3,5 tony boli nesúmernosť pôsobenia prevádzkovej brzdy (1,63 % kontrolovaných vozidiel), nedostatočný účinok parkovacej brzdy (1,58 %), nesprávne nastavenie stretávacích svetiel (1,42 %) a zlý stav brzdovej kvapaliny (0,82 %).

V prípade úžitkových vozidiel nad 3,5 tony boli najčastejšími vážnymi a nebezpečnými chybami opäť nesúmernosť pôsobenia prevádzkovej brzdy (3,36 % vozidiel), nedostatočný účinok parkovacej brzdy (2,89 %), nesprávne nastavenie stretávacích svetiel (1,06 %) a vôľa v kĺboch, riadiacich pákach a tyčiach (0,98 %).

Autor: TESTEK, s.r.o.
Foto: P. Hron
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.