Stratégia BMW: Mini od roku 2025 plne elektrickou značkou

Nedeľa, 04 apríl 2021

S ambicióznymi plánmi rastu vstúpila do roku 2021 spoločnosť BMW, ktorá v najbližších mesiacov pustí na cesty prvých predstaviteľov svojej ďalekosiahlej technologickej ofenzívy. Vyplýva to zo strategických záverov výročnej konferencie BMW.

1-mini-cooper-se

Od polovice desaťročia posunú nové generácie vozidiel BMW i Mini prémiovú mobilitu na úplne novú úroveň a to najmä z technologického hľadiska.

Počet plne elektrických vozidiel vyrobených spoločnosťou BMW by mali medzi rokmi 2025 a 2030 medziročne narastať o viac ako 20 percent. Dodávky plne elektrických vozidiel spoločnosti BMW by mali tvoriť do roku 2030 približne 50 percent.

BMW očakáva, že do desiatich rokov bude na cestách celého sveta približne desať miliónov plne elektrických vozidiel.

Značka Mini bude pri ďalšom napredovaní zohrávať priekopnícku rolu. Ako mestská značka je ideálnym kandidátom na elektrickú mobilitu. Úplne posledný nový model so spaľovacím motorom sa predstaví v roku 2025. Od tohto momentu budú už len vozidlá s elektrickým pohonom.

Do roku 2027 budú plne elektrické modely tvoriť minimálne 50 percent všetkých vozidiel Mini dodaných zákazníkom. V desaťročí od roku 2030 bude modelový rad Mini plne elektrický. Naďalej pôjde o globálnu značku s prítomnosťou v každom regióne sveta.

V závode Oxford sa momentálne vyrába plne elektrický model Mini SE. Nástupca modelu Mini Countryman bude od roku 2023 vznikať v závode v Lipsku.

Nový crossover Mini sa bude vyrábať vo verziách so spaľovacím ako aj s plne elektrickým pohonom.

Spoločnosť BMW mieni podľa záverov svojej tohtoročnej marcovej výročnej konferencie znížiť do roku 2030 emisie uhlíka produkované jej vozidlami o 40 percent. Dopomôcť tomu má ďalekosiahla produktová stratégia, hlavne masívne rozširovanie elektromobility.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
VW-Slovakia
Volkswagen Slovakia avizuje v tejto náročnej koronavírusovej situácii sto voľných pracovných miest. Nových zamestnancov hľadá na montážne linky vozidiel pre svoj výrobný závod v Devínskej Novej Vsi. Dopyt po nových zamestnancoch súvisí s dynamickým vývojom výrobného plánu, ktorý je podmienený aktuálnym nárastom dopytu nových automobilov na svetových trhoch. Volkswagen Slovakia tak potvrdzuje pozíciu podniku ako stabilného a spoľahlivého zamestnávateľa, v ktorom vyše 40 % zamestnancov pracuje nepretržite viac ako 10 rokov. V horizonte najbližších rokov očakáva podnik v súvislosti s príchodom nových generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb vytvorenie ďalších približne dvetisíc nových pracovných miest.
1-Eli-Tomac
Pneumatiky Dunlop Geomax MX53 pre motokros dostali ocenenie Výrobok roka 2020. Po rozsiahlom testovaní je to výraz uznania za ich úžitkové vlastností a dlhú životnosť. Testy organizoval špecializovaný Cross Magazin. Ocenenie sa motokrosovým pneumatikám dostalo za vlastnosti na stredne tvrdom až tvrdom teréne a za životnosť, ktorú preukázali v testoch. Dunlop Geomax MX53 nielen že predstavujú pokrok v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Geomax MX52, ale sú kompromis medzi úžitkovými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Pneumatikám Dunlop Geomax dôverujú poprední motocykloví výrobcovia, ktorí ich používajú na prvotnú výbavu svojich motocyklov, ale aj víťazní jazdci a tímy z majstrovstiev sveta v motokrose MXGP a Monster Energy Supercross.
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.