Študenti v príprave na Shel Eco-marathon

Štvrtok, 23 jún 2016

Súperenie mladých študentov pod patronátom svetovej rafinérskej spoločnosti Shell sa koná každý rok a poznáme ho ako Shell Eco-marathon. Kategória Shell Eco-marathon Le Mans je zasa prípravou na hlavnú súťaž vo vývoji super úsporných vozidiel.

Študenti z Trnavy
Úsporné vozidlo na elektrický pohon skonštruovali študenti Strednej priemyselnej školy dopravnej z Trnavy. S jednou kilowatthodinou prešlo vozidlo 158 kilometrov.

Stredoškoláci zo Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave nastúpili na štart s extra úsporným vozidlom na elektrický pohon, ktoré si sami skonštruovali. S ním prešli 158 kilometrov na jednu kilowatthodinu (1 kWh), pričom veria, že majú veľkú šancu kvalifikovať sa na hlavnú súťaž Shell Eco-marathon Europe, ktorá sa uskutoční na budúci rok.

A čo tento rok? Na tohtoročné hlavné súperenie Shell Eco-marathon Europe sa chystajú tri slovenské tímy. Okrem skúsených študentov z bratislavskej STU a košickej Technickej univerzity, ktorí súťaženie poznajú z minulých ročníkov, sa po prvýkrát na štart postaví aj tím zložený zo stredoškolských študentov Spojenej školy Tvrdošín.

Shell Eco-marathon je jednou z najnáročnejších a najinovatívnejších študentských súťaží na svete. Každoročne sa uskutočňuje v Európe, Severnej Amerike a Ázii. Súťaž spája súčasných i budúcich novátorov so širokou verejnosťou, ktorej ležia na srdci energetické otázky.

Súťaží budúca generácia inžinierov a vedcov vo veku od 16-25 rokov na vlastnoručne navrhnutých a vyrobených vozidlách. Hlavným súťažným kritériom je prejdená vzdialenosťou na liter paliva alebo kilowatthodinu.

Tento rok sa 31. ročník Shell Eco-marathon Europe uskutoční od 30. júna do 3. júla prvý raz v anglickej metropole Londýn za účasti 229 tímov z 28 krajín. Je globálnou iniciatívou a okrem Európy súťaž prebieha aj v USA a Ázii.

Autor: J. Goldberger
Foto: Shell
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.