Študenti v príprave na Shel Eco-marathon

Štvrtok, 23 jún 2016

Súperenie mladých študentov pod patronátom svetovej rafinérskej spoločnosti Shell sa koná každý rok a poznáme ho ako Shell Eco-marathon. Kategória Shell Eco-marathon Le Mans je zasa prípravou na hlavnú súťaž vo vývoji super úsporných vozidiel.

Študenti z Trnavy
Úsporné vozidlo na elektrický pohon skonštruovali študenti Strednej priemyselnej školy dopravnej z Trnavy. S jednou kilowatthodinou prešlo vozidlo 158 kilometrov.

Stredoškoláci zo Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave nastúpili na štart s extra úsporným vozidlom na elektrický pohon, ktoré si sami skonštruovali. S ním prešli 158 kilometrov na jednu kilowatthodinu (1 kWh), pričom veria, že majú veľkú šancu kvalifikovať sa na hlavnú súťaž Shell Eco-marathon Europe, ktorá sa uskutoční na budúci rok.

A čo tento rok? Na tohtoročné hlavné súperenie Shell Eco-marathon Europe sa chystajú tri slovenské tímy. Okrem skúsených študentov z bratislavskej STU a košickej Technickej univerzity, ktorí súťaženie poznajú z minulých ročníkov, sa po prvýkrát na štart postaví aj tím zložený zo stredoškolských študentov Spojenej školy Tvrdošín.

Shell Eco-marathon je jednou z najnáročnejších a najinovatívnejších študentských súťaží na svete. Každoročne sa uskutočňuje v Európe, Severnej Amerike a Ázii. Súťaž spája súčasných i budúcich novátorov so širokou verejnosťou, ktorej ležia na srdci energetické otázky.

Súťaží budúca generácia inžinierov a vedcov vo veku od 16-25 rokov na vlastnoručne navrhnutých a vyrobených vozidlách. Hlavným súťažným kritériom je prejdená vzdialenosťou na liter paliva alebo kilowatthodinu.

Tento rok sa 31. ročník Shell Eco-marathon Europe uskutoční od 30. júna do 3. júla prvý raz v anglickej metropole Londýn za účasti 229 tímov z 28 krajín. Je globálnou iniciatívou a okrem Európy súťaž prebieha aj v USA a Ázii.

Autor: J. Goldberger
Foto: Shell
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.