Štvrťmiliónty Mini Countryman

Sobota, 16 marec 2013

Z montážnej linky spoločnosti Magna Steyr v rakúskom Grazi vzišiel z výrobného pásu už 250-tisíci Mini Countryman. Úspech prišiel len dva a pol roka po spustení jeho predaja. Je dôkazom, že zábava z jazdy a štýl spätý so značkou Mini si svoje čaro zachovali aj v segmente kompaktných prémiových vozidiel.

Mini Countryman
Model Countryman vybočil ako prvý Mini z línie trojdverových hatchbackov na päťdverové pri dĺžke 401 cm a rázvore náprav 259,5 cm. Väčší je aj kufor:má 350, 440 resp.1170 l.

Countryman je vôbec prvým modelom vo viac než 50ročnej histórii značky, ktorý sa môže pochváliť piatimi dverami, veľkým kufrom, piatimi sedadlami a úložným priestorom s variabilným využitím s objemom 350 až 1170 litrov. Tento inovatívny koncept vozidla vniesol kvality značky Mini do pozornosti nových cieľových skupín, ktoré oceňujú jeho zvýšenú funkčnosť, ako aj rovnováhu medzi svižnosťou a pohodlím jazdy, ktoré potešia predovšetkým pri dlhších cestách.

Kľúčovú rolu pre získanie renomé šikovného všestranného vozidla zohráva aj vynovená hnacia sústava: po prvýkrát sa u modelu značky môže záujemca rozhodnúť aj pre systém pohonu štyroch kolies ALL4. Variabilné rozloženie výkonu medzi predné a zadné nápravy umožní vodičovi vydať sa aj mimo asfaltových ciest.

Systém pohonu štyroch kolies ALL4 je možné si objednať ako voliteľnú výbavu pre modely Cooper S Countryman (184 k), Cooper SD Countryman (143 k) a Cooper D Countryman (112 k). Ešte viac v oblasti výkonu boduje svojimi výnimočnými športovými vlastnosťami model John Cooper Works Countryman, u ktorého je pohon všetkých kolies súčasťou štandardnej výbavy. Práve vďaka nemu sa výkon motora 218 koní dokáže pretaviť na množstvo zábavy na cestách pri maximálnej istote v každej situácii.

Ponuku motorov uzatvárajú modely s pohonom predným kolies: Cooper Countryman (122 k), One Countryman (98 k) a One D Countryman (90 hp). Všetky tieto verzie, s výnimkou modelu One D Countryman, je možné vybaviť aj šesťstupňovou automatickou prevodovkou, ktorá nahradí štandardný šesťstupňový manuál.

Dopyt po modeli Mini Countryman je presvedčivým odobrením stratégie nekompromisnej expanzie radu Mini. Dvestopäťdesiat tisíci Mini Countryman prišiel len krátko po spustení výroby modelu Paceman. Siedmy model z ponuky Mini sa vyrába rovnako ako Countryman v Grazi.

Mini Countryman Mini Countryman Mini Countryman
Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.