Štvrťmiliónty Mini Countryman

Sobota, 16 marec 2013

Z montážnej linky spoločnosti Magna Steyr v rakúskom Grazi vzišiel z výrobného pásu už 250-tisíci Mini Countryman. Úspech prišiel len dva a pol roka po spustení jeho predaja. Je dôkazom, že zábava z jazdy a štýl spätý so značkou Mini si svoje čaro zachovali aj v segmente kompaktných prémiových vozidiel.

Mini Countryman
Model Countryman vybočil ako prvý Mini z línie trojdverových hatchbackov na päťdverové pri dĺžke 401 cm a rázvore náprav 259,5 cm. Väčší je aj kufor:má 350, 440 resp.1170 l.

Countryman je vôbec prvým modelom vo viac než 50ročnej histórii značky, ktorý sa môže pochváliť piatimi dverami, veľkým kufrom, piatimi sedadlami a úložným priestorom s variabilným využitím s objemom 350 až 1170 litrov. Tento inovatívny koncept vozidla vniesol kvality značky Mini do pozornosti nových cieľových skupín, ktoré oceňujú jeho zvýšenú funkčnosť, ako aj rovnováhu medzi svižnosťou a pohodlím jazdy, ktoré potešia predovšetkým pri dlhších cestách.

Kľúčovú rolu pre získanie renomé šikovného všestranného vozidla zohráva aj vynovená hnacia sústava: po prvýkrát sa u modelu značky môže záujemca rozhodnúť aj pre systém pohonu štyroch kolies ALL4. Variabilné rozloženie výkonu medzi predné a zadné nápravy umožní vodičovi vydať sa aj mimo asfaltových ciest.

Systém pohonu štyroch kolies ALL4 je možné si objednať ako voliteľnú výbavu pre modely Cooper S Countryman (184 k), Cooper SD Countryman (143 k) a Cooper D Countryman (112 k). Ešte viac v oblasti výkonu boduje svojimi výnimočnými športovými vlastnosťami model John Cooper Works Countryman, u ktorého je pohon všetkých kolies súčasťou štandardnej výbavy. Práve vďaka nemu sa výkon motora 218 koní dokáže pretaviť na množstvo zábavy na cestách pri maximálnej istote v každej situácii.

Ponuku motorov uzatvárajú modely s pohonom predným kolies: Cooper Countryman (122 k), One Countryman (98 k) a One D Countryman (90 hp). Všetky tieto verzie, s výnimkou modelu One D Countryman, je možné vybaviť aj šesťstupňovou automatickou prevodovkou, ktorá nahradí štandardný šesťstupňový manuál.

Dopyt po modeli Mini Countryman je presvedčivým odobrením stratégie nekompromisnej expanzie radu Mini. Dvestopäťdesiat tisíci Mini Countryman prišiel len krátko po spustení výroby modelu Paceman. Siedmy model z ponuky Mini sa vyrába rovnako ako Countryman v Grazi.

Mini Countryman Mini Countryman Mini Countryman
Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.