Štvrtý raz do Bamaka

Piatok, 16 január 2009

Vo chvíľach, keď na tohtoročnom Dakare sa jazdci a posádky pasovali s prekonávaním nástrah púšte Atacama a pohoria Ánd, u slovenskej posádky Juraja a Daniely Ulrichovcov vrcholili prípravy na podobnú, aj keď určite nie tak náročnú maratónsku rallye Budapešť – Bamako dlhú 8314 km.

Ulrichovci

Posádka Raid Adventure team-u sa postaví v sobotu 17. januára tohto roku po štvrtýkrát na štart diaľkovej rallye Budapešť – Bamako. Vo všetkých troch predchádzajúcich ročníkoch dokázala táto posádka zo Slovenska zvíťaziť. Či sa tento úspech podarí zopakovať, to sa ukáže v priebehu 15 dní a po absolvovaní takmer osem a pol tisíca kilometrov.

Rallye Budapešť – Bamako sa teší neustále rastúcemu záujmu, o čom svedčí aj fakt, že väčšina miest štartovej listiny bola zaplnená už koncom februára minulého roka. Väčšina posádok bola v predchádzajúcich ročníkoch z Maďarska, ale tento rok sa postavia na štart aj posádky z Talianska, Slovinska, Holandska, Anglicka, Čiech, Poľska, Rumunska, Nórska a dokonca aj Estónska.

Ulrichovci

Absolvovanie náročnej trasy z Budapešti do afrického Bamaka je predovšetkým o navigácií, rallye nie je zameraná na rýchlosť, aj keď to v niektorých chvíľach tak nevyzerá. V tomto roku organizátori naplánovali mimoriadne ťažké etapy naprieč púšťou, z ktorých mnohé kopírujú trate predchádzajúcich ročníkov afrického Dakaru. Posádky sú hodnotené podľa získaných bodov z kontrolných stanovísk, ktorých je približne desať za deň.

Posádka Ulrichovcov zvíťazila na trati z Budapešti do afrického Bamaka trikrát v rade za sebou a v tomto roku sa pokúsia o štvrté prvenstvo. Bude to však rozhodne ťažšie ako v uplynulých rokoch, pretože ich súperi sa budú snažiť o to isté. Zopakovať predchádzajúce úspechy nebude ľahké ani jednoduché, lacno však nemienia predať svoju kožu a sú rozhodnutí o víťazstvo tvrdo bojovať.

Ulrichovci

Súťaž má každoročne aj charitatívny podtón, ktorý spočíva v tom, že jednotlivé posádky pomáhajú africkému obyvateľstvu rôznymi formami, či už rozdávaním oblečenia, hračiek, školských pomôcok alebo zbierkou na pitnú vodu.

Slovenská posádka Raid Adventure team-u štartuje aj v tomto roku s automobilom Nissan Navara, ktorý podľa Ulrichovcov ideálne kombinuje vynikajúce terénne schopnosti a komfort pre posádku a v náročných afrických podmienkach sa už mnohokrát osvedčil. Takýto názor má aj PR manažérka Nissan SCEE pre Českú republiku a Slovensko Martina Jirásková. Aj ona, podobne ako posádka Nissanu verí, že terénny Navara potvrdí svoje schopnosti a prispeje aj tento rok k dobrému umiestneniu Ulrichovcov.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."