Subaru - 50 rokov motora boxer

Streda, 11 máj 2016

Jedným z charakteristických prvkov automobilov Subaru sú motory s protibežnými piestami, tzv. motory boxer. V týchto dňoch je práve 50 rokov, čo japonská automobilka začala montovať tento typ motorov do svojich modelov. Presnejšie 14. mája 1966 sa motor tohto typu začal predávať v modeli osobného automobilu Subaru 1000.

1 Subaru Outback
Jedným z posledných noviniek japonskej automobilky je model Subaru Outback

Subaru 1000 sa predstavilo v októbri roku 1965 a bolo prvým autom tejto japonskej automobilky s motorom boxer a zároveň prvým Subaru s pohonom predných kolies. Potom sa ikonický boxer motor Subaru po prvý raz použil 14. mája 1966 v kompaktnom osobnom modeli Subaru 1000, v sedane dlhom 3930 milimetrov. Okrem verzie sedan sa predával aj ako kombi i kupé.

Štvorvalec s objemom 997 cm3, ktorý disponoval výkonom 41 kW/56 k, znamenal pre značku viaceré nové technické riešenia: okrem konštrukcie typu boxer bol po prvý raz chladený vodou a uložený vpredu v kombinácii s pohonom prednej nápravy.

2 Subaru 1000
Prvým Subaru s motorom typu boxer bol model Subaru 1000. Vyrábal sa od roku 1966.

Subaru už pol storočia neustále vylepšuje svoje pohonné jednotky a ťaží z výhod tejto konštrukcie. Typ motora boxer poháňa v súčasnosti každé dnes predávané Subaru. Mal ho aj modrý model Impreza, dnešný WRX STi, ktorý aj vďaka nemu bol pred rokmi tak úspešný v rallye majstrovstiev sveta.

V horizontálnom boxer motore sa piesty v symetrickom usporiadaní pohybujú vodorovne oproti sebe, podobne ako päste boxerov, z čoho je aj pomenovanie boxer. Vzájomne pritom eliminujú svoje zotrvačné sily, čoho výsledkom sú menšie vibrácie, vynikajúca vyváženosť a hladký chod motora až po najvyššie otáčky. Výhody tohto typu konštrukcie, ktoré sa potvrdili pri benzínových pohonných jednotkách, logicky vyústili do vlastného vývoja úspešného naftového motora Boxer Diesel.

3 Subaru Levorg
Motor Subaru s protibežnými piestami, jedna posledných noviniek

Boxer motor je jedným z kľúčových komponentov, z ktorých pozostáva unikátna technológia Subaru – symetrický pohon všetkých kolies (AWD). Spája excelentnú stabilitu a trakciu AWD s vyváženým rozložením hmotnosti symetricky uloženého pohonného reťazca, pričom pozdĺžne montovaný boxer motor je s ním v jednej línii. Výsledkom synergie symetrie a AWD je stabilita pri vysokých rýchlostiach a agilita v zákrutách. Navyše auto má tiež nižšie položené ťažisko, čo vylepšuje jeho jazdné vlastnosti najmä v zákrutách.

4 Znak Subaru
Subaru Outback: motor boxer, navyše aj diesel, ale aj pohon všetkých štyroch kolies

Samozrejme, ani po pol storočí sa vývoj nekončí. Benzínové aj dieselové boxer motory Subaru prechádzajú v rámci sloganu značky Confidence in Motion ďalšími konštrukčnými úpravami, aby naďalej zdokonaľovali svoje vynikajúce vlastnosti a prinášali zákazníkom výnimočné zážitky za volantom, pocit bezpečnosti a radosť z jazdy.

5 Symbolika 50 - boxer
Aké symbolické: protibežné piesty motora boxer – päťdesiat rokov výroby tohto motora

Autor: J. Goldberger
Foto: Autor + Subaru
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.