Superb je super - má päť hviezdičiek

Sobota, 07 jún 2008

Nová Škoda Superb získala v nezávislých nárazových testoch spoločnosti Euro NCAP päť hviezdičiek, čo predstavuje maximálne možné hodnotenie. Je po modeli Roomster druhou Škodou s najvyšším ohodnotením.

Škoda Superb Škoda Superb

K tomuto vynikajúcemu výsledku prispel aj kolenný airbag, čo okrem iného poskytuje aj výbornú ochranu kolien a stehien pasažierov. Superb dosiahol maximálne možné hodnotenie aj pri simulácii bočného nárazu a nárazu do stĺpa. Získal tak 35 bodov za ochranu dospelých a 40 bodov za ochranu detí. Na vysokej úrovni je aj ochrana chodcov pri prípadnom strete s vozidlom.

Škoda Superb

Nový Superb bol vyvíjaný s dôrazom na maximálnu bezpečnosť pasažierov. Už v základnej verzii má sedem airbagov a ďalšie bezpečnostné prvky na najvyššej úrovni. Napríklad karoséria je novej generácie, má tuhšiu konštrukciu, alebo predné sedadlá sú optimalizované pre ochranu proti poraneniu krčnej chrbtice pri náraze zozadu. V dodatkovej výbave na prianie zákazníka sa dodáva nadštandardná výbava, ku ktorej patria okrem iného ďalšie dva airbagy alebo systém adaptívnych predných svetlometov. Cena základnej verzie na slovenskom trhu je 789 900 korún.

Oficiálny štart predaja modelu Škoda Superb je stanovený na 20. júna tohto roku, kedy budú automobily u všetkých autorizovaných predajcov značky Škoda na Slovensku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda Auto
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.