Superb v Ženeve: 4x4 a GreenLine

Štvrtok, 28 február 2008

Vlajková loď mladoboleslavskej automobilky novej generácie sa po prvý raz predstaví už začiatkom budúceho týždňa v Ženeve. Má ešte čím prekvapiť?

Škoda Superb

Oficiálne predstavenie modelu Škoda Superb, reprezentatívneho vozidla strednej triedy českej škodovky sa uskutoční na 78. medzinárodnom autosalóne v Ženeve. Nová Škoda Superb s patentovaným systémom dverí Twindoor umožňuje používať automobil ako reprezentatívny sedan i ako liftback.

Z oficiálnych zdrojov už vieme, že na prvom veľkom európskom autosalóne sa nový Superb predstaví aj s motorom 3,6 FSI V6 s výkonom 260 koní (191 kW) vo verzii 4x4 s medzinápravovou spojkou Haldex a so šesťstupňovou automatickou prevodovkou. Nebude však jedinou verziou s pohonom štyroch kolies, keďže neskôr pribudnú k ponuke Superbu s pohonom 4x4 aj menej výkonné jednotky 1,8 TSI 160 k a 2,0 TDI CR 170 k s filtrom pevných častíc.

V priestrannom interiéri s vysokou kvalitou spracovania je mnoho praktických riešení, ale aj objemný batožinový priestor ( 565 l/1670l). Veľkorysý vnútorný priestor predchádzajúcej generácie je u nového modelu ešte väčší, čím sa stal nový Superb jedným z najpriestrannejších automobilov vo svojej triede. O novom štandarde bezpečnosti vypovedá až 9 airbagov. Súčasťou vybavenia na prianie môžu byť okrem iného aj bi-xenónové svetlomety s funkciou AFS, navigácia s dotykovým displejom alebo parkovací asistent.

Na začiatok bude základnou benzínovou pohonnou jednotkou pre nový Superb motor 1,4 TSI 125 k a v ponuke budú aj spomínané 1,8 TSI a 3,6 FSi V6 pre verziu 4x4. Dieselovým základom bude 1,9 TDI PD DPF s výkonom 105 koní, 2,0 TDI PD DPF s výkonom 140 koní a spomínaná pohonná jednotka 2,0 TDI/170 k pre pohon všetkých štyroch kolies (s automatickou prevodovkou).

V rade ekologických modelov GreenLine sa v Ženeve okrem vozidiel Fabia GreenLine a Octavia GreenLine predstaví aj nový model Superb GreenLine s motorom 1,9 TDI PD (105 k) a filtrom pevných častíc. V inom koncernovom modeli produkuje tento motor množstvom emisií CO2 len 136 g/km, čo zodpovedá priemernej spotrebe 5,1 l/100 km. Tieto hodnoty by mohol dosahovať aj nový Superb GreenLine. Napomôcť tomu by mala zrejme nová prevodovka dlhšími prevodmi, pneumatikami s menším valivým odporom i ďalšími menšími úpravami. Viac však napovie až premiéra nového Superbu v Ženeve.

Okrem uvedených noviniek predstaví Škoda Auto tiež inovovaný model Octavia RS s motorom 2,0 TDI CR DPF s výkonom 170 k a kompletnú ponuku vozidiel Fabia, Roomster a Octavia modelového roku 2008.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.