Superb v Ženeve: 4x4 a GreenLine

Štvrtok, 28 február 2008

Vlajková loď mladoboleslavskej automobilky novej generácie sa po prvý raz predstaví už začiatkom budúceho týždňa v Ženeve. Má ešte čím prekvapiť?

Škoda Superb

Oficiálne predstavenie modelu Škoda Superb, reprezentatívneho vozidla strednej triedy českej škodovky sa uskutoční na 78. medzinárodnom autosalóne v Ženeve. Nová Škoda Superb s patentovaným systémom dverí Twindoor umožňuje používať automobil ako reprezentatívny sedan i ako liftback.

Z oficiálnych zdrojov už vieme, že na prvom veľkom európskom autosalóne sa nový Superb predstaví aj s motorom 3,6 FSI V6 s výkonom 260 koní (191 kW) vo verzii 4x4 s medzinápravovou spojkou Haldex a so šesťstupňovou automatickou prevodovkou. Nebude však jedinou verziou s pohonom štyroch kolies, keďže neskôr pribudnú k ponuke Superbu s pohonom 4x4 aj menej výkonné jednotky 1,8 TSI 160 k a 2,0 TDI CR 170 k s filtrom pevných častíc.

V priestrannom interiéri s vysokou kvalitou spracovania je mnoho praktických riešení, ale aj objemný batožinový priestor ( 565 l/1670l). Veľkorysý vnútorný priestor predchádzajúcej generácie je u nového modelu ešte väčší, čím sa stal nový Superb jedným z najpriestrannejších automobilov vo svojej triede. O novom štandarde bezpečnosti vypovedá až 9 airbagov. Súčasťou vybavenia na prianie môžu byť okrem iného aj bi-xenónové svetlomety s funkciou AFS, navigácia s dotykovým displejom alebo parkovací asistent.

Na začiatok bude základnou benzínovou pohonnou jednotkou pre nový Superb motor 1,4 TSI 125 k a v ponuke budú aj spomínané 1,8 TSI a 3,6 FSi V6 pre verziu 4x4. Dieselovým základom bude 1,9 TDI PD DPF s výkonom 105 koní, 2,0 TDI PD DPF s výkonom 140 koní a spomínaná pohonná jednotka 2,0 TDI/170 k pre pohon všetkých štyroch kolies (s automatickou prevodovkou).

V rade ekologických modelov GreenLine sa v Ženeve okrem vozidiel Fabia GreenLine a Octavia GreenLine predstaví aj nový model Superb GreenLine s motorom 1,9 TDI PD (105 k) a filtrom pevných častíc. V inom koncernovom modeli produkuje tento motor množstvom emisií CO2 len 136 g/km, čo zodpovedá priemernej spotrebe 5,1 l/100 km. Tieto hodnoty by mohol dosahovať aj nový Superb GreenLine. Napomôcť tomu by mala zrejme nová prevodovka dlhšími prevodmi, pneumatikami s menším valivým odporom i ďalšími menšími úpravami. Viac však napovie až premiéra nového Superbu v Ženeve.

Okrem uvedených noviniek predstaví Škoda Auto tiež inovovaný model Octavia RS s motorom 2,0 TDI CR DPF s výkonom 170 k a kompletnú ponuku vozidiel Fabia, Roomster a Octavia modelového roku 2008.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.