Suzuki: bezkľúčový vstup sériovo

Streda, 28 júl 2010

Značka Suzuki prichádza na slovenský trh s novinkou, ktorá poteší budúcich majiteľov tejto japonskej značky. Od septembra budú modely japonskej automobilky, počínajúc malým Swiftom a končiac terénnym modelom Grand Vitara, vybavené elektronickou kartou na bezkľúčový vstup a štartovanie. Teda tým, čo je v súčasnosti výsadou áut vyšších tried.

bezkľúčový vstup a štartovanie
Bezkľúčový vstup a štartovanie bude od septembra súčasťou výbavy aj značky Suzuki

Vozidlá Suzuki dostávajú už v sériovom vyhotovení a bez príplatku moderný systém štartovania bez kľúča. Inteligentná riadiaca jednotka systému je v aute napojená na niekoľko vonkajších aj vnútorných senzorov. Auto vie prostredníctvom nich rozpoznať svojho majiteľa, ktorý má k nemu elektronický zakódovaný ovládač. Umožní mu vozidlo otvoriť, naštartovať, či uzamknúť. Dômyselný systém vylučuje uzamknutie osoby ako aj samotného ovládača v priestore vozidla.

Moderný japonský systém štartovania bez kľúča zvyšuje nielen užívateľské pohodlie, ale i bezpečnosť a odolnosť vozidla voči krádeži. Podľa štatistík policajného zboru SR nebol vlani na Slovensku odcudzený, na rozdiel od iných ázijských značiek, ani jeden automobil značky Suzuki.

Štartovanie bez kľúča, ktoré sa zvyčajne dodáva do vozidiel vyšších tried, bude Suzuki inštalovať do väčšiny modelov, vrátane terénnych. Bude súčasťou modelov Swift, SX4 i Grand Vitara.

Autor: J. Goldberger
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.