Suzuki Jimny má štyridsať

Piatok, 04 jún 2010

Najmenšie terénne Suzuki sa volá Jimny a práve oslavuje 40 rokov svojho zrodenia. Prvý model uzrel svetlo sveta v roku 1970 ako model označený LT 10. Posledný Jimny, model piatej generácie, má v rodnom liste zapísaný rok narodenia 2007. Ten prvý poháňal dvojvalcový vzduchom chladený motor so zdvihovým objemom 359 cm³, mal výkon 24 koní, krútiaci moment 36 Nm a plnohodnotný pohon štyroch kolies. Najmladší súrodenec Jimny má typickú off-roadovú karosériu a vyspelý štvorvalcový motor s výkonom 86 koní.

Suzuki Jimny
Jimny piatej generácie je podobne ako všetky predchádzajúce plnohodnotný off-road

Predchodca Jimny, štvorkolka Suzuki, ktorá začala brázdiť cesty už pred štyridsiatimi rokmi, mala kabínu s dverami uzatváranými len na zips a rezervné koleso umiestnené za sedadlom spolujazdca. Napriek týmto odlišnostiam má súčasný Jimny so svojím predchodcom veľa spoločného. Pragmaticky a funkčne vyhotovené Jimny si stále udržiava miesto medzi vozidlami s najvyššou priechodnosťou terénom. Tak ako prvý, i ten najnovší model sa vyznačuje typickým dizajnom, robustnou konštrukciou, spoľahlivosťou a dlhou životnosťou. Ako relatívne široko dostupný offroad si pritom dobre udržiava aj svoju hodnotu pri opätovnom predaji.

Jimny je moderný off-road. Má podvozkový rám, benzínový štvorvalec s objemom 1300 cm³, elektronické vstrekovanie paliva, variabilné časovanie nasávacích ventilov, trojcestný katalyzátor a výkon 86 koní. Ten na všetky štyri kolesá distribuuje 5stupňová mechanická prevodovka s ručným radením, ktorej v prípade potreby v ťažšom teréne vypomôže redukčná prevodovka. Vďaka týmto danostiam, najmä však podvozkovému rámu a redukčnej prevodovke, je Suzuki Jimny plnohodnotným off-roadom, nie iba obyčajným SUV. Má najmodernejšie bezpečnostné technológie vrátane ABS i airbagov a nízku kombinovanú spotreba paliva 7,3 l/100 km.

Jimny sa môže pochváliť unikátnym prvenstvom, keď v apríli 2007 sa tento špeciálne upravený off-road s posádkou Gonzalo Bravo a Eduardo Canales vyšplhal po svahoch sopky Ojos del Salado v Chile do nadmorskej výšky 6688 metrov. Je to doteraz neprekonaný rekord pre osobné automobily a je zapísaný aj do Guinnessovej knihy rekordov.

Suzuki Jimny
Už prvý Jimny z roku 1970 bol určený do terénu, podobne ako aj nasledujúce generácie

Za štyridsať rokov sa vyrobilo a predalo vo svete okolo 2,5 milióna malých terénnych Suzuki všetkých generácií. Aj na Slovensku sa offroad Jimny pre svoje vlastnosti používa vo firemnej sfére, napríklad v oblasti energetiky, stavebníctva či pôdohospodárstva. Uplatnenie nachádza i medzi poľovníkmi, rybármi, či proste tými, ktorí si iba chcú vychutnať jazdu v teréne ako relax vo voľnom čase.

Malé Jimny má bohatú minulosť a patrí mu významné miesto nielen v histórii značky Suzuki, ale aj v automobilovej histórii vôbec. Jimny je všestranný automobil. Jeho vyspelý pohon 4x4 mu umožňuje pohybovať sa tak v horskom teréne, ako aj v mestskej premávke. Aj to prispieva k jeho veľkej popularite, o čom svedčí aj skutočnosť, že sa predáva v 188 krajinách sveta.

Nadnárodná korporácia Suzuki Motor Corporation s vyše 50 tisíc zamestnancami vyprodukovala v uplynulom roku približne 2,4 milióna automobilov rôznych kategórií a zaradila sa medzi desiatku najväčších svetových producentov automobilov.

Autor: J. Goldberger
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
mini-vision-urbanaut
Pri predstavovaní virtuálnej štúdie Mini Vision Urbanaut v novembri 2020 odhalila značka MINI úplne novú interpretáciu mobility prostredníctvom inovatívnej vízie využitia priestoru. Spoločnosť BMW, ktorej súčasťou Mini je, teraz predstavuje fyzický model automobilu, ktorý záujemcom umožní intenzívnejší kontakt s priestorovým konceptom a použitými trvalo udržateľnými materiálmi. Model zažije svoju svetovú premiéru 1. júla 2021 na konferencii DLD Summer. Nový Mini Vision Urbanaut bližšie predstavíme spolu s fotogalériou obrázkov v najbližších dňoch.
VW-Slovakia
Volkswagen Slovakia avizuje v tejto náročnej koronavírusovej situácii sto voľných pracovných miest. Nových zamestnancov hľadá na montážne linky vozidiel pre svoj výrobný závod v Devínskej Novej Vsi. Dopyt po nových zamestnancoch súvisí s dynamickým vývojom výrobného plánu, ktorý je podmienený aktuálnym nárastom dopytu nových automobilov na svetových trhoch. Volkswagen Slovakia tak potvrdzuje pozíciu podniku ako stabilného a spoľahlivého zamestnávateľa, v ktorom vyše 40 % zamestnancov pracuje nepretržite viac ako 10 rokov. V horizonte najbližších rokov očakáva podnik v súvislosti s príchodom nových generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb vytvorenie ďalších približne dvetisíc nových pracovných miest.
1-Eli-Tomac
Pneumatiky Dunlop Geomax MX53 pre motokros dostali ocenenie Výrobok roka 2020. Po rozsiahlom testovaní je to výraz uznania za ich úžitkové vlastností a dlhú životnosť. Testy organizoval špecializovaný Cross Magazin. Ocenenie sa motokrosovým pneumatikám dostalo za vlastnosti na stredne tvrdom až tvrdom teréne a za životnosť, ktorú preukázali v testoch. Dunlop Geomax MX53 nielen že predstavujú pokrok v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Geomax MX52, ale sú kompromis medzi úžitkovými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Pneumatikám Dunlop Geomax dôverujú poprední motocykloví výrobcovia, ktorí ich používajú na prvotnú výbavu svojich motocyklov, ale aj víťazní jazdci a tímy z majstrovstiev sveta v motokrose MXGP a Monster Energy Supercross.