Suzuki Jimny má štyridsať

Piatok, 04 jún 2010

Najmenšie terénne Suzuki sa volá Jimny a práve oslavuje 40 rokov svojho zrodenia. Prvý model uzrel svetlo sveta v roku 1970 ako model označený LT 10. Posledný Jimny, model piatej generácie, má v rodnom liste zapísaný rok narodenia 2007. Ten prvý poháňal dvojvalcový vzduchom chladený motor so zdvihovým objemom 359 cm³, mal výkon 24 koní, krútiaci moment 36 Nm a plnohodnotný pohon štyroch kolies. Najmladší súrodenec Jimny má typickú off-roadovú karosériu a vyspelý štvorvalcový motor s výkonom 86 koní.

Suzuki Jimny
Jimny piatej generácie je podobne ako všetky predchádzajúce plnohodnotný off-road

Predchodca Jimny, štvorkolka Suzuki, ktorá začala brázdiť cesty už pred štyridsiatimi rokmi, mala kabínu s dverami uzatváranými len na zips a rezervné koleso umiestnené za sedadlom spolujazdca. Napriek týmto odlišnostiam má súčasný Jimny so svojím predchodcom veľa spoločného. Pragmaticky a funkčne vyhotovené Jimny si stále udržiava miesto medzi vozidlami s najvyššou priechodnosťou terénom. Tak ako prvý, i ten najnovší model sa vyznačuje typickým dizajnom, robustnou konštrukciou, spoľahlivosťou a dlhou životnosťou. Ako relatívne široko dostupný offroad si pritom dobre udržiava aj svoju hodnotu pri opätovnom predaji.

Jimny je moderný off-road. Má podvozkový rám, benzínový štvorvalec s objemom 1300 cm³, elektronické vstrekovanie paliva, variabilné časovanie nasávacích ventilov, trojcestný katalyzátor a výkon 86 koní. Ten na všetky štyri kolesá distribuuje 5stupňová mechanická prevodovka s ručným radením, ktorej v prípade potreby v ťažšom teréne vypomôže redukčná prevodovka. Vďaka týmto danostiam, najmä však podvozkovému rámu a redukčnej prevodovke, je Suzuki Jimny plnohodnotným off-roadom, nie iba obyčajným SUV. Má najmodernejšie bezpečnostné technológie vrátane ABS i airbagov a nízku kombinovanú spotreba paliva 7,3 l/100 km.

Jimny sa môže pochváliť unikátnym prvenstvom, keď v apríli 2007 sa tento špeciálne upravený off-road s posádkou Gonzalo Bravo a Eduardo Canales vyšplhal po svahoch sopky Ojos del Salado v Chile do nadmorskej výšky 6688 metrov. Je to doteraz neprekonaný rekord pre osobné automobily a je zapísaný aj do Guinnessovej knihy rekordov.

Suzuki Jimny
Už prvý Jimny z roku 1970 bol určený do terénu, podobne ako aj nasledujúce generácie

Za štyridsať rokov sa vyrobilo a predalo vo svete okolo 2,5 milióna malých terénnych Suzuki všetkých generácií. Aj na Slovensku sa offroad Jimny pre svoje vlastnosti používa vo firemnej sfére, napríklad v oblasti energetiky, stavebníctva či pôdohospodárstva. Uplatnenie nachádza i medzi poľovníkmi, rybármi, či proste tými, ktorí si iba chcú vychutnať jazdu v teréne ako relax vo voľnom čase.

Malé Jimny má bohatú minulosť a patrí mu významné miesto nielen v histórii značky Suzuki, ale aj v automobilovej histórii vôbec. Jimny je všestranný automobil. Jeho vyspelý pohon 4x4 mu umožňuje pohybovať sa tak v horskom teréne, ako aj v mestskej premávke. Aj to prispieva k jeho veľkej popularite, o čom svedčí aj skutočnosť, že sa predáva v 188 krajinách sveta.

Nadnárodná korporácia Suzuki Motor Corporation s vyše 50 tisíc zamestnancami vyprodukovala v uplynulom roku približne 2,4 milióna automobilov rôznych kategórií a zaradila sa medzi desiatku najväčších svetových producentov automobilov.

Autor: J. Goldberger
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.