Suzuki Swift: v Škótsku autom roka

Pondelok, 22 november 2010

Japonská automobilka Suzuki sa stále viac presadzuje na európskom automobilovom trhu. O jej modely, najmä v nižších segmentoch, je značný záujem nielen u nás, ale aj v ostatných štátoch starého kontinentu. Populárny je najmä "malý" Swift, ktorý mal v októbri svetovú premiéru na autosalóne v Paríži a hneď potom sa dostal do showroomov predajcov Suzuki. Najnovšia správa hovorí, že práve model Swift sa stal u šetrných Škótov Autom roka.

Suzuki Swift
Hneď po svojej premiére v Paríži sa úspešne rozbehol predaj nového modelu Swiftu

Suzuki Swift si za auto roka vybrali v Škótsku, ktorého obyvateľom sa pripisuje najmä šetrnosť. Ocenenie Auto roka a zároveň cenu za bezpečnosť udelila novému Swiftu Asociácia škótskych motoristických novinárov. Dvadsaťčlenná porota škótskych pripísala Swiftu najviac bodov v kategórii spomedzi hodnotených malých áut. Suzuki tak prvýkrát zvíťazilo počas dvanásťročného trvania tejto ankety v Škótsku.

Dnes sa vyžaduje od malých vozidiel komfort, kvalita, dokonalosť a bezpečnosť na úrovni výkonných vozidiel, – tak zdôvodnil víťazstva Swiftu predsedom Asociácie škótskych motoristických novinárov. Zároveň vyzdvihol štýlovosť Swiftu a priaznivé nadobúdacie a prevádzkové náklady.

Ako najbezpečnejšie vozidlo vo svojej kategórii bol Swift zasa vyhodnotený najmä pre jeho štandardnú výbavu ocenenú piatimi hviezdičkami Euro NCAP, ktorá okrem iného zahŕňa sedem airbagov a ESP.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.