Suzuki testuje palivové články

Piatok, 18 júl 2008

Japonská automobilka Suzuki sa radí k tým výrobcom automobilov, ktorí robia vlastný výskum alternatívnych pohonov osobných automobilov. V týchto dňoch prikročili v Suzuki k testovaniu funkčného vzorku s pohonom na palivové články na verejných komunikáciách.

Suzuki SX4-FCV

Japonská automobilka Suzuki vyvinula kompaktný automobil s pohonom na palivové články. Základom je známy model SX4, od ktorého sa odvíja aj názov nového automobilu SX4-FCV. Tento funkčný model získal povolenie japonského ministerstva dopravy a turizmu na testovanie na verejných komunikáciách.

Suzuki vyvíja automobil s pohonom na palivové články v spolupráci s General Motors od roku 2001. V rámci tejto spolupráce už testovali tri miniautomobily. V októbri 2003 to boli modely MR Wagon FCV a Wagon R-FCV a v decembri 2004 opäť MR Wagon FCV.

Automobil SX4-FCV používa palivové články od General Motors a dosiahol s nimi veľmi dobré výsledky. Špeciálnu palivovú nádrž na vodík vyvinuli v Suzuki. Ľahký a kompaktný kondenzátor zachytáva a uskladňuje energiu auta uvoľnenú pri brzdení a využíva ju počas akcelerácie. Suzuki plánuje testovať SX4-FCV na verejných komunikáciách a výsledky chce využiť v budúcnosti pri výrobe automobilov.

Funkčný model automobilu na palivové články SX4-FCV vystavoval Suzuki počas summitu hláv štátov G8 začiatkom júla tohto roku v meste Toyako v Japonsku.

Technické parametre SX4-FCV

Počet miest5
Dĺžka x šírka x výška4190/1730/1585 mm
Rázvor2500 mm
Výkon palivových článkov80 kW/109 k
Výkon motora68 kW/92 k
Palivovodík uskladnený pod vysokým tlakom (70 MPa)
Vysokonapäťová batériakondenzátor
Maximálna rýchlosť150 km/h
Dojazd250 km

Autor: J. Goldberger
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.