Suzuki v Indii vyrobí ročne až dva a štvrť milióna automobilov

Streda, 21 apríl 2021

Značka Suzuki už dlhší čas prekvitá. Modernizuje a prichádza na trh s novými modelmi. Vidieť to u nás, ale aj vo svete, kde japonská automobilka vari najviac expanduje. Najnovšie to badať v Indii.

suzuki-baleno

Spoločnosť Suzuki založila v Indii svoj výrobný závod Motor Gujarat Private Limited (SMG) v marci 2014. Tá je stopercentnou indickou dcérskou spoločnosťou japonskej Suzuki Motor Corporation.

Spoločnosť SMG mala v Indii po svojom vzniku zabezpečiť výrobu automobilov, pripraviť krajinu na rast automobilového trhu a zvýšiť ich export z tejto ázijskej krajiny.

Prvý závod SMG začal vyrábať autá vo februári 2017, druhý potom v januári 2019. Do roku 2020 spoločne vyrobili 346-tisíc nových automobilov. Už v októbri 2020 dosiahli oba závody kumulovanú produkciu jedného milióna áut sa v Indii stala najrýchlejšie akcelerujúcim výrobcom automobilov Suzuki.

V apríli 2021spustila spoločnosť SMG svoj tretí závod, vďaka čomu narástli výrobné kapacity závodov SMG na 750-tisíc vozidiel ročne. Po zarátaní 1,5 milióna vozidiel od závodov Maruti Suzuki sa tým zvýšil produkčný potenciál Suzuki v Indii na 2,25 milióna vozidiel ročne.

V indických výrobných závodoch pripadá približne rovnaký podiel áut na modely Baleno a Swift, a v Európe menej známy Dzire. Distribúciu automobilov vyrábaných v SMG zabezpečuje spoločnosť Maruti Suzuki.

Zámerom expandujúceho automobilového priemyslu v Indii je uspokojovať očakávaný rastúci dopyt na miestnom indickom trhu a podporovať vývoz áut na globálny trh.

Autor: J. Goldberger
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
VW-Slovakia
Volkswagen Slovakia avizuje v tejto náročnej koronavírusovej situácii sto voľných pracovných miest. Nových zamestnancov hľadá na montážne linky vozidiel pre svoj výrobný závod v Devínskej Novej Vsi. Dopyt po nových zamestnancoch súvisí s dynamickým vývojom výrobného plánu, ktorý je podmienený aktuálnym nárastom dopytu nových automobilov na svetových trhoch. Volkswagen Slovakia tak potvrdzuje pozíciu podniku ako stabilného a spoľahlivého zamestnávateľa, v ktorom vyše 40 % zamestnancov pracuje nepretržite viac ako 10 rokov. V horizonte najbližších rokov očakáva podnik v súvislosti s príchodom nových generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb vytvorenie ďalších približne dvetisíc nových pracovných miest.
1-Eli-Tomac
Pneumatiky Dunlop Geomax MX53 pre motokros dostali ocenenie Výrobok roka 2020. Po rozsiahlom testovaní je to výraz uznania za ich úžitkové vlastností a dlhú životnosť. Testy organizoval špecializovaný Cross Magazin. Ocenenie sa motokrosovým pneumatikám dostalo za vlastnosti na stredne tvrdom až tvrdom teréne a za životnosť, ktorú preukázali v testoch. Dunlop Geomax MX53 nielen že predstavujú pokrok v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Geomax MX52, ale sú kompromis medzi úžitkovými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Pneumatikám Dunlop Geomax dôverujú poprední motocykloví výrobcovia, ktorí ich používajú na prvotnú výbavu svojich motocyklov, ale aj víťazní jazdci a tímy z majstrovstiev sveta v motokrose MXGP a Monster Energy Supercross.
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.