Suzuki v Indii vyrobí ročne až dva a štvrť milióna automobilov

Streda, 21 apríl 2021

Značka Suzuki už dlhší čas prekvitá. Modernizuje a prichádza na trh s novými modelmi. Vidieť to u nás, ale aj vo svete, kde japonská automobilka vari najviac expanduje. Najnovšie to badať v Indii.

suzuki-baleno

Spoločnosť Suzuki založila v Indii svoj výrobný závod Motor Gujarat Private Limited (SMG) v marci 2014. Tá je stopercentnou indickou dcérskou spoločnosťou japonskej Suzuki Motor Corporation.

Spoločnosť SMG mala v Indii po svojom vzniku zabezpečiť výrobu automobilov, pripraviť krajinu na rast automobilového trhu a zvýšiť ich export z tejto ázijskej krajiny.

Prvý závod SMG začal vyrábať autá vo februári 2017, druhý potom v januári 2019. Do roku 2020 spoločne vyrobili 346-tisíc nových automobilov. Už v októbri 2020 dosiahli oba závody kumulovanú produkciu jedného milióna áut sa v Indii stala najrýchlejšie akcelerujúcim výrobcom automobilov Suzuki.

V apríli 2021spustila spoločnosť SMG svoj tretí závod, vďaka čomu narástli výrobné kapacity závodov SMG na 750-tisíc vozidiel ročne. Po zarátaní 1,5 milióna vozidiel od závodov Maruti Suzuki sa tým zvýšil produkčný potenciál Suzuki v Indii na 2,25 milióna vozidiel ročne.

V indických výrobných závodoch pripadá približne rovnaký podiel áut na modely Baleno a Swift, a v Európe menej známy Dzire. Distribúciu automobilov vyrábaných v SMG zabezpečuje spoločnosť Maruti Suzuki.

Zámerom expandujúceho automobilového priemyslu v Indii je uspokojovať očakávaný rastúci dopyt na miestnom indickom trhu a podporovať vývoz áut na globálny trh.

Autor: J. Goldberger
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.