Technické kontroly traktorov

Utorok, 08 apríl 2008

Na rad prichádzajú traktory. Doteraz na technické kontroly nemuseli, odteraz sú už aj pre traktory povinné. Každé dva roky.

STK STK

Vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR číslo 578/2006 Z. z. v znení neskorších predpisov určuje na vykonanie technickej kontroly pre kolesové traktory (vozidlá kategórie T) a prípojné vozidlá za traktory (kategória R) lehotu dvoch rokov po prvom prihlásení do evidencie a neskôr jej opakovanie každé dva roky. Na základe prechodných ustanovení vyhlášky však tieto vozidlá dosiaľ na technickú kontrolu nemuseli.

Termín, v ktorom musia prvú pravidelnú technickú kontrolu absolvovať všetky vozidlá uvedených kategórií, ktorým už dvojročná lehota od prvého prihlásenia do evidencie uplynula, je podľa platného znenia vyhlášky 1. január 2009.

Traktory a ich prípojné vozidlá môžu byť na technickú kontrolu pristavené i pred týmto termínom. V súčasnosti v celej SR vykonáva technické kontroly traktorov 63 staníc technickej kontroly (STK). Na prelome rokov 2008 a 2009 sa dá očakávať zvýšený záujem o vykonanie technickej kontroly práve kvôli traktorom a ich prípojným vozidlám. Každému prevádzkovateľovi takéhoto vozidla preto možno odporučiť absolvovanie technickej kontroly v dostatočnom predstihu pred koncom tohto roka.

Zoznam všetkých STK oprávnených vykonávať technické kontroly vozidiel kategórií T a R spolu s kontaktnými údajmi možno nájsť na internetovej stránke spoločnosti www.testek.sk v sekcii "pre verejnosť". Na tom istom mieste spoločnosť Testek pravidelne zverejňuje prehľady počtov vykonaných kontrol týchto vozidiel v celej SR.

Obdobný termín ako pre technické kontroly platí i pre emisné kontroly kolesových traktorov. Podrobné informácie ohľadom emisných kontrol sú na internetovej stránke poverenej technickej služby pre emisné kontroly cestných vozidiel spoločnosti S-EKA www.seka.sk.

Zdroj: TESTEK, s.r.o.

Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.