TOPTEST: porovnávací test autoservisov

Sobota, 23 júl 2011

Nebývalo zvykom, aby prácu autoopravovní a servisov pravidelne a neverejne (skryte) kontroloval niekto nezávislý. Na takúto činnosť sa u nás podujala súkromná firma, nezávislá a nestranná inšpekčná organizácia Toptest, ktorá svoje výsledky teraz po prvý raz prezentovala pred novinármi.

Toptest
Porovnávací test autorizovaných a nezávislých autoservisov vykonala firma Toptest

Naše autá si vyžadujú pravidelnú údržbu a starostlivosť, ktorá spočíva v pravidelných intervalových prehliadkach. Určuje ich výrobca, väčšinou je to po najazdení dvadsať alebo tridsať tisíc kilometrov. S autom by sme potom mali navštíviť autorizovaný značkový autoservis alebo nezávislý servis. Pravidelné servisné kontroly sa zameriavajú približne na 34 úkonov, od ktorých potom závisí, či kilometre do nasledujúcej pravidelnej prehliadky absolvuje auto bez problémov a bez poruchy.

Utajené kontroly v autoservisoch za účelom zistenia kvality odvedených úkonov pri pravidelných predpísaných servisných prehliadkach je určite dobrý počin organizácie Toptest so sídlom v Nitre. Za päť rokov svojej existencie vykonali pracovníci Toptestu viac ako 750 testov pre rôznych výrobcov automobilov. Cieľom týchto testov bolo objektívne preveriť kvalitu v oblasti predaja a servisu automobilov.

Ľudia z Toptestu skúmali kvalitu pravidelných servisných prehliadok a porovnávali autorizované servisy s neautorizovanými vrátane ceny za absolvované prehliadky. Obstál argument tých, čo si myslia, že ceny servisných prehliadok u neautorizovaných servisov sú lacnejšie?

Do prieskumu zapojil Toptest 16 autorizovaných a rovnaký počet nezávislých servisov na celom Slovensku. Za testovaný automobil si vybrali Škodu Fabia, jeden z najpočetnejších modelov. Škoda je zároveň tou značkou, ktorá má aj najväčšiu sieť autoservisov. Podmienkou zaradenia autorizovaného i nezávislého servisu do testu bolo vykonávanie pravidelných servisných prehliadok áut značky Škoda.

Cestu testovanej Fabie sledovali od odovzdávania do servisu až po jej prevzatie po servisnej prehliadke "kontrolóri" z Toptestu. Sledovali tiež, či servis informuje zákazníka o predbežnej cene prehliadky, či ponúkne zákazníkovi náhradnú mobilitu a iné. Výsledok? Autorizované servisy prvú podmienku splnili na sto, druhú na 94 percent. Nezávislé servisy o cene neinformovali ani v jednom prípade, náhradnú mobilitu ponúkla len približne pätina týchto servisov.

Súčasťou testu autoservisov inšpekčnou organizáciou Toptest bolo aj zisťovanie a odstraňovanie piatich simulovaných porúch, a to, či s autom absolvovali aj predpísanú skúšobnú jazdu. Úspešnosť odstraňovania porúch v nezávislých servisoch bola 27 %, u autorizovaných 80 %.

Toptest
Súčasťou porovnávacieho testu kvality Toptestu bola aj identifikácia simulovaných porúch

V teste Toptestu boli jednoznačne úspešnejšie autorizované servisy. Napríklad: zdokumentovanie vykonaných úkonov (autorizované servisy 94 %, nezávislé 19 %), použitie ochranných návlekov v interiéri auta (88 %, resp. 31 %), vystavenie kópie zákazkového listu (100 %, resp. 31 %), dodržanie avizovaného času ukončenia prác (100 %, resp. 44 %) možnosť použitia platobnej karty (100 %, resp. 50 %), predpokladá cena oproti skutočnej (94 %, resp. 56 %).

Priemerná úspešnosť v porovnávacom teste kvality servisov činila u autorizovaných servisov 86 %, u nezávislých 36 %. Aj v odstraňovaní porúch boli úspešnejšie autorizované servisy (80 % oproti 27 %) a vyššia bola aj kvalita zákazníckeho servisu (95 % oproti 51 %). Priemerná celková cena servisnej prehliadky činila u autorizovaných servisov 145 eur, u nezávislých 123 eur, teda minimálny rozdiel 22 eur v prospech nezávislých servisov, čo však nevyváži rozdiely, o ktorých sme sa skôr zmienili.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.