Toyota: airbag pre zadné okno

Streda, 01 október 2008

Toyota ako prvá automobilka na svete vyvinula hlavový záclonový airbag SRS pre zadné okno, ktorý má chrániť hlavy cestujúcich na zadných sedadlách v prípade nárazu do vozidla zozadu.

Toyota Toyota airbag

Nový typ airbagu sa rozvinie z čalúnenej strechy nad zadným oknom a vytvorí tak ochrannú bariéru v tvare záclony. Spoločne s opierkami hlavy potom tento SRS (Supplemental Restraint System) airbag minimalizuje riziko poranenia hlavy a tak pomáha znížiť závažnosť poranenia cestujúcich. Očakáva sa, že jeho použitím v ultra kompaktnom štvormiestnom modeli iQ, ktorý bude onedlho uvedený na trh, sa riziko poranenia hlavy zadných cestujúcich v tomto vozidle zníži približne na polovicu.

Japonská automobilka pokračuje v aktívnom vývoji a nasadzovaní svojich bezpečnostných technológií na ochranu cestujúcich v prípade nehody. Príkladom sú hlavové záclonové airbagy SRS alebo kolenné airbagy, ktoré táto automobilka uviedla na trh, aby lepšie reagovala na väčšiu ochranu posádky automobilu pri dopravných nehodách.

Toyota sa naďalej bude zameriavať na zvyšovanie bezpečnosti cestnej premávky. S týmto cieľom vyvíja činnosť v rôznych oblastiach, ako je vývoj ešte bezpečnejších automobilov a technológií, zameriava sa na aktívnu účasť pri formovaní bezpečného prostredia premávky i na činnosti zamerané na vzdelávanie ľudí v oblasti bezpečnosti premávky. Vrcholným cieľom je prispieť k úplnému zabráneniu nehôd so smrteľnými následkami.

Autor: J. Goldberger
Foto: Toyota
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."