Toyota: bye-bye, formula 1

Streda, 11 november 2009

Toyota Motor Corporation (TMC) opúšťa seriál majstrovstiev sveta formuly 1. Svoj zámer skončiť svoje účinkovanie v kolotoči najprestížnejších automobilových pretekov sveta oznámil najväčší japonský automobilový výrobca v uplynulých dňoch, na konci pretekárskej sezóny 2009.

Toyota F1
Seriál majstrovstiev sveta formuly 1 opúšťa po Honde, ktorá kolotoč F1 opustila pred rokom, aj druhá japonská automobilka Toyota, aj napriek celkom úspešným štartom

Toyota sa vrcholovej motoristickej disciplíne cieľavedome venovala aj napriek zlej hospodárskej situácii, ktorá bola v minulom roku celosvetovým fenoménom. Odísť z motoristického športu sa rozhodli po dôkladnom zvážení všetkých aktivít spoločnosti Toyota Motor Corporation.

Toyota opúšťa svet F1 po tom, ako jej tím Panasonic Toyota Racing počas ôsmich náročných sezón od roka 2002 získal celkom 13 umiestnení na stupňoch víťazov, 87 výsledkov s bodovým ohodnotením a nazbieral 278,5 bodov. Nezískal však žiadne víťazstvo, o ktoré sa v tomto roku usilovali jazdci Toyoty Jarno Trulli a Timo Glock.

Zo skúseností získaných v F1 chce Toyota v budúcnosti ťažiť pri vývoji atraktívnych sériových automobilov, akým je napríklad superšportový Lexus LFA alebo kompaktný športový automobil Lexus IS-F. V oblasti motoristického športu bude Toyota aktívne podporovať rozvoj motoristického športu v regiónoch a akcie prístupné väčšiemu počtu záujemcov.

Autor: J. Goldberger
Foto: Toyota
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.