Toyota: bye-bye, formula 1

Streda, 11 november 2009

Toyota Motor Corporation (TMC) opúšťa seriál majstrovstiev sveta formuly 1. Svoj zámer skončiť svoje účinkovanie v kolotoči najprestížnejších automobilových pretekov sveta oznámil najväčší japonský automobilový výrobca v uplynulých dňoch, na konci pretekárskej sezóny 2009.

Toyota F1
Seriál majstrovstiev sveta formuly 1 opúšťa po Honde, ktorá kolotoč F1 opustila pred rokom, aj druhá japonská automobilka Toyota, aj napriek celkom úspešným štartom

Toyota sa vrcholovej motoristickej disciplíne cieľavedome venovala aj napriek zlej hospodárskej situácii, ktorá bola v minulom roku celosvetovým fenoménom. Odísť z motoristického športu sa rozhodli po dôkladnom zvážení všetkých aktivít spoločnosti Toyota Motor Corporation.

Toyota opúšťa svet F1 po tom, ako jej tím Panasonic Toyota Racing počas ôsmich náročných sezón od roka 2002 získal celkom 13 umiestnení na stupňoch víťazov, 87 výsledkov s bodovým ohodnotením a nazbieral 278,5 bodov. Nezískal však žiadne víťazstvo, o ktoré sa v tomto roku usilovali jazdci Toyoty Jarno Trulli a Timo Glock.

Zo skúseností získaných v F1 chce Toyota v budúcnosti ťažiť pri vývoji atraktívnych sériových automobilov, akým je napríklad superšportový Lexus LFA alebo kompaktný športový automobil Lexus IS-F. V oblasti motoristického športu bude Toyota aktívne podporovať rozvoj motoristického športu v regiónoch a akcie prístupné väčšiemu počtu záujemcov.

Autor: J. Goldberger
Foto: Toyota
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.