Toyota: iQ a Avensis po 5 hviezdičiek

Streda, 25 február 2009

Metodika Euro NCAP hodnotenia crash testov je po novom zameraná na presnejšie určovanie celkovej bezpečnosti testovaných automobilov. Doterajšie tri ocenenia nárazových testov nahradilo jedno, ktoré sa zameriava na celkový ochranný charakter vozidla.

Toyota iQ

V doterajších testoch individuálnej bezpečnosti si modely Toyoty viedli dobre a mali vyvážené celkové skóre. Nový model Avensis a iQ pokračujú v tomto trende so ziskom päť hviezdičiek v rámci nového systému hodnotenia Euro NCAP 2009. Ten je založený na celkovom skóre kombinovanom z výsledkov ochrany dospelých (50 %), detí (20 %) a chodcov (20 %) a podporných a pomocných ochranných prvkov (10 %). Pre získanie 5 hviezdičiek je potrebné dosiahnuť minimálne celkové skóre 70 %.

Toto je prvýkrát, čo sa podporné systémy ako systém riadenia stability vozidla a adaptívny tempomat zohľadnili pri testoch Euro NCAP. Aby tieto zariadenia bolo možné zahrnúť do celkového hodnotenia, musí ich výrobca montovať v štandardnej výbave do 85 % svojich modelov (v prípade Toyoty 27 európskych modelov) pre rok 2009. Celkové skóre 81 % nového modelu Avensis je výsledkom inovácií spoločnosti Toyota v oblasti aktívnej a pasívnej bezpečnosti, kam patrí systém prípravy situácie pred zrážkou, adaptívny tempomat, systém pre udržanie vozidla v jazdnom pruhu a systém upozornenia na nežiaduce vybočenie z jazdného pruhu.

Toyota Avensis

Aj napriek svojim výnimočne kompaktným a mestským rozmerom nebolo pre najmenší model iQ žiadnym kompromisom v oblasti aktívnej a pasívnej bezpečnosti dosiahnuť v testoch Euro NCAP hodnotenie 79 %. Každý model iQ má v štandardnej výbave 9 airbagov – vrátane zadných bočných, vôbec prvých na tomto mieste na svete, brzdový antiblokovací systém (ABS), systém elektronického rozdelenia brzdnej sily (EBD), systém riadenia stability vozidla a systém trakčnej kontroly.

Autor: J. Goldberger
Foto: Toyota
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.