Toyota Prius s cenou najšetrnejšia technológia

Pondelok, 13 október 2008

Model Toyota Prius zvíťazil v kategórii Najšetrnejšia technológia roka, v každoročnej súťaži British Technology Awards. O víťazovi rozhodlo online hlasovanie verejnosti na webových stránkach spoločne s hlasmi čitateľov titulov dvoch computerových časopisov.

Toyota Prius Toyota Prius

Cieľom súťaže bolo zmapovať aktuálne trendy v oblasti digitálneho životného štýlu obyvateľov. Súťaž British Technology Awards je koncipovaná tak, aby podala obraz o záujme ľudí vo svete nových technológií. Rozdeľuje sa na niekoľko kategórií, ako napríklad najlepšie produkty v oblasti počítačových hier, hudby, mobilných telefónov alebo online technológií.

Model Prius sa rýchlo etabloval ako celosvetový štandard automobilizmu šetrného k životnému prostrediu. Vo Veľkej Británii tento automobil vďaka svojim jedinečným parametrom získal výnimku z mýtneho za vjazd do centra Londýna, pričom s ďalšími výhodami prichádzajú rôzne miestne samosprávy a ponúkajú napríklad nižšie sadzby za parkovanie.

Autor: J. Goldberger
Foto: Toyota
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.