Toyota vyvinula robot pre chodcov

Štvrtok, 07 august 2008

Zunovala sa vám chôdza. Nič to, je tu robot od Toyoty. Malý, obratný, s dobrou manévrovateľnosťou,ba aj celkom rýchly. Ešte nejaké praktické skúšky a môže ísť do výroby.

robot od Toyoty robot od Toyoty robot od Toyoty

Toyota vyvinula robot Winglet ako pomôcku pri presune osôb formou jazdy postojačky. Stalo sa tak v rámci sociálneho programu - robot ako osobná pomôcka na bezpečný a plne mobilný život. Ide o kompaktný stroj budúcej generácie na každodennú prepravu osôb, pre ktorý je typická najmä jednoduchosť použitia a možnosť výrazného rozšírenia rozsahu mobility jeho používateľov.

Robot pozostáva z vlastnej konštrukcie obsahujúcej elektromotor, dve kolesá a vnútorné senzory, ktoré nepretržite sledujú pozíciu používateľa a podľa toho regulujú elektromotor na zabezpečenie stability. Pôdorys zodpovedá približne hárku papiera formátu A3. Jedinečná paralelná väzba umožňuje používateľovi ísť smerom dopredu, dozadu a otáčať sa len prenášaním váhy tela. Takto je použitie tohto malého vozidielka bezpečné aj v tesných priestoroch či v dave ľudí.

Toyota vyvinula hneď tri rôzne modely označované ako L, M a S, ktoré sa líšia len jazdnými vlastnosťami, takže zákazníci si môžu vybrať model podľa konkrétnych potrieb – od praktického až po športovú hands-free úpravu bez zapojenia rúk.

Toyota plánuje vykonávať najrôznejšie technické a zákaznícke skúšky robotov Winglet, aby získala spätnú väzbu počas uvádzania tohto prepravného prostriedku do praktického života. Praktické skúšky úžitkovej hodnoty a parametrov mobility naplánovali na jeseň 2008 na medzinárodnom letisku neďaleko mesta Nagoja a v prímorskom rekreačnom stredisku v Aiči. Skúšky využiteľnosti uprostred davu ľudí sa začnú v roku 2009 v nákupnom centre Tressa v meste Jokohame.

Pripomeňme ešte rozmery a niektoré parametre robota. Dlhý je necelých 27 cm, široký 46 cm a výška troch verzií je 46, 68 a 113 centimetrov. Najvyššia cestovná rýchlosť 6 km/h, možnosť otáčania na mieste a dojazd päť kilometrov má najmenší z troch robotov, dva väčšie až desať kilometrov. Dĺžka nabíjania na plné nabitie netrvá dlhšie ako hodinu.

Autor: J. Goldberger
Foto: Toyota
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.