Trh s jazdenými autami sa prebúdza

Štvrtok, 26 máj 2011

Minulý rok a začiatok tohto roka priniesol oživenie trhu s jazdenými autami – vravia to v autocentre AAA Auto, najväčšej spoločnosti, ktorá sa na Slovensku venuje predaju jazdených automobilov. Podložené je to aj výsledkami, podľa ktorých v minulom roku vzrástli ich tržby o 22 %.

AAA Auto
Záujem o malé autá poklesol, vystriedal ho dopyt po nižšej strednej triede, mladších a s menej kilometrami, ale záujem o jazdené autá sa presúva aj na vyššie triedy

Najväčší záujem pretrváva o škodovky. Inak zákazníci uprednostňujú dieselové motory, z farieb modrú a z typov karosérií je najväčší záujem o kompaktné hatchbacky. Veľkú rolu pri kúpe jazdeného auta zohráva na Slovensku stále cena. Potešiteľný je však aj fakt, že zákazník popri cene hľadí aj na kvalitu. Uprednostňuje už viac ako doteraz vek automobilu, počet najazdených kilometrov a technickú kvalitu vozidla. Podľa zvýšeného záujmu o kúpu jazdeného auta možno usúdiť, že finančná kríza rokov 2008 a 2009 už ustupuje a záujem o kúpu áut rastie.

"Naši zákazníci už menej hovoria o obavách z ekonomickej krízy a začínajú opäť nakupovať autá," – hodnotí súčasnú situáciu generálny riaditeľ AAA Auto Anthony James Denny, a podľa neho až 75 % zákazníkov v prieskume uviedlo, že svoje auto po čase predajú a znovu si kúpia jazdené, ale mladšie. Verí, že súčasný záujem o jazdené autá sa udrží a ich predaj v tomto roku vzrastie o ďalších približne 10 %. Aby vyšli v ústrety svojim zákazníkom, rozširujú svoju súčasnú predajnú sieť o novú pobočku v Nových Zámkoch, ktorú otvoria už začiatkom budúceho roku.

Ak sa doteraz záujemcovia o jazdné autá viac orientovali na autá s menším zdvihovým objemom motora a nízku cenu, v súčasnosti sa situácia mení v tom, že sa zvýšil záujem o väčšie úžitkové vozidlá, SUV aj MPV. Aj keď dôležitým kritériom zostáva aj naďalej cena, zákazník si už viac všíma aj kvalitu. Najviac uprednostňuje autá do 80 tisíc najazdených kilometrov a klesá záujem o vozidlá nad 200 tisíc kilometrov. Na okraj záujmu sa posunul záujem o mini a malé autá. Mnoho záujemcov o jazdené autá však naďalej preferuje značku Škoda a modely Fabia a Octavia.

V tomto roku sa v AAA Auto na Slovensku predalo spolu 3909 áut, čo je o 38 % viac ako za rovnaké obdobie minulého roka. Z nich až jedna tretina boli škodovky, 8 % renaulty, 7,5 % volkswageny, takmer 7 % fordy a tesne nad 5 % sa predalo fiatov a citroënov. Na piatich percentách je značka Opel.

Stúpa tiež záujem o luxusné automobily, o značky Porsche, Hummer, Jaguar, Dodge aj Lexus. V tomto roku sa predalo aj niekoľko desiatok off-roadov a kupé. V ôsmich pobočkách ponúka AAA Auto na Slovensku spolu približne dvetisíc jazdených automobilov.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.