Trh s jazdenými autami sa prebúdza

Štvrtok, 26 máj 2011

Minulý rok a začiatok tohto roka priniesol oživenie trhu s jazdenými autami – vravia to v autocentre AAA Auto, najväčšej spoločnosti, ktorá sa na Slovensku venuje predaju jazdených automobilov. Podložené je to aj výsledkami, podľa ktorých v minulom roku vzrástli ich tržby o 22 %.

AAA Auto
Záujem o malé autá poklesol, vystriedal ho dopyt po nižšej strednej triede, mladších a s menej kilometrami, ale záujem o jazdené autá sa presúva aj na vyššie triedy

Najväčší záujem pretrváva o škodovky. Inak zákazníci uprednostňujú dieselové motory, z farieb modrú a z typov karosérií je najväčší záujem o kompaktné hatchbacky. Veľkú rolu pri kúpe jazdeného auta zohráva na Slovensku stále cena. Potešiteľný je však aj fakt, že zákazník popri cene hľadí aj na kvalitu. Uprednostňuje už viac ako doteraz vek automobilu, počet najazdených kilometrov a technickú kvalitu vozidla. Podľa zvýšeného záujmu o kúpu jazdeného auta možno usúdiť, že finančná kríza rokov 2008 a 2009 už ustupuje a záujem o kúpu áut rastie.

"Naši zákazníci už menej hovoria o obavách z ekonomickej krízy a začínajú opäť nakupovať autá," – hodnotí súčasnú situáciu generálny riaditeľ AAA Auto Anthony James Denny, a podľa neho až 75 % zákazníkov v prieskume uviedlo, že svoje auto po čase predajú a znovu si kúpia jazdené, ale mladšie. Verí, že súčasný záujem o jazdené autá sa udrží a ich predaj v tomto roku vzrastie o ďalších približne 10 %. Aby vyšli v ústrety svojim zákazníkom, rozširujú svoju súčasnú predajnú sieť o novú pobočku v Nových Zámkoch, ktorú otvoria už začiatkom budúceho roku.

Ak sa doteraz záujemcovia o jazdné autá viac orientovali na autá s menším zdvihovým objemom motora a nízku cenu, v súčasnosti sa situácia mení v tom, že sa zvýšil záujem o väčšie úžitkové vozidlá, SUV aj MPV. Aj keď dôležitým kritériom zostáva aj naďalej cena, zákazník si už viac všíma aj kvalitu. Najviac uprednostňuje autá do 80 tisíc najazdených kilometrov a klesá záujem o vozidlá nad 200 tisíc kilometrov. Na okraj záujmu sa posunul záujem o mini a malé autá. Mnoho záujemcov o jazdené autá však naďalej preferuje značku Škoda a modely Fabia a Octavia.

V tomto roku sa v AAA Auto na Slovensku predalo spolu 3909 áut, čo je o 38 % viac ako za rovnaké obdobie minulého roka. Z nich až jedna tretina boli škodovky, 8 % renaulty, 7,5 % volkswageny, takmer 7 % fordy a tesne nad 5 % sa predalo fiatov a citroënov. Na piatich percentách je značka Opel.

Stúpa tiež záujem o luxusné automobily, o značky Porsche, Hummer, Jaguar, Dodge aj Lexus. V tomto roku sa predalo aj niekoľko desiatok off-roadov a kupé. V ôsmich pobočkách ponúka AAA Auto na Slovensku spolu približne dvetisíc jazdených automobilov.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."
1-Homola-Rím
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola si odnáša z pretekov FIA Motorsport Games 2019 Rome, ktoré nazývali aj malými majstrovstvami sveta či olympijskými hrami v motoršporte, bronzovú medailu. V sobotu v prvých pretekoch skončil druhý a v nedeľu piaty, čo mu v konečnom hodnotení vynieslo miesto na stupni víťazov. V druhých pretekoch potreboval auto bezpečne doviezť do cieľa a skončiť do piateho miesta, aby obsadil celkové tretie miesto. Svoju úlohu splnil a cieľovú pásku preťal na 5. mieste. Diváci tak na historicky prvom výnimočnom podujatí FIA Motorsport Games 2019 Rome videli pódium zložené z ruského, belgického a slovenského pretekára Mateja Homolu.