Trojdverové MINI s visačkou milión

Sobota, 22 apríl 2023

Trojdverový model Mini britskej automobilky aj po rokoch od zrodu modelu súčasnej generácie v roku 2013, vždy znovu a znovu nadchýna svojich fanúšikov pocitom pripomínajúcim jazdu na motokáre a nezameniteľnou siluetou.

mini-one-millionth

V týchto dňoch vzišiel z výrobnej linky britskej automobilky miliónty exemplár aktuálnej generácie modelu Mini, plne elektrický Mini Cooper SE, ktorý je ako kópia kompaktného 3-dverového modelu z roku 2013, kedy automobilka uviedla súčasný variant tohto kompaktného modelu.

Aj miliónty kus aktuálnej generácie Mini, ktorý zišiel z výrobnej linky ako plne elektrický Cooper SE, je ako verná kópia kompaktného 3-dverového modelu z roku 2013, kedy britská automobilka uviedla súčasnú verziu tohto kompaktného modelu.

Otcom konceptu ako maximalizovať vnútorný priestor na minimálnej ploche je Sir Alec Issigonis a ním sa zapísal v roku 1959 do automobilovej histórie. Týmto jednoduchým, no dômyselným konceptom vozidla. Vďaka tomu moderná verzia modelu trojdverového Mini láme konvencie rovnakým spôsobom, znovu a znovu sa objavuje a vyčnieva z davu svojim jedinečným dizajnom.

Automobilka predstavila súčasnú verziu kompaktného 3-dverového modelu v roku 2013. Do celého sveta sa model rozletel o rok neskôr a odvtedy až dodnes zostal verný svojej identite.

V roku 2023 schádza z výrobnej linky závodu Mini v Oxforde miliónte vozidlo ikonického modelu. Práve v ideálny čas, pretože britský závod s bohatou tradíciou oslavuje tento rok 110. výročie svojho vzniku.

Typický vzhľad modelu 3-dverového Mini sa vyznačuje dynamickými líniami, jasnými tvarmi a krátkymi prevismi, vďaka čomu predstavuje agilný štvormiestny automobil ideálny do hustej mestskej premávky.

Pri uvedení tohto modelu na trh v roku 2014 sa úplne prepracovaná generácia tohto 3-dverového modelu prezentovala významným pokrokom v oblasti technológie, nízkou spotrebou a nárastom výkonu.

Trojdverové Mini zostáva roky nemennou ikonou. Jeho typická tvár s charakteristickými prednými svetlami dominuje puristickej prednej časti a spolu so združenými zadnými svetlami s grafikou britskej vlajky, pruhmi na kapote a štýlovými bočnými lištami predstavuje symbol nezameniteľného dizajnu.

Obľúbenosť modelu Mini nabitého zábavou z jazdy, najvyššou kvalitou a možnosťami prispôsobenia neustále rastie, k čomu prispieva aj história plná pretekárskych úspechov vrátane víťazstva na Rallye Monte Carlo.

Ďalšia generácia rodiny Mini sa bude tiež začínať s trojdverovým modelom. Jeho nová edícia sa zameria na zábavu z elektrickej jazdy. Má ideálne predpoklady pre inšpiratívnu ovládateľnosť a kreatívne využitie priestoru, ale aj na minimalizáciu ekologickej stopy.

Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.