Trojnásobný debut Hondy v Ženeve

Štvrtok, 31 január 2008

Na autosalóne v Ženeve sa uskutoční svetová premiéra nového európskeho modelu Hondy Accord a európske premiéry revolučného automobilu poháňaného vodíkovými článkami s nulovými emisiami Honda FCX Clarity a konceptu hybridného športového automobilu Honda CR-Z.

Honda FCX

Ženevskej expozícii Hondy bude dominovať zóna vyhradená pre Accord. V nej budú vystavené nové Accordy sedan a kombi (Tourer). Nový Accord má revolučný vzhľad, športovejší a elegantnejší interiér. Vystavený bude aj nový rad motorov pre Accord s vynovenými 2,0 a 2,4 litrovými benzínovými motormi a úplne nový 2,2 litrový diesel i-DTEC. Všetky spĺňajú emisné normy Euro 5.

Atrakciou environmentálnej zóny bude FCX Clarity – štvormiestny sedan poháňaný palivovým článkom, ktorý neprodukuje žiadne emisie, len čistú vodnú paru. Vďaka palivovým článkom Honda V-Flow má FCX Clarity znížený podvozok a dynamickejší vzhľad. Honda FCX Clarity je priekopníkom vo vývoji palivových článkov. Automobil bude dostupný v USA v lete a v Japonsku na jeseň tohto roku.

Honda FCX Honda FCX

Koncepčná dizajnérska štúdia Honda CR-Z je základom prichádzajúceho globálneho športového hybridu. CR-Z je dynamicky štylizovaný ekonomický koncept, ktorý umožňuje vodičom vychutnávať športovú jazdu a zároveň znížiť jej environmentálny dopad.

V športovej časti expozície Hondy bude po prvý raz vystavený pretekársky monopost F1 2008 Honda RA108. Bude tu aj Honda Civic Type R R3, ktorá je navrhnutá podľa nových predpisov Rellye FIA Group R3 pre automobilové súťaže.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.