Trojnásobný debut Hondy v Ženeve

Štvrtok, 31 január 2008

Na autosalóne v Ženeve sa uskutoční svetová premiéra nového európskeho modelu Hondy Accord a európske premiéry revolučného automobilu poháňaného vodíkovými článkami s nulovými emisiami Honda FCX Clarity a konceptu hybridného športového automobilu Honda CR-Z.

Honda FCX

Ženevskej expozícii Hondy bude dominovať zóna vyhradená pre Accord. V nej budú vystavené nové Accordy sedan a kombi (Tourer). Nový Accord má revolučný vzhľad, športovejší a elegantnejší interiér. Vystavený bude aj nový rad motorov pre Accord s vynovenými 2,0 a 2,4 litrovými benzínovými motormi a úplne nový 2,2 litrový diesel i-DTEC. Všetky spĺňajú emisné normy Euro 5.

Atrakciou environmentálnej zóny bude FCX Clarity – štvormiestny sedan poháňaný palivovým článkom, ktorý neprodukuje žiadne emisie, len čistú vodnú paru. Vďaka palivovým článkom Honda V-Flow má FCX Clarity znížený podvozok a dynamickejší vzhľad. Honda FCX Clarity je priekopníkom vo vývoji palivových článkov. Automobil bude dostupný v USA v lete a v Japonsku na jeseň tohto roku.

Honda FCX Honda FCX

Koncepčná dizajnérska štúdia Honda CR-Z je základom prichádzajúceho globálneho športového hybridu. CR-Z je dynamicky štylizovaný ekonomický koncept, ktorý umožňuje vodičom vychutnávať športovú jazdu a zároveň znížiť jej environmentálny dopad.

V športovej časti expozície Hondy bude po prvý raz vystavený pretekársky monopost F1 2008 Honda RA108. Bude tu aj Honda Civic Type R R3, ktorá je navrhnutá podľa nových predpisov Rellye FIA Group R3 pre automobilové súťaže.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.