Tuhé mrazy a teplo v kabíne auta

Utorok, 07 február 2012

Máte problém rýchlo si vykúriť auto v tomto extrémne zimnom počasí, keď ortuť teplomera klesá pod mínus desať stupňov a na väčšine územia Slovenska aj pod mínus dvadsať? Trvá príliš dlho, než sa interiér vášho auta vyhreje na príjemných 22 stupňov Celzia? Možno je to tým, že máte typ auta, ktoré sa pri týchto vonkajších teplotách zohrieva pomalšie ako to, ktoré svojim majiteľom už po niekoľkých minútach spríjemní svojím teplom jazdu.

Auto a zima
Úlohou testu ADAC-u bolo zohriať interiér na 22 ºC pri vonkajšej teplote mínus 10 ºC

Problematike vyhrievania interiérov osobných automobilov sa venoval nemecký autoklub ADAC. Porovnával účinnosť kúrenia osobných automobilov a zistil veľké rozdiely v časoch potrebných na vykúrenie kabíny áut rôznych značiek a modelov. Pri tomto porovnávaní činil rozdiel medzi modelmi s najlepším a najhorším výsledkom až dvadsať minút.

Požiadavkou ADAC-u pri tomto teste bolo zohriať interiér na 22 stupňov Celzia pri vonkajšej teplote mínus desať stupňov. Výsledky ukázali, že kabíny áut s benzínovými motormi sa vyhrejú rýchlejšie. Vznetové motory sa zohrievajú omnoho pomalšie, preto im trvá dlhšie, kým vyhrejú interiér na požadovanú teplotu.

Dôvodov, prečo je tomu tak, je viacero. Jedným je aj fakt, že sú masívnejšie, viac dimenzované, takže najprv sa musí zohriať materiál, blok a hlava motora, až potom môžu vyhrievať kabínu. Majú aj vyššiu účinnosť ako benzínové a odpadového tepla je teda menej. Aj preto sa napríklad interiér VW Polo s benzínovým motorom zohrial až o osem minút rýchlejšie ako kabína toho istého auta s dieselovým agregátom.

Všeobecne platí, že pomalšie sa vyhreje vnútorný priestor veľkopriestorových áut, teda MPV. Väčšina z nich skončila v teste ADACu medzi najhoršími. Platí to napríklad o VW Sharan, Fiate Dobló Combi alebo Mercedese Viano. Ale napríklad aj Smart ForTwo sa zohrieval na teplotu 22 stupňov približne rovnako dlho, až dvadsať minút. Ale aj dieselová Fabia Combi 1,6 TDI potrebovala na vyhriate interiéru na 22 ºC viac ako 20 minút. Naopak, dobre na tom je Škoda Octavia s benzínovým motorom 1,6.

Otázkou môže byť, či rýchlosť vyhriatia interiéru môže ovplyvniť vodič. A ak môže, tak ako. Najjednoduchšou radou je, že po naštartovaní a krátkom chode motora na mieste prispôsobí jazdu tak, aby viac využíval nižšie prevodové stupne a vyššie otáčky. Prakticky to znamená, že tam, kde sme bežne jazdili na treťom prevodovom stupni, radšej ponecháme zaradenú "dvojku", tam, kde "štvorku", tak teraz radšej jazdíme na "trojku" a namiesto "päťky" jazdíme so zaradenou "štvorkou".

Rýchlejšie sa vyhrejú napríklad aj interiéry Mazdy 3 s dieselovým dvojlitrom a BMW X5 s trojlitrovým dieselovým agregátom, ktorým vyhriatie interiéru na 22 ºC trvá približne 15 minút. Víťaz testu Mercedes-Benz E 500 Coupé potreboval na to deväť minút a Volvo S60 napriek dieselovému päťvalcu desať minút.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.