Tuning BSR už aj na Slovensku

Piatok, 17 február 2012

Švédska firma Svenska BSR AB, špičkový tuningový špecialista, vstupuje aj na slovenský trh. BSR upravuje výkony motorov, ale robí aj konverzie pre pohon na BioEtanol E85, ktorý šetrí životné prostredie i peňaženku majiteľa auta.

Opt jednotka PPC3II
Graf jasne ukazuje, ako sa po úprave riadiacej jednotky motora zvýši výkon motora (červené políčko) i krútiaci moment (modré)

Firma pôsobí v 28 štátoch sveta na piatich kontinentoch, poznajú ju v Kanade, USA, ale aj v Austrálii, na Thajwane, Juhoafrickej republike a mnohých štátoch Európy. BSR vznikla v roku 1991 a ponúka napríklad optimalizačný softvér riadiacich jednotiek motorov pre väčšinu významných značiek.

BSR realizovala aj vývoj motorového manažmentu pre švédsky superšport Koeninsegg, ktorý v rokoch 2004 a 2005 získal ocenenie najvýkonnejší motor sveta. Tuningový úpravca BSR používa unikátny a sofistikovaný PPC3 Tuning Systém, ktorý umožňuje prehrať softvér riadiacej jednotky motora (ECU) cez diagnostickú zástrčku OBD bez nutnosti použitia náradia alebo bez otvorenia kapoty.

Konverzia pohonu bežného automobilu na E85 je ďalšia činnosť firmy BSR. Na Slovensku vzhľadom na dostupnosť paliva BioEtanol E85 je teraz menej aktuálna, ale čerpacie stanice s týmto palivom sa rozrastajú v susedných Čechách, ale aj ostatných štátoch Európy. Palivo produkuje menej škodlivých emisií, motor má vyšší výkon a cena Etanolu E85 je oproti benzínu Natural 95 výrazne nižšia.

Pokiaľ vodič nemá v dosahu palivo E85, môže "tankovať" do nádrže svojho auta aj benzín Natural 95, pretože obe palivá sa môžu vzájomne miešať v akomkoľvek pomere. Pohon na palivo E85 je perspektívny aj z pohľadu platenia cestnej dane, ktoré je už dnes v niektorých štátoch bežné.

Autor: J. Goldberger
Foto: BSR
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5