Tuning BSR už aj na Slovensku

Piatok, 17 február 2012

Švédska firma Svenska BSR AB, špičkový tuningový špecialista, vstupuje aj na slovenský trh. BSR upravuje výkony motorov, ale robí aj konverzie pre pohon na BioEtanol E85, ktorý šetrí životné prostredie i peňaženku majiteľa auta.

Opt jednotka PPC3II
Graf jasne ukazuje, ako sa po úprave riadiacej jednotky motora zvýši výkon motora (červené políčko) i krútiaci moment (modré)

Firma pôsobí v 28 štátoch sveta na piatich kontinentoch, poznajú ju v Kanade, USA, ale aj v Austrálii, na Thajwane, Juhoafrickej republike a mnohých štátoch Európy. BSR vznikla v roku 1991 a ponúka napríklad optimalizačný softvér riadiacich jednotiek motorov pre väčšinu významných značiek.

BSR realizovala aj vývoj motorového manažmentu pre švédsky superšport Koeninsegg, ktorý v rokoch 2004 a 2005 získal ocenenie najvýkonnejší motor sveta. Tuningový úpravca BSR používa unikátny a sofistikovaný PPC3 Tuning Systém, ktorý umožňuje prehrať softvér riadiacej jednotky motora (ECU) cez diagnostickú zástrčku OBD bez nutnosti použitia náradia alebo bez otvorenia kapoty.

Konverzia pohonu bežného automobilu na E85 je ďalšia činnosť firmy BSR. Na Slovensku vzhľadom na dostupnosť paliva BioEtanol E85 je teraz menej aktuálna, ale čerpacie stanice s týmto palivom sa rozrastajú v susedných Čechách, ale aj ostatných štátoch Európy. Palivo produkuje menej škodlivých emisií, motor má vyšší výkon a cena Etanolu E85 je oproti benzínu Natural 95 výrazne nižšia.

Pokiaľ vodič nemá v dosahu palivo E85, môže "tankovať" do nádrže svojho auta aj benzín Natural 95, pretože obe palivá sa môžu vzájomne miešať v akomkoľvek pomere. Pohon na palivo E85 je perspektívny aj z pohľadu platenia cestnej dane, ktoré je už dnes v niektorých štátoch bežné.

Autor: J. Goldberger
Foto: BSR
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.