Tuning BSR už aj na Slovensku

Piatok, 17 február 2012

Švédska firma Svenska BSR AB, špičkový tuningový špecialista, vstupuje aj na slovenský trh. BSR upravuje výkony motorov, ale robí aj konverzie pre pohon na BioEtanol E85, ktorý šetrí životné prostredie i peňaženku majiteľa auta.

Opt jednotka PPC3II
Graf jasne ukazuje, ako sa po úprave riadiacej jednotky motora zvýši výkon motora (červené políčko) i krútiaci moment (modré)

Firma pôsobí v 28 štátoch sveta na piatich kontinentoch, poznajú ju v Kanade, USA, ale aj v Austrálii, na Thajwane, Juhoafrickej republike a mnohých štátoch Európy. BSR vznikla v roku 1991 a ponúka napríklad optimalizačný softvér riadiacich jednotiek motorov pre väčšinu významných značiek.

BSR realizovala aj vývoj motorového manažmentu pre švédsky superšport Koeninsegg, ktorý v rokoch 2004 a 2005 získal ocenenie najvýkonnejší motor sveta. Tuningový úpravca BSR používa unikátny a sofistikovaný PPC3 Tuning Systém, ktorý umožňuje prehrať softvér riadiacej jednotky motora (ECU) cez diagnostickú zástrčku OBD bez nutnosti použitia náradia alebo bez otvorenia kapoty.

Konverzia pohonu bežného automobilu na E85 je ďalšia činnosť firmy BSR. Na Slovensku vzhľadom na dostupnosť paliva BioEtanol E85 je teraz menej aktuálna, ale čerpacie stanice s týmto palivom sa rozrastajú v susedných Čechách, ale aj ostatných štátoch Európy. Palivo produkuje menej škodlivých emisií, motor má vyšší výkon a cena Etanolu E85 je oproti benzínu Natural 95 výrazne nižšia.

Pokiaľ vodič nemá v dosahu palivo E85, môže "tankovať" do nádrže svojho auta aj benzín Natural 95, pretože obe palivá sa môžu vzájomne miešať v akomkoľvek pomere. Pohon na palivo E85 je perspektívny aj z pohľadu platenia cestnej dane, ktoré je už dnes v niektorých štátoch bežné.

Autor: J. Goldberger
Foto: BSR
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.