Twingo má už dvadsať rokov

Sobota, 07 december 2013

Povedali by ste, že Twingo od Renaultu oslavuje tento rok svoje 20. výročie svojho uvedenia na scénu. Prežilo a žije vďaka svojmu odvážnemu dizajnu, inovatívnemu konceptu a hravosti, ktorá k nemu jednoducho patrí. Nakoniec si do kolónky predaj pripísalo viac ako dva milióny exemplárov.

Renault Twin Run
Renault Twin Run bola nádhernou kreatívnou športovo orientovanou štúdiou Twinga

Pri úspešných projektoch prvá musí byť vždy myšlienka, potom dôsledná a kreatívna realizácia. Tak to bolo aj v prípade modelu Twingo.

Odvážny projekt

V roku 1989, dostal projektový riaditeľ Yves Dubreil od vedenia spoločnosti Renault náročnú úlohu: navrhnúť automobil, ktorý bude malý, praktický, pohodlný a ekonomický zároveň. To všetko však mal zvládnuť bez toho, aby ohrozil už etablované Clio. Celý projekt bol vedený v duchu nízkych nákladov, ale výnimočného dizajnu. Dizajnéri tak museli hľadať nové a jedinečné riešenia, ako napríklad posuvnú lavicu zadných sedadiel.

Jedna verzia

Twingo bolo jedinečné v tom, že Renault sa upriamil iba na jednu verziu s 1,2 litrovým motorom s výkonom 55 koní. Tiež iba s jedným stupňom výbavy, ktorá však zahŕňala napríklad elektrické ovládanie okien alebo tak známe zelené ovládacie prvky. Pri uvedení na trh, malo Twingo na výber štyri farby: modrú Outremer, červenú Corail, zelenú Coriandre a žltú Indien. Zákazník si z ponuky za príplatok mohol vybrať iba otvárateľnú plátennú strechu a klimatizáciu.

Malé, priestranné, univerzálne

Twingo pozostávalo z takzvaného monoboxu čo umožňovalo lepšiu distribúciu priestoru medzi motorom a kabínou vozidla. Kolesá boli posunuté úplne do rohov vozidla. Keďže bola v ponuke len jedna motorizácia a jedna veľkosť pneumatík, pomohlo toto rozloženie k získaniu veľkého priestoru v kabíne. V čase keď bolo Twingo predstavené, jednoznačne kraľovalo svojmu segmentu, a to hlavne v komforte cestujúcich. Rozmery, ktoré ponúkalo boli jednoducho neporaziteľné. Podarilo sa to vďaka zadnej posuvnej lavici. Ďalšou zaujímavosťou bola možnosť kompletne sklopiť všetky sedadlá, čím sa vytvorila dvojmiestna posteľ – jedinečná možnosť v danom segmente, ktorá len podčiarkuje revolučný dizajn a univerzálnosť tohto modelu.

Zažite aj vy svoj štýl s Twingom

Tento reklamný slogan sprevádzal Twingo od jeho počiatku. Názov Twingo je spojením troch známych tancov – Twist, Swing a Tango a reprezentoval neobvyklý, dynamický, ale esteticky príjemný dizajn, ktorý žiarlil optimizmom a radosťou zo života. Twingo prinieslo nový pohľad na automobil a podporil nový okruh zákazníkov. Ľudia si kúpili Twingo pre seba, nie v snahe zapôsobiť na druhých. Mali automobil, ktorý im plnil túžby a podporil ich životný štýl.

Univerzálna a pútavá osobnosť

Twingo nikdy nebolo navrhnuté ako miniatúra modelu Espace. Twingo malo svoju vlastnú a veľmi výraznú osobnosť. Zaoblené krivky, ktoré vyjadrovali silu a jemnú krásu s takmer ľudskou tvárou. Dizajn palubnej dosky zaručoval bezproblémovú orientáciu medzi ovládacími prvkami, ktoré boli jednoduché, s humorným nádychom, ako napríklad ovládanie výstražných svetiel, ktoré pripomínalo nos klauna.

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.