Uber začína testovať autonómne Volvo XC90

Utorok, 03 január 2017

Pilotný projekt autonómneho riadenia vozidiel po testovaní v Pittsburgu v Pensylvánii sa teraz rozšíri aj do San Francisca v Kalifornii. Použijú na to špeciálne prerobené luxusné SUV Volvo XC90 vybavené technológiou autonómneho riadenia. Je za tým spoločnosť Uber, ktorá sa špecializuje na technológie spoločného využívania vozidiel.

1 Volvo XC90 - Uber autonómne
Volvo XC90 pre projekt autonómneho riadenia – začína sa jazdami v San Franciscu

Tento krok spoločnosti Uber znamená ďalšiu fázu prehlbovania spolupráce s Volvom. Nadväzuje sa tak na dohodu podpísanú v auguste 2016 o spustení spoločného projektu zameraného na výrobu základných vozidiel, ktoré by sa mohli použiť na vývoj vozidiel s plne autonómnym systémom riadenia bez vodiča. Tieto vozidlá testoval Uber v počiatočnej fáze spolupráce v Pittsburghu v Pensylvánii.

Najnovšie vozidlá, ktoré sa použijú v San Franciscu, vyrobila spoločnosť Volvo, ktorá ich predala spoločnosti Uber. Tá ich následne doplnila o vlastný hardvér a softvér autonómneho riadenia, čo sa najviditeľnejšie prejavilo na ovládacom zariadení namontovanom na streche.

2 Uber testy v San Franciscu
Spoločnosť Uber začína pilotný projekt autonómneho jazdenia s automobilmi Volvo

Tieto vozidlá budú autonómne jazdiť ulicami San Francisca, ale v rámci pilotného projektu bude vo vozidle stále prítomný technik spoločnosti Uber, ktorý bude dohliadať na prevádzku vozidla.

Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.