Uber začína testovať autonómne Volvo XC90

Utorok, 03 január 2017

Pilotný projekt autonómneho riadenia vozidiel po testovaní v Pittsburgu v Pensylvánii sa teraz rozšíri aj do San Francisca v Kalifornii. Použijú na to špeciálne prerobené luxusné SUV Volvo XC90 vybavené technológiou autonómneho riadenia. Je za tým spoločnosť Uber, ktorá sa špecializuje na technológie spoločného využívania vozidiel.

1 Volvo XC90 - Uber autonómne
Volvo XC90 pre projekt autonómneho riadenia – začína sa jazdami v San Franciscu

Tento krok spoločnosti Uber znamená ďalšiu fázu prehlbovania spolupráce s Volvom. Nadväzuje sa tak na dohodu podpísanú v auguste 2016 o spustení spoločného projektu zameraného na výrobu základných vozidiel, ktoré by sa mohli použiť na vývoj vozidiel s plne autonómnym systémom riadenia bez vodiča. Tieto vozidlá testoval Uber v počiatočnej fáze spolupráce v Pittsburghu v Pensylvánii.

Najnovšie vozidlá, ktoré sa použijú v San Franciscu, vyrobila spoločnosť Volvo, ktorá ich predala spoločnosti Uber. Tá ich následne doplnila o vlastný hardvér a softvér autonómneho riadenia, čo sa najviditeľnejšie prejavilo na ovládacom zariadení namontovanom na streche.

2 Uber testy v San Franciscu
Spoločnosť Uber začína pilotný projekt autonómneho jazdenia s automobilmi Volvo

Tieto vozidlá budú autonómne jazdiť ulicami San Francisca, ale v rámci pilotného projektu bude vo vozidle stále prítomný technik spoločnosti Uber, ktorý bude dohliadať na prevádzku vozidla.

Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.