V Berlíne o celoeurópskom projekte eCall

Utorok, 23 október 2012

Rýchla pomoc pri dopravných nehodách môže zachrániť ľudské životy a účinne pomôcť zraneným osobám. K tomu majú napomôcť moderné automatizované komunikačné systémy. Potrebné sú hlavne pri ťažných haváriách, kedy účastníci nehody sami nedokážu privolať pomoc. Riešením je zriadenie operačných stredísk integrovaných záchranných systémov a vybavenie vozidiel primeranou komunikačnou technikou.

Škoda Oct eCall
Testovacia Škoda Octavia, ktorú v Berlíne prezentovala česká implementačná skupina

Práve o týchto otázkach sa rokovalo v Berlíne na medzinárodnej konferencii. Na programe bol celoeurópsky projekt eCall, ktorého cieľom je zabezpečiť plne automatizované volanie z motorového vozidla v núdzi na najbližšiu centrálu linky 112, čo by malo začať fungovať od roku 2015. Do operačného strediska integrovaných záchranných systémov sa prenesú súradnice polohy vozidla, z ktorého sa volá o pomoc, jeho identifikácia, počet osôb vo vozidle, čo sa určí na základe počtu zapnutých bezpečnostných pásov v čase udalosti.

Ďalšie informácie o vozidle získa operačné stredisko prepojením na národný centrálny register vozidiel. V prípade, že na území daného štátu havaruje vozidlo z inej krajiny, informácie sa získajú z príslušného národného registra pomocou medzinárodnej siete pre výmenu informácií o vozidlách a vodičských oprávneniach Eucaris. Medzi vozidlom a operačným záchranným strediskom bude hneď po nehode nastavený hlasový komunikačný kanál pomocou špecializovanej elektronickej jednotky umiestnenej vo vozidle.

V súčasnosti prebieha pilotný projekt implementácie a testovania HeERO (HarmonisedeCallEuropean Pilot), na ktorom sa zúčastňujú vybrané európske krajiny. Cieľom je odskúšať všetky technológie a postupy, získať skúsenosti, a tým zaistiť hladký priebeh následnej implementácie v celej Európe. Od roku 2015 bude každý nový automobil dodávaný na európsky trh povinne vybavený komunikačnou jednotkou eCall. Systém má fungovať nielen v členských krajinách Európskej únie, ale aj na Islande, v Nórsku a vo Švajčiarsku.

Rýchle informácie o nehode a miesto presnej polohy vozidla skráti čas potrebný na poskytnutie okamžitej pomoci o 50 % mimo mesta a o 40 % v mestách. Vďaka tomu sa očakáva, že systém eCall zachráni v Európskej únii každý rok až 2500 ľudských životov a zníži závažné následky u desiatok tisícov zranených.

Len ekonomické straty spôsobené dopravnými nehodami v štátoch Európskej únie predstavujú viac ako 160 miliárd eur ročne. Ak by všetky automobily boli vybavené systémom eCall, bolo by možné ročne ušetriť až 20 miliárd eur.

Autor: janGold-Strel
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.