V Berlíne o celoeurópskom projekte eCall

Utorok, 23 október 2012

Rýchla pomoc pri dopravných nehodách môže zachrániť ľudské životy a účinne pomôcť zraneným osobám. K tomu majú napomôcť moderné automatizované komunikačné systémy. Potrebné sú hlavne pri ťažných haváriách, kedy účastníci nehody sami nedokážu privolať pomoc. Riešením je zriadenie operačných stredísk integrovaných záchranných systémov a vybavenie vozidiel primeranou komunikačnou technikou.

Škoda Oct eCall
Testovacia Škoda Octavia, ktorú v Berlíne prezentovala česká implementačná skupina

Práve o týchto otázkach sa rokovalo v Berlíne na medzinárodnej konferencii. Na programe bol celoeurópsky projekt eCall, ktorého cieľom je zabezpečiť plne automatizované volanie z motorového vozidla v núdzi na najbližšiu centrálu linky 112, čo by malo začať fungovať od roku 2015. Do operačného strediska integrovaných záchranných systémov sa prenesú súradnice polohy vozidla, z ktorého sa volá o pomoc, jeho identifikácia, počet osôb vo vozidle, čo sa určí na základe počtu zapnutých bezpečnostných pásov v čase udalosti.

Ďalšie informácie o vozidle získa operačné stredisko prepojením na národný centrálny register vozidiel. V prípade, že na území daného štátu havaruje vozidlo z inej krajiny, informácie sa získajú z príslušného národného registra pomocou medzinárodnej siete pre výmenu informácií o vozidlách a vodičských oprávneniach Eucaris. Medzi vozidlom a operačným záchranným strediskom bude hneď po nehode nastavený hlasový komunikačný kanál pomocou špecializovanej elektronickej jednotky umiestnenej vo vozidle.

V súčasnosti prebieha pilotný projekt implementácie a testovania HeERO (HarmonisedeCallEuropean Pilot), na ktorom sa zúčastňujú vybrané európske krajiny. Cieľom je odskúšať všetky technológie a postupy, získať skúsenosti, a tým zaistiť hladký priebeh následnej implementácie v celej Európe. Od roku 2015 bude každý nový automobil dodávaný na európsky trh povinne vybavený komunikačnou jednotkou eCall. Systém má fungovať nielen v členských krajinách Európskej únie, ale aj na Islande, v Nórsku a vo Švajčiarsku.

Rýchle informácie o nehode a miesto presnej polohy vozidla skráti čas potrebný na poskytnutie okamžitej pomoci o 50 % mimo mesta a o 40 % v mestách. Vďaka tomu sa očakáva, že systém eCall zachráni v Európskej únii každý rok až 2500 ľudských životov a zníži závažné následky u desiatok tisícov zranených.

Len ekonomické straty spôsobené dopravnými nehodami v štátoch Európskej únie predstavujú viac ako 160 miliárd eur ročne. Ak by všetky automobily boli vybavené systémom eCall, bolo by možné ročne ušetriť až 20 miliárd eur.

Autor: janGold-Strel
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.