V Rakúsku ulička pre sanitku povinnosťou

Streda, 28 december 2011

V Rakúsku začne už od 1. januára 2012 platiť na cestách nové pravidlo – v prípade, že viazne premávka a hrozí dopravná zápcha, budú vodiči povinní vytvoriť v strede cesty voľný jazdný pruh pre prejazd vozidiel záchrannej služby. Aj v prípade, že žiadna sanitka či hasičské auto sa na toto miesto neblíži.

V Rakúsku ulička pre sanitku povinnosťou
Takto sa vytvára priestor pre prejazd sanitky alebo pre iné záchranné vozidlo na ceste s dvomi jazdnými pruhmi

Túto informáciu by mal mať na zreteli každý náš motorista, ktorý sa chystá od 1. januára 2012 vyraziť do susedného Rakúska. Prísnosť rakúskych policajtov pozná už väčšina slovenských vodičov. Vedia o ich neoblomnosti, takže bude dobré oboznámiť sa s nasledujúcimi riadkami a najmä sa nimi riadiť.

Ide o nové pravidlo, podľa ktorého sú všetci vodiči pri spomalení dopravy povinní zájsť so svojím autom čo najviac k okraju vozovky. Musia tak urobiť už vo chvíli, keď viazne premávka a hrozí dopravná zápcha. Urobiť tak musia aj vtedy, keď vozidlá záchrannej služby nie sú ešte nablízku.

Na diaľniciach alebo rýchlostných komunikáciách s dvomi jazdnými pruhmi v jednom smere sú vodiči povinní v ľavom pruhu vybočiť čo najviac doľava a vodiči v pravom pruhu doprava, pričom použiť môžu aj odstavný pruh. Tento príkaz sa vzťahuje všetky vozidlá, od motocyklov, osobných automobilov a autobusov až po nákladné autá.

V Rakúsku ulička pre sanitku povinnosťou
A takto pre prejazd sanitky alebo iného záchranného vozidla na ceste s tromi či viacerými jazdnými pruhmi

Ak sa pri spomaľovaní dopravy a možnej následnej zápche ocitnete na ceste s tromi alebo viacerými jazdnými pruhmi v jednom smere, tam vodiči v najkrajnejšom ľavom pruhu budú vybočovať k ľavej strane cesty a vodiči v ostatných jazdných pruhoch budú vybočovať čo najviac doprava, pričom použiť môžu aj odstavný pruh.

Nové pravidlo je zakotvené v rakúskom cestnom zákone a má teda trvalú platnosť. Podľa tamojších dopravných odborníkov sa týmto opatrením dostanú vozidlá záchranných systémov k dopravnej nehode alebo inej podobnej situácii až o štyri minúty skôr ako v prípade doteraz platných pravidiel uvoľňovania priechodu ku krízovému miestu a úspešnosť ich zásahu je až o 40 % vyššia.

Nekompromisnosť rakúskej polície sme spomenuli už v úvode článku. Pri nedodržaní tohto pravidla bude pokuta podľa zahraničných prameňov až 726 eur, v prípade blokovania sanitky a iného záchranného vozidla sa pokuta môže vyšplhať až na 2180 eur.

Autor: J. Goldberger
Foto: facebook.com
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.