Volkswagen Touareg 20 rokov na výslní

Štvrtok, 09 február 2023

Pred dvadsiatimi rokmi si prvý zákazníci čerstvo vyrobené modeli Volkswagen Touareg po prvý raz zaparkovali do svojich garáží. Touareg urobil prvý krok, aby sa presadil v segmente SUV vyššej strednej triedy. Vstup na trh sa mu vydaril a stal sa jeho stálicou, keď sa ho doteraz predalo približne 1,1 milióna exemplárov troch generácií.

1-TouaregII-facelift

Premiéru mal Tuareg na parížskom autosalóne v septembri 2002 a už v októbri sa rozbehla jeho sériová výroba. Model Tuareg je nerozlučne spätý s bratislavským závodom Volkswagen Slovakia, kde sa vyrábali všetky jeho doterajšie generácie a odtiaľ sa exportovali do celého sveta.

Automobilka Volkswagen sa aj vďaka tomuto novému špičkovému modelu posunula na pozíciu popredného globálneho výrobcu s kompletnou ponukou svojho portfólia. Od mestského mini auta až po veľké SUV, a tým bol práve Tuareg.

Vznikol na základe rozhodnutia rozšíriť modelový program, ktorý sa v tej dobe končil v strednej triede, smerom nahor. Následne bol pripravený projekt luxusnej limuzíny Phaeton a SUV vyššej strednej triedy Touareg.

Automobilka v tom čase spolupracovala s vtedy ešte nezávislou značkou Porsche, takže Touareg a Porsche Cayenne využívali spoločnú platformu a väčšinu komponentov. Niektoré prvky vybavenia interiéru zdieľal Touareg s limuzínou Phaeton. Kombinoval tak jazdné vlastnosti terénneho automobilu s komfortom luxusnej limuzíny.

Touareg sa od začiatku vyrábal výlučne v Bratislave, pretože bratislavský závod sa od začiatku výroby na prelome rokov 1991/1992 svojou kvalitou umiestňoval medzi najlepšími závodmi koncernu Volkswagen.

Touareg prvej generácie s dĺžkou 4,75 m a rázvorom 2,86 m poskytoval veľkorysý priestor v kabíne, batožinový priestor mal objem 555 dm3, resp. 1570 dm3 a mohol ťahať brzdený príves do 3,5 tony.

Podvozok Tuaregu bol s nezávislým zavesením všetkých kolies, na prianie zákazníka mohol byť vybavený vzduchovým pružením čo umožnilo autu meniť svetlú výšku až do 30 cm.

Základnom motorizácie bol benzínový motor VR6 3,2 litra s výkonom 162 kW/220 k a s trvalým pohonom všetkých kolies, uzávierkou medzinápravového diferenciálu a redukčnou prevodovkou. Na želanie mohla byť 6-stupňová automatická prevodovka.

Naftová verzia mala unikátny turbodiesel V10 5.0 TDI s výkonom 230 kW/313 k a enormným maximálnym krútiacim momentom 750 Nm. Jeho spoľahlivý prenos na kolesá vyžadoval výlučne automatickú prevodovku.

Na začiatku nového milénia pribudol benzínový motor V8 4,2 litra s výkonom 228 kW/310 k a základným sa stal päťvalcový turbodiesel 2,5 TDI s 128 kW/174 k a 400 Nm. Neskôr pribudol ešte komfortný turbodiesel V6 3,0 TDI s výkonom 165 kW/224 k a krútiacim momentom 500 Nm.

Za prvé štyri roky si Touareg kúpilo vyše 300 000 zákazníkov na celom svete. Od spustenia predaja sa etabloval ako jedno z najúspešnejších SUV vyššej strednej triedy. V USA bol Tuareg prvým svojho druhu s naftovým motorom vybaveným filtrom pevných častíc, v Japonsku bol zvolený za SUV roka.

Tuareg získal na celom svete množstvo ocenení. Vďaka svojim schopnostiam v teréne absolvoval množstvo expedícií a vytvoril rozličné rekordy. Napríklad v Čile vyšiel na najvyššej sopke sveta Nevados Ojos del Salado do výšky 6080 metrov a vytvoril výškový rekord pre sériový automobil.

Po modernizácii v roku 2007 pribudol benzínový V8 4,2 FSI s priamym vstrekovaním. Volkswagen Individual ponúkal Touareg s unikátnym benzínovým motorom W12 s objemom 6,0 litra z limuzíny Phaeton (331 kW/450 k a 600 Nm, zrýchlenie na 100 km/h za 5,9 s, max. rýchlosť 250 km/h).

Najvýkonnejšou naftovou alternatívou bol Touareg R50 poháňaný motorom V10 5,0 TDI s výkonom 258 kW/351 k a maximálnym krútiacim momentom 850 Nm.

1-TouaregII-facelift 2-Touareg-Edition-20 3-Touareg-facelift 4-Touareg-R50 5-Touareg-W12 6-Touareg
Autor: J. Goldberger
Foto: Volkswagen
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.