Volvo: bezpečnejšie detské sedačky

Sobota, 09 máj 2009

Spoločnosť Volvo predstavila tri nové detské sedačky – pre kojencov i deti až do desať rokov. Všetky detské sedačky prešli prísnymi testami a spĺňajú mimoriadne vysoké nároky na bezpečnosť. Všetky tri nové detské sedačky sú komfortné, ľahko sa používajú a vyznačujú sa elegantným dizajnom.

bezpečnejšie detské sedačky

Najmenšia detská sedačka je pre deti od narodenia do jedného roku, alebo do hmotnosti dieťaťa 13 kg. Dieťa je v sedačke upevnené päťbodovým bezpečnostným pásom, ktorý sa nastavuje a zapína v strede. Detská sedačka sa upevňuje do normalizovaných úchytov ISOFIX alebo pomocou bežného bezpečnostného pásu.

Pre deti do šesť rokov

bezpečnejšie detské sedačky

Prostredná detská sedačka je pre deti od deviatich mesiacov až do šiestich rokov. Je komfortná, dieťa v nej môže nielen sedieť, ale aj pohodlne spať. Bočnice sú hlboké a majú nastaviteľný uhol, čím sa zlepšuje ochrana pri náraze zboku. Sedačka sa upevňuje pomocou bezpečnostného pásu a možno ju upevniť na každé sedadlo vo vozidle. Pri malých deťoch sa montuje otočená proti smeru jazdy, čo je najbezpečnejšia pozícia. Keď dieťa vyrastie a prekročí hmotnosť 15 kg, sedačka sa montuje otočená v smere jazdy. Vtedy sa prekonfiguruje na pohodlnú sedaciu podložku s operadlom a dieťa i sedačka sa fixujú originálnym bezpečnostným pásom vozidla. Volvo Cars odporúča používať sedačku otočenú proti smeru jazdy tak dlho, kým to vzrast dieťaťa dovoľuje, minimálne však do troch rokov.

Pre väčších

bezpečnejšie detské sedačky

Pre deti od štyroch do desiatich rokov poslúži praktická sedacia podložka s operadlom, ktorá zabezpečuje správnu polohu bezpečnostného pásu vozidla cez bedrá a trup dieťaťa. Sedacia podložka a dieťa sa fixujú otočené smerom dopredu pomocou bezpečnostného pásu vozidla. Sedacia podložka je komfortne čalúnená, bočnice operadla zvyšujú pohodlie v prípade, že dieťa v sedačke spí. Opierka hlavy sa dá výškovo nastavovať až v jedenástich stupňoch, takže detská sedačka "rastie" spolu s dieťaťom.

Pri vývoji detských sedačiek spoločnosť Volvo spolupracovala s firmou Britax Römer, ktorá je svetovo uznávaným výrobcom detského bezpečnostného vybavenia pre automobily. Testovali sa osobitne všetky pohyblivé diely a ich mechanické upevňovacie časti. Hotové sedačky sa potom so špeciálnymi figurínami podrobili bariérovým testom, aby sa overilo, či spĺňajú náročné bezpečnostné požiadavky vyžadované u spoločnosti Volvo. Navyše všetky poťahové látky majú certifikát, ktorý zaručuje absenciu akýchkoľvek látok spôsobujúcich alergie. Všetky poťahy sedačiek sa dajú stiahnuť a prať.

Nové typy detských sedačiek Volvo majú byť už v najbližšom čase dostupné aj na slovenskom trhu.

Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."
Sikyna
Posledné podujatie série troch pretekov majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove dopadlo pre slovenského reprezentanta Richarda Šikyňu lepšie ako tie predchádzajúce. V meranom tréningu zajazdil 18. najrýchlejší čas a v popoludňajších pretekoch si potom vyjazdil 6 bodov do hodnotenia svetového šampionátu, keď v dvoch po sebe idúcich pretekoch bodoval na 17. a 19. mieste. Vynieslo mu to celkové 21. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je so ziskom 58 bobov na 26. pozícii.
Šikyňa-Mantova2
Druhé podujatie z trojice pretekov seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove v stredu tento týždeň nevyšlo slovenskému jazdcovi Richardovi Šikyňovi (MX Slovakia/JD Gunnex KTM RT). Kvalifikácia sa pre slovenského reprezentanta nevyvíjala dobre, keď po problémoch s oboma motocyklami sa Šikyňovi nepodarilo zajazdiť ani jedno plnohodnotné rýchle kolo a tak nemohol nastúpiť do prvej jazdy. V druhej jazde po kontakte s iným jazdcom preteky začínal z konca štartového poľa a do cieľa prišiel na 26. mieste. V priebežnom hodnotení mu pred najbližšími nedeľnými pretekmi patrí 24. miesto.