Volvo bude chrániť divú zver

Streda, 06 júl 2011

Spoločnosť Volvo Car Corporation robí ďalší krok v oblasti aktívnej bezpečnosti vývojom systému, ktorý upozorní vodiča a automaticky zabrzdí vozidlo, keď zaznamená zviera na ceste. Nový systém bude uvedený na trh o niekoľko rokov.

Volvo a divá zver
Úlohou projektu Volva je zabrániť nehodám so zvieratami a chrániť aj zdravie cestujúcich

Projekt vývoja bezpečnostného systému, ktorý znižuje riziko zrážky s divou zverou, je súčasťou vízie spoločnosti Volvo Car pre rok 2020. Má to byť tak, že v novom Volve by sa vďaka novému bezpečnostnému systému nemal nikto vážne zraniť. Nový systém vychádza z technológií systému na rozpoznávanie chodcov s automatickým zabrzdením, ktorý bol uvedený na trh v roku 2010.

Systém má radarový snímač a infračervenú kameru, ktoré sledujú dopravnú situáciu. Je dôležité, aby systém fungoval aj v tme, pretože väčšina zrážok s divou zverou sa stáva za úsvitu a súmraku a počas tmavých zimných mesiacov. Kamera sleduje cestu pred vozidlom a ak sa v dosahu systému vyskytne zviera, systém upozorní vodiča zvukovým signálom. Ak vodič nezareaguje, vozidlo automaticky začne brzdiť.

Cieľom je, aby systém fungoval pri bežnej rýchlosti na vidieckych cestách. V situáciách, keď vodič nedokáže úplne zabrániť zrážke, systém spomalí vozidlo dostatočne na to, aby sa znížila silu nárazu a zabránilo sa tak vážnym zraneniam.

V prvej etape systém bude reagovať na veľké zvieratá, ako sú napríklad los, jeleň a sob, ktoré dokážu zraniť vodiča alebo cestujúcich pri zrážke. Mnohí vodiči majú veľké obavy z rizika zrážky s divou zverou. Tieto obavy sú opodstatnené. Napríklad len vo Švédsku je každý rok hlásených viac ako 40 000 dopravných nehôd spojených s divou zverou. Najväčšie nebezpečenstvo predstavujú zrážky s losom.

Volvo a divá zver Volvo a divá zver Volvo a divá zver
Autor: J. Goldberger
Komentáre
Ja bi som tam nedala vždy to iste auto.
Pridal erika kovalančikova v nedeľu 14 októbra 2012 o 13:01
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.