Volvo EX90 s HD mapou od Google k autonómnej jazde

Sobota, 18 február 2023

Spoločnosť Volvo Cars dlhodobo patrí k automobilkám, ktoré vyrábajú jedny z najbezpečnejších áut na svete a najviac sa zasadzujú o bezpečnú jazdu a všeobecne o bezpečnosť na cestách. Tomu prispôsobujú svoje modely a robia ich bezpečnými, aby vozidlá Volvo dokázali zabudovanými technológiami predchádzať kolíziám na cestách. Cestou k tomuto cieľu je aj služba Google HD Maps, čo je komplexná mapa navrhnutá pre výrobcov automobilov a ktorá vzniká zo spolupráce Google a Volvo Cars.

1a-volvo-ex90
Volvo EX90, ktoré súčinnosťou kamery, radaru a laserového radaru pomáha vodičovi starať sa o bezpečnú jazdu

(Nasledujúci článok je tlačovou správou Volvo Cars, ktorú uverejňujeme bez redakčných zásahov).

V pripravovanom modeli Volvo EX90 budú vodičovi pomáhať s prehľadom o okolí vozidla kamery, radary a lidar (laserový radar), ktoré sa budú v spoločnej súčinnosti starať o bezpečnosť posádky. Aby sa mohli ďalej zdokonaľovať asistenčné technológie a v budúcnosti dosiahli úroveň autonómneho riadenia, je potrebné poznať spôsob ako detailne rozpoznávať okolie trasy – a to bezprostredne pred vozidlom, ako aj na väčšie vzdialenosti, za zákrutami na trase.

Vstúpte do služby Google HD Maps – komplexnej mapy navrhnutej špeciálne pre výrobcov automobilov, ktorá poskytuje veľmi podrobné a aktuálne informácie o cestách.

V rámci pokračovania dlhodobej spolupráce so spoločnosťou Google budú Volvo Cars a jej strategická pobočka Polestar prvými výrobcami automobilov, ktorí zavedú jej technológiu HD máp do svojich vozidiel, počnúc modelmi Volvo EX90 a Polestar 3.

Integráciou HD mapy Google bude možné spojiť údaje zo špičkovej sady senzorov vozidla Volvo EX90 s presnými údajmi o úrovni jazdných pruhov a lokalizačných údajov od Googlu, aby sa uľahčili funkcie asistovanej jazdy, ako je asistent zmeny jazdného pruhu a technológia Pilot Assist od spoločnosti Volvo Cars, ako aj budúce funkcie autonómneho riadenia.

"Pridaním HD máp od spoločnosti Google do ponuky našich budúcich vozidiel sme rozšírili našu strategickú spoluprácu so spoločnosťou Google, čo odráža naše odhodlanie spolupracovať s technologickými lídrami," uviedol prevádzkový riaditeľ a zástupca výkonného riaditeľa Javier Varela. "Vďaka implementácii služby Google HD Maps do našich nadchádzajúcich vozidiel budeme môcť ponúknuť našim vodičom príjemnejší zážitok z jazdy a v budúcnosti prispieť k zavedeniu bezpečného autonómneho riadenia."

"Na základe našej dlhej histórie mapovania sveta je nová HD mapa Google navrhnutá špeciálne pre výrobcov automobilov a poskytuje komplexné údaje o úrovni jazdných pruhov a lokalizácii, ktoré sú kľúčové pre používanie ďalšej generácie asistovaných a autonómnych systémov riadenia," hovorí Jorgen Behrens, viceprezident. a generálny riaditeľ Geo Automotive, Google. "Sme nadšení, že môžeme pokračovať v partnerstve s poprednými výrobcami automobilov, ako je Volvo Cars, s cieľom zlepšiť bezpečnosť a pohodlie vodičov kdekoľvek."

Tieto informácie o cestách sa spolu s údajmi z lidaru a ďalších snímačov vozidla Volvo EX90 spracujú prostredníctvom základného počítačového systému vozidla na báze platforiem NVIDIA DRIVE AI Xavier a Orin.

Skombinovaním údajov z HD mapy Google s informáciami zozbieranými z vonkajších senzorov vozidla Volvo EX90, vrátane lidaru a softvéru vyvinutého spoločnosťou Zenseact, sa snaží Volvo Cars vytvoriť predvídateľnejšiu, bezpečnejšiu a pohodlnejšiu jazdu.

HD mapa Google bude v budúcnosti podporovať aj zavedenie technológie autonómneho riadenia v kombinácii so sadou senzorov z vozidla Volvo EX90, ktorá pozostáva z lidaru integrovaného do strechy, radarov, kamier a ultrazvukových senzorov, aby sa ďalej zlepšilo porozumenie okoliu vozidla.

"Spoločnosť Zenseact je hrdá na to, že môže spolupracovať so spoločnosťami Volvo Cars a Google na implementácii tejto prevratnej technológie, ktorá mení pravidlá hry v oblasti asistovanej a neskôr autonómnej jazdy," uviedol Ödgärd Andersson, výkonný riaditeľ spoločnosti Zenseact. "Bude to hrať dôležitú úlohu na ceste k nulovému počtu havárií."

Video

https://www.media.volvocars.com/global/en-gb/media/videos/308304/hd-maps-animation

(janGold) a TS
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5