Volvo EX90 s HD mapou od Google k autonómnej jazde

Sobota, 18 február 2023

Spoločnosť Volvo Cars dlhodobo patrí k automobilkám, ktoré vyrábajú jedny z najbezpečnejších áut na svete a najviac sa zasadzujú o bezpečnú jazdu a všeobecne o bezpečnosť na cestách. Tomu prispôsobujú svoje modely a robia ich bezpečnými, aby vozidlá Volvo dokázali zabudovanými technológiami predchádzať kolíziám na cestách. Cestou k tomuto cieľu je aj služba Google HD Maps, čo je komplexná mapa navrhnutá pre výrobcov automobilov a ktorá vzniká zo spolupráce Google a Volvo Cars.

1a-volvo-ex90
Volvo EX90, ktoré súčinnosťou kamery, radaru a laserového radaru pomáha vodičovi starať sa o bezpečnú jazdu

(Nasledujúci článok je tlačovou správou Volvo Cars, ktorú uverejňujeme bez redakčných zásahov).

V pripravovanom modeli Volvo EX90 budú vodičovi pomáhať s prehľadom o okolí vozidla kamery, radary a lidar (laserový radar), ktoré sa budú v spoločnej súčinnosti starať o bezpečnosť posádky. Aby sa mohli ďalej zdokonaľovať asistenčné technológie a v budúcnosti dosiahli úroveň autonómneho riadenia, je potrebné poznať spôsob ako detailne rozpoznávať okolie trasy – a to bezprostredne pred vozidlom, ako aj na väčšie vzdialenosti, za zákrutami na trase.

Vstúpte do služby Google HD Maps – komplexnej mapy navrhnutej špeciálne pre výrobcov automobilov, ktorá poskytuje veľmi podrobné a aktuálne informácie o cestách.

V rámci pokračovania dlhodobej spolupráce so spoločnosťou Google budú Volvo Cars a jej strategická pobočka Polestar prvými výrobcami automobilov, ktorí zavedú jej technológiu HD máp do svojich vozidiel, počnúc modelmi Volvo EX90 a Polestar 3.

Integráciou HD mapy Google bude možné spojiť údaje zo špičkovej sady senzorov vozidla Volvo EX90 s presnými údajmi o úrovni jazdných pruhov a lokalizačných údajov od Googlu, aby sa uľahčili funkcie asistovanej jazdy, ako je asistent zmeny jazdného pruhu a technológia Pilot Assist od spoločnosti Volvo Cars, ako aj budúce funkcie autonómneho riadenia.

"Pridaním HD máp od spoločnosti Google do ponuky našich budúcich vozidiel sme rozšírili našu strategickú spoluprácu so spoločnosťou Google, čo odráža naše odhodlanie spolupracovať s technologickými lídrami," uviedol prevádzkový riaditeľ a zástupca výkonného riaditeľa Javier Varela. "Vďaka implementácii služby Google HD Maps do našich nadchádzajúcich vozidiel budeme môcť ponúknuť našim vodičom príjemnejší zážitok z jazdy a v budúcnosti prispieť k zavedeniu bezpečného autonómneho riadenia."

"Na základe našej dlhej histórie mapovania sveta je nová HD mapa Google navrhnutá špeciálne pre výrobcov automobilov a poskytuje komplexné údaje o úrovni jazdných pruhov a lokalizácii, ktoré sú kľúčové pre používanie ďalšej generácie asistovaných a autonómnych systémov riadenia," hovorí Jorgen Behrens, viceprezident. a generálny riaditeľ Geo Automotive, Google. "Sme nadšení, že môžeme pokračovať v partnerstve s poprednými výrobcami automobilov, ako je Volvo Cars, s cieľom zlepšiť bezpečnosť a pohodlie vodičov kdekoľvek."

Tieto informácie o cestách sa spolu s údajmi z lidaru a ďalších snímačov vozidla Volvo EX90 spracujú prostredníctvom základného počítačového systému vozidla na báze platforiem NVIDIA DRIVE AI Xavier a Orin.

Skombinovaním údajov z HD mapy Google s informáciami zozbieranými z vonkajších senzorov vozidla Volvo EX90, vrátane lidaru a softvéru vyvinutého spoločnosťou Zenseact, sa snaží Volvo Cars vytvoriť predvídateľnejšiu, bezpečnejšiu a pohodlnejšiu jazdu.

HD mapa Google bude v budúcnosti podporovať aj zavedenie technológie autonómneho riadenia v kombinácii so sadou senzorov z vozidla Volvo EX90, ktorá pozostáva z lidaru integrovaného do strechy, radarov, kamier a ultrazvukových senzorov, aby sa ďalej zlepšilo porozumenie okoliu vozidla.

"Spoločnosť Zenseact je hrdá na to, že môže spolupracovať so spoločnosťami Volvo Cars a Google na implementácii tejto prevratnej technológie, ktorá mení pravidlá hry v oblasti asistovanej a neskôr autonómnej jazdy," uviedol Ödgärd Andersson, výkonný riaditeľ spoločnosti Zenseact. "Bude to hrať dôležitú úlohu na ceste k nulovému počtu havárií."

Video

https://www.media.volvocars.com/global/en-gb/media/videos/308304/hd-maps-animation

(janGold) a TS
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.