Volvo: hybridy s plug-in

Piatok, 04 apríl 2008

Volvo v spolupráci so spoločnosťami Vattenfall, Saab Automobile, ETC a švédskym štátom začína pracovať na spoločnom projekte, ktorého cieľom je vyvinúť hybridné automobily s technológiou plug-in. Cieľom projektu je vyvinúť a predstaviť hybridné vozidlá budúcej generácie. Na začiatok sa vyrobí flotila 10 hybridov s technológiou plug-in, ktoré bude možné dobíjať priamo zo sieťovej zásuvky.

Volvo Volvo

Počas piatich rokov investuje spoločnosť Volvo Cars viac než 11 miliárd švédskych korún do vývoja, ktorého cieľom je zníženie spotreby paliva a emisií. Už v súčasnosti ponúka Volvo svojim zákazníkom jeden z najširších sortimentov motorov Flexifuel v priemysle. Zároveň pokračuje v zlepšovaní účinnosti svojich vozidiel s pohonom na benzín a naftu. V roku 2008 budú uvedené na trh modely vozidiel, ktoré produkujú menej ako 120 gramov oxidu uhličitého na kilometer.

Spoločnosť Volvo Cars v strednodobom horizonte predstaví hybridné varianty, v ktorých bude spaľovací motor podporený elektromotorom. V dlhodobejšom časovom výhľade budú uvedené hybridné vozidlá s technológiou plug-in. Jeden príklad bol predstavený na jeseň v roku 2007 v podobe konceptu Volvo C30 ReCharge. V prevádzke dokáže táto štúdia znížiť emisie oxidu uhličitého o približne 65 percent v porovnaní s hybridnými vozidlami, ktoré sú na trhu v súčasnosti. Ak navyše elektrina pochádza z CO2-udržateľných zdrojov, ako vodnej alebo veternej energie, je toto číslo ešte lepšie.

Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.