Volvo: hybridy s plug-in

Piatok, 04 apríl 2008

Volvo v spolupráci so spoločnosťami Vattenfall, Saab Automobile, ETC a švédskym štátom začína pracovať na spoločnom projekte, ktorého cieľom je vyvinúť hybridné automobily s technológiou plug-in. Cieľom projektu je vyvinúť a predstaviť hybridné vozidlá budúcej generácie. Na začiatok sa vyrobí flotila 10 hybridov s technológiou plug-in, ktoré bude možné dobíjať priamo zo sieťovej zásuvky.

Volvo Volvo

Počas piatich rokov investuje spoločnosť Volvo Cars viac než 11 miliárd švédskych korún do vývoja, ktorého cieľom je zníženie spotreby paliva a emisií. Už v súčasnosti ponúka Volvo svojim zákazníkom jeden z najširších sortimentov motorov Flexifuel v priemysle. Zároveň pokračuje v zlepšovaní účinnosti svojich vozidiel s pohonom na benzín a naftu. V roku 2008 budú uvedené na trh modely vozidiel, ktoré produkujú menej ako 120 gramov oxidu uhličitého na kilometer.

Spoločnosť Volvo Cars v strednodobom horizonte predstaví hybridné varianty, v ktorých bude spaľovací motor podporený elektromotorom. V dlhodobejšom časovom výhľade budú uvedené hybridné vozidlá s technológiou plug-in. Jeden príklad bol predstavený na jeseň v roku 2007 v podobe konceptu Volvo C30 ReCharge. V prevádzke dokáže táto štúdia znížiť emisie oxidu uhličitého o približne 65 percent v porovnaní s hybridnými vozidlami, ktoré sú na trhu v súčasnosti. Ak navyše elektrina pochádza z CO2-udržateľných zdrojov, ako vodnej alebo veternej energie, je toto číslo ešte lepšie.

Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.