Volvo: hybridy s plug-in

Piatok, 04 apríl 2008

Volvo v spolupráci so spoločnosťami Vattenfall, Saab Automobile, ETC a švédskym štátom začína pracovať na spoločnom projekte, ktorého cieľom je vyvinúť hybridné automobily s technológiou plug-in. Cieľom projektu je vyvinúť a predstaviť hybridné vozidlá budúcej generácie. Na začiatok sa vyrobí flotila 10 hybridov s technológiou plug-in, ktoré bude možné dobíjať priamo zo sieťovej zásuvky.

Volvo Volvo

Počas piatich rokov investuje spoločnosť Volvo Cars viac než 11 miliárd švédskych korún do vývoja, ktorého cieľom je zníženie spotreby paliva a emisií. Už v súčasnosti ponúka Volvo svojim zákazníkom jeden z najširších sortimentov motorov Flexifuel v priemysle. Zároveň pokračuje v zlepšovaní účinnosti svojich vozidiel s pohonom na benzín a naftu. V roku 2008 budú uvedené na trh modely vozidiel, ktoré produkujú menej ako 120 gramov oxidu uhličitého na kilometer.

Spoločnosť Volvo Cars v strednodobom horizonte predstaví hybridné varianty, v ktorých bude spaľovací motor podporený elektromotorom. V dlhodobejšom časovom výhľade budú uvedené hybridné vozidlá s technológiou plug-in. Jeden príklad bol predstavený na jeseň v roku 2007 v podobe konceptu Volvo C30 ReCharge. V prevádzke dokáže táto štúdia znížiť emisie oxidu uhličitého o približne 65 percent v porovnaní s hybridnými vozidlami, ktoré sú na trhu v súčasnosti. Ak navyše elektrina pochádza z CO2-udržateľných zdrojov, ako vodnej alebo veternej energie, je toto číslo ešte lepšie.

Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.