Volvo: mučiareň áut zvaná Hällered

Utorok, 16 november 2010

Testovacia trať Hällered automobilky Volvo sa nachádza v juhovýchodnej časti Švédska. Obklopená nádhernými lesmi vyzerá ako tiché a pokojné miesto. Práve tu je ukrytá trať s prezývkou Automobilové peklo - Hällered.

Testovacia trať Hällered
Budúce produkčné modely Volvo podstupujú na testovacej dráhe najtvrdšie skúšky

Hällered je miesto, kde automobily Volvo podstupujú permanentne skúšky vo výnimočne náročných podmienkach. V priebehu niekoľkých mesiacov tu prežijú toľko, ako počas normálneho predpokladaného životného cyklu v bežných podmienkach.

Testovacie stredisko Hällered vo Švédsku je skutočná "mučiareň" pre automobily. Tu sa komponenty i budúce automobily testujú dlho predtým, ako začne ich sériová produkcia. Počas testu životnosti vozidlo tu najazdí 160 000 kilometrov v najťažších podmienkach za obdobie kratšie ako jeden rok, čo predstavuje ekvivalent štyroch kompletných okruhov okolo Zeme. V testovacom stredisku je 15 rôznych testovacích tratí, kde sa Volvo stretne so všetkým, čo by mu mohlo prísť do cesty počas normálneho života.

Na hlavnej trati jazdia automobily na svojom limite pri rýchlostiach cez 250 km/h. Na ďalších testovacích úsekoch sa testuje jazdná stabilita na ceste a podvozkové komponenty v najprudších zákrutách. Testovací jazdci opotrebujú počas testov až 2000 pneumatík ročne.

V stredisku sú aj trate, kde sa podrobujú testom automobily s pohonom všetkých kolies v extrémnych terénnych podmienkach. Na päť kilometrov dlhej trati sa nachádza mnoho rozdielnych povrchov, práve tak, ako na verejných komunikáciách. Napríklad prúd slanej vody na trati otestuje ochranu karosérie proti korózii. Pružiny a tlmiče musia odviesť veľmi tvrdú prácu na agresívnych povrchoch.

Testovacia trať Hällered
Rôzne povrchy simulujú podmienky, v ktorých sa budúce modely môžu neskôr stretávať

Severskou špecialitou sú aj prašné cesty, ktoré dostatočne preveria jazdné vlastnosti vozidla. V testovacom centre sa testuje aj aktívna bezpečnosť vozidiel. Špeciálne zariadenia boli vyvinuté kvôli testovaniu systému na detekciu chodcov Pedestrian Detection, ktorý potom aktivuje brzdy v prípade, že vodič nereaguje načas.

V dielňach a servisných staniciach sa úpravy vykonávajú non stop počas celého roka. Testovacie vozidla musia byť neustále funkčné, aby počas celého testu boli schopné absolvovať najtvrdšie testy.

Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.